فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1115

سندرم روده ی تحریک پذیر چیست؟ (علائم، تشخیص و درمان)

سندروم روده تحریک پذیر(IBS) نوعی اختلال در عملکرد روده است که باعث دردهای شکمی٬ نفخ٬ تغییرات در عادات روده ای و ...

بین ۳ تا ۲۰  درصد از آمریکایی ها علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را تجربه می کنند. این بیماری زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. برخی از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر علائم جزئی دارند. با این حال ، برای سایرین علائم قابل توجه است و زندگی روزمره را مختل می کند.

سندرم روده ی تحریک پذیر چیست؟ (علائم، تشخیص و درمان)

سندرم روده تحریک پذیر همچنین با عنوان روده بزرگ اسپاستیک ، روده بزرگ تحریک پذیر ، کولیت مخاطی و کولیت اسپاستیک نیز شناخته می شود. این بیماری جدا از بیماری التهابی روده است و به سایر بیماری های روده ارتباطی ندارد. سندرم روده تحریک پذیر گروهی از علائم روده ای است که معمولاً با هم اتفاق میفتند. شدت و مدت زمان علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با این حال ، آنها تا حداقل سه ماه و در هر ماه حداقل سه روز ادامه میابند .سندرم روده تحریک پذیر می تواند در برخی موارد باعث ایجاد آسیب روده شود. سندرم روده تحریک پذیر خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش را افزایش نمی دهد ، اما همچنان می تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی شما داشته باشد.

همچنین ببینید:

درمان سندروم روده تحریک پذیر با طب سوزنی

علائم سندرم روده تحریک پذیر

علائم سندرم روده تحریک پذیر معمولاً شامل موارد زیر است:

گرفتگی

درد شکم

نفخ

یبوست

اسهال

غیر معمول نیست که افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر دچار یبوست و اسهال شوند. علائمی مانند نفخ نیز معمولاً بعد از دفع مدفوع از بین می روند.

علائم سندرم روده تحریک پذیر همیشه پایدار نیستند. آنها می توانند برطرف شوند ، و دوباره بازگردند. با این حال ، برخی از افراد علائم مداومی دارند.

 

علائم سندرم روده تحریک پذیر در زنان

زنان ممکن است در دوران قاعدگی علائم سندرم روده تحریک پذیر را داشته باشند یا در این دوران علائم بیشتری را تجربه کنند. علائم سندرم روده تحریک پذیر در زنان یائسه کمتر از زنانی است که هنوز دچار قاعدگی می شوند. برخی از زنان نیز گزارش داده اند که علائم خاصی در دوران بارداری افزایش میابند.

 

علائم سندرم روده تحریک پذیر در مردان

علائم سندرم روده تحریک پذیر در مردان همان علائم موجود در زنان است. با این حال ، تعداد بسیار کمی از مردان علائم خود را گزارش کرده و به دنبال درمان هستند.

درد سندرم روده تحریک پذیر ممکن است شبیه گرفتگی باشد. با این گرفتگی ، حداقل دو تجربه زیر را خواهید داشت:

مقداری تسکین درد پس از دفع مدفوع

تغییر در دفعات دفع مدفوع

تغییر در ظاهر مدفوع تان

 

تشخیص سندرم روده تحریک پذیر

پزشک شما ممکن است بتواند سندرم روده تحریک پذیر را بر اساس علائم شما تشخیص دهد. او همچنین ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر را برای رد سایر علل احتمالی علائم شما انجام دهند:

او ممکن است از شما بپرسد: آیا رژیم خاصی را در پیش گرفته اید یا گروه های غذایی خاصی را برای مدتی حذف کرده اید تا هرگونه حساسیت غذایی را برطرف کنید؟

نمونه مدفوع را برای آزمایش٬ وجود یا عدم وجود عفونت مورد بررسی قرار دهد.

برای شما انجام آزمایش خون را برای بررسی کم خونی و وجود یا عدم وجود بیماری های خارجی تجویز کند.

برایتان انجام کولونوسکوپی را تجویز کند.

همچنین ببینید:

۱۷ ماده غذایی مفید برای یبوست

کولونوسکوپی معمولاً تنها در صورتی انجام می شود که پزشک مشکوک باشد علائم شما ناشی از کولیت ، بیماری التهابی روده (بیماری کرون) یا سرطان است.

 

رژیم مناسب برای تسکین علائم ناشی از سندرم روده تحریک پذیر

برای برخی از افراد ، تغییرات رژیم غذایی می تواند در تسکین علائم بسیار موثر باشد. از آنجا که علائم سندرم روده تحریک پذیر در افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است ، رویکردهای مورد استفاده در تغییر رژیم غذایی نیز باید متفاوت باشد. 

 

درمان سندرم روده تحریک پذیر

هیچ درمانی برای سندرم روده تحریک پذیر وجود ندارد. درمان با هدف تسکین علائم انجام می شود. در ابتدا ، پزشک ممکن است از شما بخواهد تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. در ادامه مواردی از داروهای خانگی را برایتان آورده ایم،  این داروهای خانگی معمولاً قبل از استفاده از داروهای شیمیایی  پیشنهاد می شوند.

 

درمان خانگی برای تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر

مصرف برخی از داروهای خانگی یا ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی ممکن است بتواند بدون استفاده از دارو به تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر شما کمک کند. نمونه هایی از این تغییرات در شیوه زندگی عبارتند از:

شرکت در تمرینات بدنی منظم

کاهش نوشیدنی های کافئین دار که باعث تحریک روده می شوند

خوردن وعده های غذایی کوچکتر

به حداقل رساندن استرس (صحبت درمانی ممکن است کمک کند)

مصرف پروبیوتیک ها (باکتری های خوبی که معمولاً در روده ها یافت می شوند) برای کمک به از بین بردن گاز و نفخ

اجتناب از مصرف غذاهای سرخ شده یا پر ادویه

 

غذاهایی که در صورت ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر باید از مصرف آنها اجتناب کنید:

مدیریت رژیم غذایی در هنگام ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر ممکن است کمی زمان بیشتری ببرد اما این کار اغلب ارزش تلاش و گذاشتن وقت را دارد. تغییر مقادیر یا حذف برخی غذاها مانند لبنیات ، غذاهای سرخ شده ، قندهای غیرقابل هضم و لوبیا، ممکن است به کاهش علائم مختلف کمک کند. برای برخی افراد ، افزودن ادویه جات، ترشی جات و گیاهانی مانند زنجبیل ، نعناع فلفلی و بابونه به کاهش برخی از علائم سندرم روده تحریک پذیر کمک کرده است.

 

داروهای مناسب برای سندرم روده تحریک پذیر

اگر علائم شما از طریق درمان های خانگی ، مانند ایجاد تغییر در شیوه زندگی یا ایجاد تغییر در رژیم غذایی تان بهبود نیافت ، پزشک ممکن است استفاده از داروها را پیشنهاد کند. افراد مختلف ممکن است به داروهای مختلف به طرزی متفاوت پاسخ دهند. بنابراین ممکن است لازم باشد تا برای پیدا کردن داروی مناسب تان با پزشک خود بیشتر مشورت کنید.

مانند سایر داروها ، هنگام در نظر گرفتن داروهای جدید ، و یا دارو هایی که در حال مصرفشان هستید مهم است که پزشک خود را در این باره مطلع کنید. این کار به پزشک شما کمک می کند تا از تجویز هرگونه دارویی که ممکن است با آنچه که قبلاً مصرف می‌کرده اید تداخل داشته باشد ، اجتناب کند.

برخی از داروها برای درمان تمام علائم سندرم روده تحریک پذیر استفاده می شوند ، در حالی که سایر داروها بر روی علائم خاصی متمرکز هستند. داروهای مورد استفاده شامل داروهایی برای کنترل اسپاسم ماهیچه ها ، داروهای ضد یبوست ، داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای برای کاهش درد و آنتی بیوتیک ها می شوند. اگر علامت اصلی سندرم روده تحریک پذیر شما یبوست است ، لیناکلوتید و لوبی پروستون دو دارویی هستند که توسط کالج گوارش آمریکا (ACG) توصیه می شوند.

 

علت ایجاد سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

اگرچه روش های زیادی برای درمان سندرم روده تحریک پذیر وجود دارد ، اما علت دقیق ایجاد آن هنوز ناشناخته است. علل احتمالی شامل کولون یا سیستم ایمنی بیش از حد حساس می شود.  سندرم روده تحریک پذیر عفونی ناشی از عفونت باکتریایی قبلی در دستگاه گوارش است.

فرایندهای فیزیکی دخیل در سندرم روده تحریک پذیر نیز می توانند متفاوت باشند ، اما ممکن است شامل موارد زیر شوند:

حرکات آهسته یا اسپاستیک روده بزرگ ، باعث گرفتگی دردناک می شود

سطح غیر طبیعی سروتونین در روده بزرگ ، بر تحرک و حرکات روده تأثیر می گذارد

بیماری سلیاک خفیف که به روده ها آسیب می رساند و باعث علائم سندرم روده تحریک پذیر می شود

 

محرک های سندرم روده تحریک پذیر

برای بسیاری از مردم ، کلید مدیریت علائم سندرم روده تحریک پذیر، اجتناب از عوامل محرک آن است. برخی از غذاها و همچنین استرس و اضطراب می توانند برای بسیاری از افراد محرک علائم سندرم روده تحریک پذیر باشند. برخی از غذاها محرک های رایج برای بسیاری از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر به حساب می آیند. با این حال ، برخی از این غذاها ممکن است نسبت به سایر آنها تأثیر بیشتری بر شما داشته باشند. تشخیص شرایطی که ممکن است سطح استرس و اضطراب شما را افزایش دهد می تواند به شما کمک کند. این کار می تواند به شما این فرصت را بدهد که یا در صورت امکان از این موقعیت ها اجتناب کنید یا استراتژی هایی برای محدود کردن استرس و اضطراب خود در نظر بگیرید.

 

سندرم روده تحریک پذیر همراه با استرس

حرکت خودکار دستگاه گوارش شما تا حد زیادی توسط سیستم عصبی شما کنترل می شود. استرس می تواند بر اعصاب شما تأثیر بگذارد و سیستم گوارش شما را بیش از حد فعال کند. اگر سندرم روده تحریک پذیر دارید ، روده بزرگ شما ممکن است بیش از حد به اختلال جزئی سیستم گوارش تان پاسخ دهد. همچنین اعتقاد بر این است که سندرم روده تحریک پذیر تحت تأثیر سیستم ایمنی بدن است که آن نیز تحت تأثیر استرس قرار دارد.

 

سندرم روده تحریک پذیر با کاهش وزن

سندرم روده تحریک پذیر بر وزن همه افراد مبتلا تأثیر نمی گذارد. با این حال ، اگر به اندازه کافی برای حفظ وزن خود غذا نخورید تا مثلا با این کار بتوانید از ادامه ی علائم جلوگیری کنید ، این کار شما می تواند منجر به کاهش وزن شود. گرفتگی عضلات ممکن است بیشتر بلافاصله پس از صرف غذا رخ دهد. اگر اسهال مکرر یکی از علائم شما باشد ، بدن شما ممکن است تمام مواد مغذی موجود در غذاهایی را که می خورید دریافت نکند. در نتیجه ی این امر وزن شما کاهش می یابد.

 

سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال

سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال نوع خاصی از سندرم روده تحریک پذیر است. این سندرم در درجه اول روی روده بزرگ شما تأثیر می گذارد. علائم شایع سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال شامل دفع مکرر مدفوع  و حالت تهوع است. برخی از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر همراه با اسهال گهگاه کنترل روده خود را از دست می دهند.

 

سندرم روده تحریک پذیر همراه با یبوست

سندرم روده تحریک پذیر همراه با یبوست نوعی سندرم روده تحریک پذیر است که به طور معمول نوجوانان و جوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. مدفوع سفت می شود و دفع مدفوع نیز کمتر اتفاق می افتد و همچنین یبوست شایع ترین علائم این نوع از سندرم روده تحریک پذیر است.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x