فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1548

حالت تهوع اضطرابی چیست؟

اضطراب واسترس باعث واکنش جسمی و روانی بدن می شود و شایع ترین واکنش افزایش ضربان قلب و حالت تهوع است ....

اضطراب پاسخی به استرس است و می تواند باعث بروز انواع علائم روانی و جسمی شود. زمانی که بیش از حد مضطرب هستید، ممکن است متوجه شوید که ضربان قلب شما افزایش یافته و تعداد تنفس شما نیز سریع تر شده است؛ و ممکن است دچار حالت تهوع شوید.

حالت تهوع اضطرابی چیست؟

لحظاتی در حین اضطراب شدید، ممکن است کمی احساس تهوع داشته باشید. این احساس "دلشوره" است که ممکن است قبل از ارائه کنفرانس یا رفتن به یک مصاحبه شغلی داشته باشید. این نوع تهوع ممکن است در کوتاه مدت برطرف شود.

اما گاهی اوقات، حالت تهوع ناشی از اضطراب می تواند شما را کاملاً بیمار کند. دچار دل پیچه و حتی استفراغ می شوید.

تمامی افراد گاهی اوقات دچار اضطراب می شوند. این موضوع غیرعادی و بد تلقی نمی گردد، اما اگر به صورت مکرر احساس اضطراب همراه با حالت تهوع داشته باشید، می تواند مشکل ساز باشد.

همچنین ببینید:

داشتن یک رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است به کاهش خطر افسردگی کمک کند!

چه چیزی باعث حالت تهوع ناشی از اضطراب می شود؟

اضطراب می تواند پاسخ جنگ و گریز شما را تحریک سازد. اساساً بدن شما را برای رویارویی با یک بحران آماده می کند. این یک واکنش طبیعی به یک موقعیت استرس زا است و در صورت درخواست، می تواند به زنده ماندن شما کمک کند.

هنگامی که دچار استرس یا اضطراب می باشید، بدن شما به سرعت هورمون ها را ترشح می کند. انتقال دهنده های عصبی در مغز با ارسال پیام هایی به دیگر نواحی بدن شما واکنش نشان می دهند تا موارد زیر انجام گیرد:

پمپاژ سریع تر قلب

افزایش سرعت تنفس

انقباض عضلات

خون بیشتری به مغز فرستاده شود

اضطراب و استرس تقریباً بر کل سیستم بدن تأثیر می گذارد. این شامل سیستم قلبی عروقی، غدد درون ریز، اسکلتی عضلانی، عصبی، تناسلی و تنفسی می شود.

 

در سیستم گوارش، استرس می تواند باعث موارد زیر شود:

حالت تهوع، استفراغ

سوزش سر دل، رفلاکس اسید معده

دل درد، ورم، نفخ

اسهال، یبوست، اسپاسم دردناک در روده

اگر شما دچار سندرم روده تحریک پذیر یا ناراحتی معده مزمن هستید، احساس اضطراب عواملی مثل استفراغ و حالت تهوع را در شما افزایش می دهد. اختلالات اضطرابی که مورد توجه قرار نمی گیرند می توانند منجر به مشکلات دیگری مانند افسردگی شوند.

 

چگونه حالت تهوع از اضطراب را متوقف کنیم؟

علائمی که به دلیل اضطراب احساس می کنید بسیار واقعی هستند. بدن شما به یک تهدید درک شده پاسخ می دهد. بدون یک موقعیت اضطراری واقعی، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کنترل اضطراب و حالت تهوع انجام دهید.

همچنین ببینید:

ارتباط بین غذا و خلق و خو

مقابله با اضطراب

هنگامی که اضطراب به وجود می آید، سعی کنید به جای استرس در مورد آنچه ممکن است بعدا اتفاق بیفتد، روی زمان حال تمرکز کنید.  آنچه را که در آن لحظه در حال رخ دادن است در نظر بگیرید و به خود یادآوری کنید که در امنیت و آرامش هستید و این احساس اضطراب خواهد گذشت.

نفس های طولانی و عمیق بکشید؛ یا سعی کنید با گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود یا شمارش معکوس از 100 حواس خود را پرت کنید.

زمان می برد تا بدن شما این سیگنال را دریافت کند که شما در خطر فوری قرار ندارید، پس خیلی به خودتان سخت نگیرید.

اگر دچار اضطراب مزمن هستید، برای معاینه کامل به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند مشکلات اضطراب شما را برطرف کند و به شما بگوید که چگونه آن را کنترل کنید.

 

کنار آمدن با حالت تهوع

اگر حالت تهوع شما ادامه یابد یا بدتر شود، مواردی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری یا توقف استفراغ انجام دهید. اگر استفراغ می کنید:

به آرامی مقداری آب بنوشید

استراحت کنید و از فعالیت بدنی خودداری کنید

عدم مصرف غذاهای سنگین، چرب و شیرین

 هیدراته بمانید، و از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید

در طول روز به جای سه وعده غذایی بزرگ، وعده های غذایی کوچکتر بخورید

اگر اغلب به داروهای تهوع بدون نسخه نیاز دارید یا اغلب استفراغ می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر حالت تهوع ناشی از اضطراب با شرایط زندگی شما تداخل دارد و نمی توانید به تنهایی آن را مدیریت کنید، وقت آن است که به پزشک خود مراجعه کنید.

 

نتیجه کلی

هر فرد در مقطعی از زندگی دچار استرس و اضطراب می شود. اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش استرس و مقابله با حملات ناگهانی تهوع انجام دهید. اضطراب، حالت تهوع و اختلالات اضطرابی را می توان شناسایی و به طور موثر مدیریت کرد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x