فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1730

آغوش گرفتن و فواید آن برای آرامش

در آغوش گرفتن بهترین حرکت برای نشان دادن محبت است. گرمای یک آغوش به عنوان حامل احساسات عمل می کند، زمانی که کلمات به اندازه کافی برای آنها وجود ندارد. در واقع، عمل در آغوش گرفتن مغز را وادار می کند تا هورمون هایی را ترشح کند که به طریق مختلف برای بدن ما مفید هستند. علم از این نظریه حمایت می کند و شواهدی ارائه کرده است که نشان می دهد در آغوش گرفتن می تواند سلامت روانی کلی فرد را بهبود بخشد. احساسی که فرد هنگام در آغوش گرفتن احساس می کند، نتیجه آرام شدن مغز با ترشح اکسی توسین و سایر هورمون ها است...

آغوش گرفتن و فواید آن

وقتی هیجان زده، خوشحال، غمگین یا نیاز به آرامش داشته باشیم دیگران را در آغوش می گیریم. به نظر می رسد در آغوش گرفتن، آرامشی خاص دارد. ثابت شده است که در آغوش گرفتن می تواند حال روحی و جسمی ما را بهبود بخشد.

آغوش گرفتن و فواید آن برای آرامش

طبق گفته دانشمندان، فواید در آغوش گرفتن فراتر از احساس گرمی است که وقتی کسی را در آغوش می گیرید به دست می آورید. در آغوش گرفتن در هر شرایطی و به هر دلیلی تاثیرات روحی و جسمی زیادی بر دو نفر خواهد داشت.

 

1_ در آغوش گرفتن با کاهش استرس در ارتباط است

وقتی یکی از دوستان یا اعضای خانواده دچار اضطراب و نگرانی است، او را در آغوش بگیرید.

دانشمندان می گویند که حمایت از شخص دیگر از طریق لمس می تواند استرس فرد را کاهش دهد. حتی سبب کاهش استرس در فرد مقابل نیز می شود.

محققان دریافتند که بخش‌هایی از مغز زنان که با استرس مرتبط است، فعالیت کمتری نشان می‌دهد در حالی که آن بخش‌هایی که با پاداش‌های رفتار مادر مرتبط هستند، فعالیت بیشتری نشان می‌دهند. وقتی کسی را در آغوش می گیریم تا به او آرامش بدهیم، این قسمت های مغز ما ممکن است واکنش مشابهی نشان دهند.

همچنین ببینید:

چرا اغلب بدون هیچ دلیلی احساس غم و اندوه می‌کنیم؟ (اختلال هایپوفرنیا)

 

2_ در آغوش گرفتن ممکن است از شما در برابر بیماری محافظت کند

اثرات کاهش استرس در آغوش گرفتن نیز ممکن است برای حفظ سلامتی شما موثر باشد.

در مطالعه ای که بر روی بیش از 400 افراد بزرگسال انجام شد، محققان دریافتند که در آغوش گرفتن ممکن است احتمال بیمار شدن فرد را کاهش دهد. شرکت‌کنندگانی که بیشتر مورد توجه و در آغوش گرفتن بودند، بیماری در آنها بسیار پایین بود.

 

3_ در آغوش گرفتن ممکن است سلامت قلب شما را تقویت کند

در آغوش گرفتن می تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد. در یک مطالعه، دانشمندان گروهی متشکل از 200 افراد بزرگسال را به دو گروه تقسیم کردند:

یک گروه از زوج عاشقانه به مدت 10 دقیقه دست در دست یکدیگر گرفتند و سپس 20 ثانیه در آغوش یکدیگر بودند.

زوج دیگر به مدت 10 دقیقه و 20 ثانیه در سکوت نشستند.

افراد گروه اول نسبت به گروه دوم کاهش بیشتری در سطح فشار خون و ضربان قلب نشان دادند.

بر اساس این یافته ها، یک رابطه محبت آمیز ممکن است برای سلامت قلب شما مفید باشد.

 

4_ در آغوش گرفتن می تواند شما را شادتر کند

اکسی توسین یک ماده شیمیایی در بدن ما است که دانشمندان گاهی آن را "هورمون نوازش" می نامند. این به این دلیل است که وقتی فرد دیگری را در آغوش می گیریم، لمس می کنیم یا نزدیک او می نشینیم، سطح آن افزایش می یابد. اکسی توسین با شادی و استرس کمتر مرتبط است.

دانشمندان دریافته اند که این هورمون در زنان تأثیر قوی دارد. اکسی توسین باعث کاهش فشار خون و هورمون استرس نوراپی نفرین می شود.

مطالعه نشان داد فواید مثبت اکسی توسین در زنانی که روابط بهتر و آغوش مکرر بیشتری با شریک عاشقانه خود داشتند، قوی‌تر بود. زنان همچنین هنگامی که نوزادان خود را از نزدیک در آغوش می گرفتند، اثرات مثبت اکسی توسین را مشاهده کردند.

 

5_ آغوش گرفتن به کاهش ترس شما کمک می کند

دانشمندان دریافته اند که لمس می تواند اضطراب را در افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند کاهش دهد.

آنها دریافتند که حتی لمس یک شی بی جان مانند عروسک  به کاهش ترس افراد در مورد وجود آنها کمک می کند.

 

6_ در آغوش گرفتن ممکن است به کاهش درد شما کمک کند

تحقیقات نشان می دهد که برخی از اشکال لمس ممکن است قادر به کاهش درد باشند.

در یک مطالعه، افراد مبتلا به فیبرومیالژیا درمان لمسی داشتند. هر درمان شامل لمس روی پوست بود. شرکت کنندگان افزایش بهبود زندگی و کاهش درد را گزارش کردند.

در آغوش گرفتن شکل دیگری از لمس است که ممکن است به کاهش درد کمک کند.

همچنین ببینید:

آیا شادی راز درخشان شدن پوست است؟

 

7_ درآغوش گرفتن به شما کمک می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنید

بیشتر ارتباطات انسانی به صورت کلامی یا از طریق حالات چهره صورت می گیرد. اما لمس راه مهم دیگری است که افراد می توانند برای یکدیگر پیام ارسال کنند.

دانشمندان دریافته‌اند که فرد می تواند با لمس قسمت‌های مختلف بدن فرد دیگری، طیف وسیعی از احساسات را ابراز کند. برخی از احساسات ابراز شده عبارتند از خشم، ترس، انزجار، عشق، قدردانی، شادی، غم و همدردی.

در آغوش گرفتن نوعی لمس بسیار آرامش بخش و ارتباطی است.

متأسفانه، اکثر افراد امروز به ویژه افراد ایالات متحده از لمس و آغوش محروم هستند. بسیاری از افراد زندگی انفرادی یا پرمشغله با کاهش تعامل اجتماعی و لمس کردن دارند.

زندگی اجتماعی مدرن اغلب افراد را وادار می کند که از آغوش و لمس کردن محروم باشند.

بنابراین، اگر می‌خواهید احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید، استرس خود را کاهش دهید، ارتباطات را بهبود ببخشید و شادتر و سالم‌تر باشید، به نظر می‌رسد که در آغوش گرفتن بیشتر می تواند موثر واقع گردد.

علم ثابت کرده است که در آغوش گرفتن به صورت مکرر با نزدیک‌ترین افراد، حتی اگر مختصر باشد، می‌تواند تأثیرات مثبتی بر مغز و بدن شما داشته باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x