فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1874

اضطراب انتظار چیست؟ علت و درمان آن

اضطراب انتظار یا نگرانی بیش از حد در مورد آینده، نشانه بسیاری از انواع اختلالات اضطرابی است. سطوح شدید اضطراب انتظار می تواند تأثیر منفی بر زندگی روزمره و عملکرد فرد بگذارد. اضطراب انتظار شامل احساس سطوح بالای اضطراب در مورد یک رویداد یا موقعیت آینده است. افراد مبتلا به اضطراب انتظار ممکن است ساعت ها، روزها، هفته ها یا ماه ها قبل از یک رویداد دچار اضطراب شوند...

اضطراب انتظار چیست؟

اضطراب انتظار ترس و نگرانی در مورد موارد بدی که ممکن است اتفاق بیفتد را توصیف می کند. این موضوع می تواند در زمینه های مختلفی رخ دهد، اما معمولاً بر روی مواردی تمرکز می کند که نمی توانید آن را پیش بینی یا کنترل کنید.

اضطراب انتظار چیست؟ علت و درمان آن

 

این نگرانی‌ها اغلب طبیعی هستند، اما اگر بر زندگی روزمره شما تاثیر بگذارد، می‌توانند به اضطراب انتظار تبدیل شوند.

اضطراب انتظار می‌تواند از نوعی عصبی شدن زودگذر تا یک احساس ترسناک ناتوان کننده متغیر باشد.

ممکن است متوجه موارد زیر شوید:

  • مشکل در تمرکز
  • مشکل در کنترل احساسات و رفتار
  • از دست دادن علاقه به سرگرمی های معمولی
  • بی قراری
  • تنش و درد عضلانی
  • حالت تهوع و از دست دادن اشتها
  • اختلالات خواب

 

در صورت ابتلا به اضطراب انتظار، ممکن است زمان زیادی را صرف افکار منفی کنید. تمرکز بیش از حد بر روی این افکار منفی می تواند منجر به افزایش ناامیدی گردد.

به عنوان مثال: رفتار شریک زندگی شما ممکن است تاحدودی تغییر کرده باشد و یا مشغله کاری او زیاد شده است؛ در این شرایط وقتی به او اعتراض می کنید، او در پاسخ رفتار شما می گوید مشکلی نیست. اما در این حالت شما حرف او را باور نکرده و دچار اضطراب می شوید، اضطراب به این منظور که از دید شما او می خواهد از شما جدا شود. تصور کردن از دست دادن شریک زندگی شما می تواند سبب بیماری شما گردد، که سرانجام منجر به اختلالات خواب می شود.

 

اضطراب انتظار یک بیماری نیست

اضطراب انتظار به تنهایی بیماری اختلال روانی محسوب نمی شود، اما می تواند به عنوان یک علامت اختلال اضطراب عمومی ظاهر شود.

برخی از بیماری ها می توانند شامل ترس از رویدادهای آینده باشد که ممکن است لزوماً اتفاق نیفتند.

 

اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی شامل ترس شدید از طرد شدن یا قضاوت منفی است. علائم اضطراب جسمی نیز با این ترس ها همراه است. در صورت مبتلا بودن به اضطراب اجتماعی، ممکن است در مورد گفتن حرفی شرم آور و یا قضاوت دیگران دائم نگران باشید.

نگرانی در مورد انتقادهای آینده از سوی دیگران می تواند بیان نظر شما را در مورد هر موضوعی دشوار سازد.

همچنین ببینید:

اختلال اضطراب اجتماعی چیست؟

 

فوبیای خاص

ترس خاص یا ترس از اشیا مانند عنکبوت، ارتفاع یا سوار شدن اتوبوس ممکن است در هر شرایطی مانند تماس یا برخورد احتمالی با آنها سبب بروز اضطراب انتظار در شما گردد.

زمانی که از حیوانی مانند سگ می ترسید با توجه  به این که سگ ها بسیار رایج هستند و در همه جا وجود دارند چون می دانید که ممکن است احتمالا با یکی از آنها روبرو شوید؛ ممکن است به صورت دائم در مورد برخورد احتمالی با آنها نگران باشید. این اضطراب می تواند شما را از رفتن به مکان هایی که ممکن است سگ ببینید باز دارد.

اضطراب انتظار مربوط به فوبیا می‌تواند آنقدر شدید شود که در نهایت از بیرون رفتن اجتناب کنید، که این موضوع می‌تواند روابط شما با دوستان و عزیزان را تحت فشار قرار دهد.

 

اختلال هراس

اضطراب انتظار یکی از علائم رایج اختلال وحشت است.

حملات پانیک شامل بسیاری از احساسات ناخوشایند، از جمله درد قفسه سینه، مشکل در تنفس و احساس وحشت شدید است. اضطراب در مورد حملات پانیک بیشتر می تواند مشکل ساز شود. ترس از حمله پانیک در حالی که پشت فرمان هستید ممکن است شما را از رانندگی باز دارد.

 

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

بسیاری از افرادی که تروما را تجربه کرده اند در ترس از تکرار آن زندگی می کنند. اضطراب انتظار مرتبط با PTSD می‌تواند به‌عنوان نشانه‌ای از هر تجربه آسیب ‌زا، تصادف اتومبیل، دزدی یا شاهد مرگ یکی از عزیزان رخ دهد.

محرک های مربوط به تروما می تواند احساس اضطراب انتظار را افزایش دهد. حتی ممکن است آنقدر وقت خودتان را صرف یادآوری موضوعات اتفاق افتاده و آسیب هایی که برایتان رخ داده کنید، که زمان فکر کردن به دیگر موارد را نداشته باشید.

 

چگونه با اضطراب انتظار کنار بیاییم؟

اضطراب انتظار می‌تواند باعث ناراحتی زیادی شود و شما را درگیر افکار مضطرب سازد.

این نکات می تواند به شما کمک کند:

 

مراقبت از خود

ارتباط ذهن و جسم بسیار واقعی است و سلامت جسمانی شما می تواند بر سلامت عاطفی تأثیر بگذارد. مواردی مانند خواب، تغذیه و ورزش می توانند نقش مهمی در مدیریت علائم اضطراب از جمله اضطراب انتظار ایفا کنند.

کاهش مصرف کافئین و تمرین تکنیک های آرامش درست قبل از خواب اغلب می تواند خواب شما را بهبود بخشد.

فعالیت بدنی همچنین می تواند به تسکین علائم اضطراب و استرس و به خواب بهتر در شب کمک کند. از ورزش نزدیک به زمان خواب خودداری کنید، زیرا این موضوع گاهی اوقات می تواند شما را بیدار نگه دارد.

 

توجه به حرف های خود

نحوه صحبت با خود در مورد اضطراب مهم است.

طبیعی است که نگران اتفاقات بد باشیم. اما در شرایطی که این نگرانی ها زیاد شود، با مهربانی به خودتان یادآوری نمایید که افکار منفی و فکر کردن طولانی مدت به مواردی بد می تواند مانع از لذت شما از چیزهای خوب شود.

 

صحبت کردن در مورد اضطراب خود

صحبت کردن در مورد چیزی که از آن می ترسید همیشه آسان نیست، اما گاهی اوقات ابراز این ترس ها می تواند سبب کاهش این ترس ها گردد.

دوستان و خانواده می توانند با گوش دادن و ایجاد حواس پرتی مثبت، مانند پیاده روی یا پختن یک وعده غذایی به شما کمک کنند.

 

مشورت با مشاور

اگر با راهکارهای گفته شده مشکل شما برطرف نشد، بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید. اضطراب بسیار رایج است و بیشتر افراد برای زندگی راحت با آن به حمایت بیشتری نیاز دارند.

 

درمان

درمان معمولا بهترین راه برای حل مسائل مربوط به اضطراب است. مشاورمی تواند به شما کمک کند.

از آنجایی که اضطراب انتظار می‌تواند با نگرانی‌های مختلف مربوط به سلامت روان رخ دهد، مشاور ممکن است بسته به آنچه که با آن سر و کار دارید، نوع خاصی از درمان را توصیه کند:

بسیاری از درمانگران درمان شناختی رفتاری (CBT) یا CBT مبتنی بر ذهن آگاهی را برای اضطراب توصیه کنند.

مواجهه درمانی می تواند برای فوبیای خاص مفید باشد، اما اغلب برای انواع دیگر اضطراب و PTSD نیز توصیه می شود.

همراه با گفتار درمانی، حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم (EMDR) به بسیاری از افراد کمک می کند تا بهبود علائم PTSD را مشاهده کنند.

همچنین ببینید:

علائم افسردگی و اضطراب چیه؟

 

دارو درمانی

دارو اضطراب را درمان نمی کند، اما می تواند به بهبود علائم، از جمله اضطراب انتظار، کمک کند، به خصوص زمانی که با درمان ترکیب شود.

 

متخصص ممکن است در صورت علائم زیر دارو تجویز کند:

  • اضطراب سبب ایجاد اختلال در زندگی روزمره شده است
  • پیشگیری از پیشرفت شما در درمان
  • تاثیر بر سلامت جسمانی

 

داروهای اضطراب شامل گزینه‌های بلند مدت و کوتاه‌ مدت هستند، بنابراین مجبور نیستید آنها را برای همیشه مصرف کنید. تصمیم برای مصرف دارو شخصی است، بنابراین نباید تحت فشار باشید که آن را امتحان کنید یا از آن اجتناب کنید.

 

نتیجه کلی

عدم اطمینان می تواند ترسناک باشد، به خصوص زمانی که می خواهید از خود در برابر آسیب محافظت کنید. نمی توان آینده را پیش بینی کرد، بنابراین یافتن راه هایی برای کنار آمدن با ناشناخته ها بسیار مهم است تا این نگرانی ها در زندگی شما مشکل ایجاد نکند.

درمانگر می تواند به شما کمک کند ترس های شدید را برطرف کنید و با عوامل ناشناخته ها راحت تر برخورد نمایید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

فروشگاه دیابت مال

پربازدید ها

x