فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1324

علائم رایج استرس بیش از حد!

معمولاً فشار روانی و یا عاطفی ناشی از شرایط نا مساعد و خاص رو استرس میگن که اکثر افراد در این شرایط قرار دارند. شناخت علائم و نشانه های استرس از اولین راه های پیشگیری و درمان استرس است ...

متأسفانه، استرس بخشی طبیعی از زندگی است.  هیچ کس بدون احساس استرس گهگاهی٬ زندگی را پشت سر نمی گذارد.  با این حال، تفاوت زیادی بین برخورد با موقعیت‌های استرس‌زای گاه به گاه که خارج از کنترل شما هستند و احساس اینکه به طور منظم تحت فشار استرس مزمن هستید، وجود دارد.

علائم رایج استرس بیش از حد!

 

 توجه به چگونگی تشخیص اینکه استرس در زندگی شما چگونه به نظر می رسد و از کجا می آید، می تواند به شما کمک کند که چگونه آن را حل کنید.  در زیر گزینه‌های درمانی و نکاتی را مشاهده خواهید کرد که می‌تواند به شما در یادگیری مدیریت سالم استرس کمک کند.

 استرس یک احساس طبیعی است که به عنوان پاسخی به چیزهایی که در اطراف شما در حال تغییر و اتفاق می‌افتند٬ دریافت می‌کنید. وقتی چیزهایی اتفاق می‌افتد که مطمئن نیستید چگونه با آن‌ها کنار بیایید یا احساس طاقت‌فرسا یا تهدید می‌کنید، ممکن است شروع به احساس استرس کنید.

همچنین ببینید:

کمبود ویتامین D و افسردگی!

 استرس به خودی خود چیزی منفی نیست.  این روش بدن شما برای محافظت از خود در موقعیت‌های خطرناک است.  هنگامی که احساس استرس می کنید، هورمون هایی به بدن شما سرازیر می شوند که به واکنش مقابله یا گریز شما کمک می کند.

 با این حال، بسیاری از ما روزانه با توجه به شرایط زندگی  ممکن است با چیزهایی مانند استرس مالی، چالش‌ها در محل کار، روابط دشوار و نگرانی‌های سلامتی سروکار داشته باشیم.  اینها، در میان موقعیت‌های سخت یا چالش‌برانگیز دیگر، می‌توانند شما را با استرس مواجه کنند.

 هنگامی که سطح استرس شما افزایش یافت، ممکن است ساعت ها طول بکشد تا آنها به حالت عادی برگردند.  اگر به طور منظم استرس را تجربه می کنید، این می تواند تأثیر جدی بر سلامت جسمی و روانی شما بگذارد.

 

 علائم استرس چیست؟

 این امکان وجود دارد که استرس به روش های مختلف در زندگی افراد ظاهر شود.  با این حال، در صورت مواجهه با استرس مزمن، علائم رایجی وجود دارد که ممکن است در زندگی خود آنها را تشخیص دهید.  برخی از این علائم عبارتند از:

 بی خوابی یا مشکل خواب.

 احساس غرق شدن

 مسائل گوارشی

 سردرد

 تنش عضلانی یا درد مزمن

 میل جنسی کم

 تغییر در اشتها (ممکن است بیشتر یا کمتر غذا خوردن باشد)

 مشکل در تمرکز

 خستگی یا فرسودگی

 همانطور که از لیست علائم می بینید، استرس فقط بر سلامت روانی و عاطفی شما تأثیر نمی گذارد.  این می تواند بر سلامت جسمی و رفتاری شما نیز تأثیر بگذارد.  ممکن است متوجه شوید که با دیگران تحریک پذیرتر هستید زیرا استرس شما باعث می شود با کمبود صبر دست و پنجه نرم کنید.  ممکن است دائماً در مورد یک موقعیت استرس زا فکر کنید که باعث می شود احساس کنید در شرایط سختی قرار دارید.

 همچنین ممکن است متوجه شوید که برای فرار از استرسی که تجربه می کنید شروع به درگیر شدن در رفتارهای ناسالم مانند سوء مصرف مواد، قمار یا خرج کردن بیش از حد کرده اید.

 اگر سعی کنید به جای مقابله با استرس خود را نادیده بگیرید، ممکن است متوجه شوید که به رشد خود ادامه می دهد و مشکلات جدیدی در زندگی شما ایجاد می کند.  به همین دلیل است که یادگیری نکاتی برای کاهش استرس و اینکه گزینه‌های درمانی شما چیست مهم است.

همچنین ببینید:

استرس مزمن چیست!؟

مدیریت استرس و نکات

 توجه به این نکته مهم است که برخی از نکات مدیریت استرس ممکن است برای شما بهتر از سایرین کار کنند.  اگر اولین چیزی که امتحان کردید جواب نداد، تسلیم نشوید.

 مشخص کنید که استرس شما از کجا می آید.

 اگر با این احساس دست و پنجه نرم می‌کنید که تحت استرس شدید قرار گرفته‌اید، ممکن است وقت نگذارید تا بفهمید این استرس از کجا می‌آید.  این می تواند اولین گام مهم در رسیدگی و غلبه بر استرسی باشد که در زندگی احساس می کنید.

 اگر نمی دانید چرا احساس استرس می کنید، پیدا کردن درمان مناسب برای رفع آن دشوار خواهد بود.  برای فهرست کردن آنچه در زندگی شما اتفاق افتاده است، وقت بگذارید.  آیا قسمت های خاصی از روز وجود دارد که بیشتر از بقیه احساس استرس می کنید؟  اگر چنین است، به اتفاقاتی که در آن زمان‌ها روی می‌دهد نگاه کنید تا ببینید محرک احتمالی استرس شما چه می‌تواند باشد.

 ممکن است استرس از بخش های مختلف زندگی شما وارد شود.  کشف این حوزه ها می تواند به شما کمک کند تا در رسیدگی به آن آگاه تر و فعال تر شوید.

 

 در فعالیت هایی شرکت کنید که به شما کمک می کند آرامش داشته باشید.

 اگر زندگی پرمشغله است، ممکن است برای شرکت در فعالیت‌هایی که به شما کمک می‌کند تا آرامش و شارژ مجدد داشته باشید، وقت نگذارید.  ممکن است احساس کنید از صبح تا شب بی وقفه در حال دویدن هستید.  برای مراقبت از خود مهم است که هر روز زمانی برای استراحت و انجام کارهایی که دوست دارید داشته باشید.

 این فعالیت ها برای هر فردی متفاوت به نظر می رسند. چیزی که شما از آن لذت می برید و برای دیگران آرامش بخش است، ممکن است نباشد. بنابراین، مهم است که در مورد این موضوع در سطح شخصی فکر کنید. چه فعالیت‌هایی در گذشته انجام داده‌اید که برای شما استرس‌زدایی خوبی داشته باشد؟  ممکن است خواندن یک کتاب یا بسکتبال  باشد.  ممکن است بعد از یک روز طولانی یک حمام  آب گرم بگیرید یا برای دویدن بیرون بروید.

 به دنبال چیزهایی باشید که به شما کمک می کند آرام شوید و سپس آنها را انجام دهید.  اگر برای مدت طولانی از فعالیتهای مورد علاقه غافل شده اید، ممکن است برای شما سخت باشد که به خاطر بیاورید که از انجام چه کاری لذت می برید.  اگر اینطور است، فعالیتی را انتخاب کنید که به نظر می رسد ممکن است آن را دوست داشته باشید و آن را امتحان کنید.  شما می توانید به امتحان کردن چیزهای مختلف ادامه دهید تا زمانی که بهترین کار را پیدا کنید.

 

برنامه ریزی داشته باشید

 ممکن است به دلیل اینکه با مهارت های مدیریت زمان دست و پنجه نرم می کنید، احساس کنید که استرس زیادی دارید.  ممکن است در محل کار احساس خستگی کنید، اما در واقع به جای انجام وظایفی که باید انجام دهید، زمان زیادی را در رسانه های اجتماعی تلف می کنید.  یا ممکن است برای تخمین درست زمانی که برای انجام یک کار طول می کشد دچار مشکل شوید.  هنگامی که اطلاعات را به دست آوردید، می توانید به جای تلاش برای انجام کارهای بیشتر از آنچه که معقول است، روز خود را دقیق تر برنامه ریزی کنید.

 همچنین ممکن است کاهش میزان برنامه ریزی برای شما مفید باشد. حتی اگر فعالیت‌های شما خوب باشد، اگر سعی می‌کنید بیش از حد انجام دهید، احتمالاً در نهایت دچار استرس و فشار می‌شوید.  برای اولویت‌بندی وظایف خود وقت بگذارید و ببینید چه چیزهایی واقعاً به توجه شما نیاز دارند و چه چیزهایی را می‌توانید پشت سر بگذارید.

 

 استراحت کنید

 اگر بیش از حد تحت استرس هستید، ممکن است فقط نیاز به استراحت داشته باشید.  این می تواند یک روز مرخصی از محل کار یا خاموش کردن تلفن خود برای آخر هفته باشد.به سادگی یافتن راهی برای دور کردن خود برای مدتی از چیزهایی که باعث استرس شما می شود، می تواند به شما کمک کند تا استراحت کنید و دوباره شارژ شوید.

 

یادداشت روزانه

 وقت گذاشتن برای یادداشت روزانه، افکار و احساسات می تواند به شما کمک کند تا از استرس خود خلاص شوید.  همچنین ممکن است متوجه شوید که به شما کمک می کند تا دیدگاه جدیدی در مورد چیزهایی که باعث استرس شما می شوند به دست آورید.  و گاهی اوقات، صرفاً گذاشتن افکار خود روی کاغذ می تواند به شما کمک کند تا استرس ناشی از آنها را رها کنید.

 ممکن است برای شما مفید باشد که فقط در لحظاتی که استرس دارید یادداشت کنید، یا ممکن است به شما کمک کند آن را به یک عادت روزانه تبدیل کنید.

 

 با یک درمانگر صحبت کنید

 اگر در زندگی خود با استرس مزمن روبرو هستید و با علائم آن دست و پنجه نرم می کنید، صحبت با یک درمانگر می تواند مفید باشد.  یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا از جایی که استرس شما از آن سرچشمه می گیرد شروع کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند عادت های ناسالم را در زندگی خود شناسایی کنید که ممکن است به علائمی که تجربه می کنید کمک کند.  و آنها می توانند به شما کمک کنند تا راهبردهای مهم مقابله ای را یاد بگیرید تا بتوانید چگونه استرس خود را بهتر مدیریت کنید.

 اینها تنها تعدادی از راه های مختلف هستند که می توانید استرس را در زندگی خود کاهش دهید. زمانی را برای کشف نکات و استراتژی‌ها اختصاص دهید تا بتوانید تا حد امکان بدون استرس زندگی کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

betterhelp

دیدگاه تان را بنویسید

 

x