فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1503

چرا باید میزان مصرف غذاهای تلخ را افزایش دهید؟

غذاهای تلخ به دلیل افزایش بزاق و اسید معده برای تحریک سیستم گوارشی وجذب بهتر غذا در برنامه های رژیم غذایی توصیه می شود ...

غذاهای تلخ معمولاً در دنیای آشپزی عجیب و غریب هستند. شواهد جدید حاکی از آن است که غذاهای تلخ یا دارای طعمی تیز مانند سرکه سیب، زنجبیل و سبزیجات برگدار می توانند به طور جدی برای سلامت روده ما مفید باشند.

چرا باید میزان مصرف غذاهای تلخ را افزایش دهید؟

اما خوردن تلخ و تیزها دقیقاً چگونه به میکروبیوم شما کمک می کند؟

فواید غذاهای تلخ برای سلامتی

«غذاهای تلخ صرفاً به دلیل طعم و مزه و عملکردشان تلخ نامیده می‌شوند ؛ آنها باعث افزایش بزاق و اسید معده می شوند».

این غذاها ممکن است به تحریک سیستم گوارشی و بهبود جذب غذا کمک کنند. این کارکرد تا حد زیادی به این دلیل است که غذاهای تلخ ممکن است باعث تولید اسید معده شوند، که فرآیندهای گوارشی مختلف در هنگامی که غذایی که خورده‌اید به ناحیه روده راه پیدا می‌کند را تسهیل می‌کند.

علاوه بر این نوع غذاها ممکن است تولید آنزیم های گوارشی را نیز افزایش بدهند که این موضوع نیز به جذب غذا کمک می کند. این افزایش آنزیم همچنین ممکن است به جلوگیری از سوء جذب غذا و نشت روده نیز کمک کند( در صورت نشت روده ذرات غذا و یا میکروب ها از روده ها خارج می شوند و خود را به جریان خون می رسانند و باعث ایجاد التهاب می شوند.)

همچنین ببینید:

عوارض جانبی مصرف ملین ها

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد غذاهای تلخ ممکن است در روده مانند پری بیوتیک ها عمل کنند.: «غذاهای تلخ مملو از فیبر هستند، هم محلول و هم نامحلول، این فیبرها رشد باکتری های سالم روده را تحریک می کنند. برخی تحقیقات نشان می دهد که غذاهای تلخ ممکن است به تنظیم میزان گرسنگی و فرونشاندن میل به مصرف شیرینی ها نیز کمک کنند. «اغلب این مواد غذایی گیاهی هستند و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی و همچنین فیبر هستند که وجود تمامی این مواد آنها را تبدیل به مواد غذایی فوق‌العاده و مغذی می‌کند.»

این احتمال وجود دارد که این مزایا فقط بخش اندکی از آنچه واقعا وجود دارد باشند.  «گیرنده‌های چشایی بدن ما فوق‌العاده پیچیده هستند، احتمالاً بسیار بیشتر از آنچه علم تاکنون ثبت کرده است». امروزه دانشمندان در تلاش هستند تا درک بیشتری از نقش گیرنده های چشایی ما در عملکرد مغز، کبد و روده مان داشته باشند.

 

چگونه غذاهای تلخ را در رژیم غذایی خود بگنجانیم؟

اگر می خواهید از مزایای غذاهای تلخ بهره ببرید، راهش ساده است: غذاهای تلخ بیشتری بخورید.

گیاهان و غذاهای تلخ از سبزی هایی مانند آروگولا، کلم بروکلی، کلم بروکسل، رادیچیو و کلم پیچ، گریپ فروت و زغال اخته و گیاهانی مانند نعناع و … تشکیل شده است.

در حالی که تعداد زیادی مکمل تلخ یا مقوی در بازار وجود دارد، اما استفاده از غذاهای کامل همیشه بهترین انتخاب است.«همه ی افراد می‌توانند از خوردن میوه‌ها و سبزیجات بیشتر سود ببرند» .

اگر بیشتر نگران کمک کردن به بهبود هضم غذاهایتان هستید، توصیه می شود که ۱۵ دقیقه قبل از خوردن یک وعده غذایی کامل یک ماده ی خوراکی تلخ بخورید یا سه تا چهار بار در هفته از گیاهان تلخ یا سایر غذاهای تلخ استفاده کنید. «در حالی که برخی از افراد ممکن است اثرات این غذاها را حتی بعد از یک بار خوردنشان نیز تجربه کنند، اما بسیاری از افراد تاثیرات ناشی از مصرف این غذاها و و بهبودی در سلامت روده شان را با مصرف مداوم این مواد خوراکی تجربه خواهند کرد.»

همچنین ببینید:

انسداد صفراوی چیست؟

چه زمانی مصرف تلخی ها را کاهش دهیم؟

یک هشدار: برای هرکسی که از رفلاکس اسید معده، زخم معده یا سایر مشکلات گوارشی رنج می برد، ممکن است لازم باشد تا قبل از شروع یک رژیم غذایی حاوی مواد غذایی تلخ با پزشک خود مشورت کند.

خوردن بیش از حد این غذاها می تواند عوارض جانبی مانند نفخ، افزایش میزان گازهای گوارشی و اسهال را ایجاد کند.

اگر همزمان با افزایش میزان مصرف اینگونه غذاها اقدامات دیگری نیز برای حمایت از سلامت روده هایتان انجام دهید، فواید این غذاهای تلخ برای روده تان نیز به حداکثر می رسد.

سایر راهکارهایی که می توانید برای برای بهبود سلامت روده انجام دهید شامل نوشیدن آب کافی، خوردن غذاهای تخمیر شده، کاهش استرس، ورزش منظم، پیروی از یک رژیم غذایی غنی از فیبر و کاهش مصرف قند و نمک می باشد.

همانطور که تحقیقات نشان می دهد ، سلامت روده ما تأثیر عمده ای بر سلامت کلی ما دارد و این دلیل خوبی است تا جایی برای افزایش مصرف غذاهای تلخ در رژیم غذایی تان باز کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

nbcnews

دیدگاه تان را بنویسید

 

x