فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1329

زردی نوزاد چیست!؟

به دنیا اومدن نوزاد همراه با خودش شادی فراوانی برای خانواده ها به همراه داره٬ البته شادی همراه با نگرانی های یزرگ کردن نوزاد و همینطور حفظ سلامتی او!از مواردی که از بدو تولد فکر مادر و پدر رو درگیر میکنه مبتلا شدن نوزاد به زردیه ....

زردی نوزاد٬ زرد شدن پوست و چشم نوزاد است. زردی نوزاد بسیار شایع است و زمانی رخ می دهد که نوزادان دارای سطح بالایی از بیلی روبین هستند، رنگدانه زردی که در طی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز خون تولید می شود. در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، کبد بیلی روبین را پردازش می کند و سپس آن را از طریق دستگاه روده عبور می دهد.

زردی نوزاد چیست!؟

 

با این حال، کبد در حال رشد نوزاد تازه متولد شده ممکن است برای حذف بیلی روبین به اندازه کافی بالغ نباشد. خبر خوب این است که در بیشتر موارد، زردی نوزاد به‌خودی خود از بین می‌رود، زیرا کبد کودک رشد می‌کند و با شروع تغذیه نوزاد، به عبور بیلی روبین از بدن کمک می‌کند.

 در بیشتر موارد، زردی در عرض 2 تا 3 هفته از بین می رود. زردی که بیش از 3 هفته طول بکشد ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد. علاوه بر این، سطوح بالای بیلی روبین می تواند کودک را در معرض خطر ناشنوایی، فلج مغزی یا سایر اشکال آسیب مغزی قرار دهد. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند که همه نوزادان تازه متولد شده قبل از ترخیص از بیمارستان و دوباره زمانی که نوزاد بین 3 تا 5 روزه است از نظر زردی معاینه شوند.

همچنین ببینید:

آیا ممکن است فرزند من دیابت نوع 1 داشته باشد؟

 علت زردی نوزاد چیست؟

 نوزادانی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به زردی نوزاد هستند عبارتند از:

 نوزادان نارس (کودکان متولد شده قبل از هفته 37 بارداری)

 نوزادانی که به اندازه کافی شیر مادر یا شیر خشک دریافت نمی‌کنند، چه به این دلیل که برای تغذیه مشکل دارند یا به این دلیل که شیر مادرشان هنوز وارد نشده است.

 نوزادانی که گروه خونی آنها با گروه خونی مادرشان سازگاری ندارد.

 نوزادی که گروه خونی او با گروه خونی مادرش سازگار نیست، می تواند آنتی بادی هایی ایجاد کند که می تواند گلبول های قرمز خون او را از بین ببرد و باعث افزایش ناگهانی سطح بیلی روبین شود.

 سایر علل زردی نوزاد عبارتند از:

 کبودی در بدو تولد یا سایر خونریزی های داخلی

 مشکلات کبدی

 یک عفونت

 کمبود آنزیم

 یک ناهنجاری در گلبول های قرمز خون کودک

 

 علائم زردی نوزاد چیست؟

 اولین علامت زردی٬ زرد شدن پوست و چشم نوزاد است.  زردی ممکن است در عرض 2 تا 4 روز پس از تولد شروع شود و ممکن است در صورت قبل از انتشار در سراسر بدن شروع شود.

 سطح بیلی روبین معمولاً بین 3 تا 7 روز پس از تولد به اوج خود می رسد.

 اگر فشار ملایم انگشت روی پوست نوزاد باعث زرد شدن آن ناحیه از پوست شود، احتمالاً نشانه ای از زردی است.

 

 چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

 بیشتر موارد زردی طبیعی است، اما گاهی اوقات زردی می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. زردی شدید همچنین خطر عبور بیلی روبین به مغز را افزایش می دهد که می تواند باعث آسیب دائمی مغز شود.

 در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 زردی گسترش می یابد یا شدیدتر می شود.

 کودک شما تب بیش از 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) دارد.

 رنگ زرد کودک شما عمیق تر می شود.

 کودک شما تغذیه کم دارد، بی‌حال به نظر می‌رسد و گریه‌های بلند می‌کند.

 

 زردی نوزاد چگونه تشخیص داده می شود؟

 بیمارستان اکثر مادران و نوزادان را ظرف 72 ساعت پس از زایمان ترخیص می کند.  برای والدین بسیار مهم است که نوزادان خود را چند روز پس از تولد برای معاینه بیاورند زیرا سطح بیلی روبین بین 3 تا 7 روز پس از تولد به اوج خود می رسد.

 رنگ زرد متمایز تأیید می کند که نوزاد زردی دارد، اما ممکن است برای تعیین شدت زردی به آزمایشات بیشتری نیاز باشد.

 نوزادانی که در 24 ساعت اول زندگی دچار زردی می شوند باید بلافاصله سطح بیلی روبین را از طریق آزمایش پوست یا آزمایش خون اندازه گیری کنند.

 ممکن است برای بررسی اینکه آیا زردی نوزاد به دلیل یک بیماری زمینه‌ای است، آزمایش‌های بیشتری لازم باشد.  این ممکن است شامل آزمایش نوزاد شما برای شمارش کامل خون (CBC)، گروه خونی و ناسازگاری فاکتور رزوس (Rh) باشد.

 به‌علاوه، ممکن است آزمایش کومبس برای بررسی افزایش تجزیه گلبول‌های قرمز خون انجام شود.

همچنین ببینید:

چرا آسپرین برای کودکان ممنوع است؟

 زردی نوزاد چگونه درمان می شود؟

 زردی خفیف معمولاً با شروع به بالغ شدن کبد نوزاد خود به خود برطرف می شود.  تغذیه مکرر (بین 8 تا 12 بار در روز) به نوزادان کمک می کند تا بیلی روبین را از بدن خود عبور دهند.

 زردی شدیدتر ممکن است به درمان های دیگری نیاز داشته باشد.  فتوتراپی یک روش درمانی رایج و بسیار موثر است که از نور برای تجزیه بیلی روبین در بدن کودک شما استفاده می کند.

 در فتوتراپی، کودک شما در حالی که فقط پوشک و عینک محافظ مخصوص به چشم دارد، روی تخت مخصوص زیر نور طیف آبی قرار می گیرد.  یک پتوی فیبر نوری نیز ممکن است زیر کودک شما قرار داده شود.

 در موارد بسیار شدید، ممکن است نیاز به تعویض خون باشد که در آن نوزاد مقادیر کمی خون از اهداکننده یا بانک خون دریافت می کند.

 این گلبول های قرمز سالم را جایگزین خون آسیب دیده نوزاد می کند.  این همچنین تعداد گلبول های قرمز نوزاد را افزایش می دهد و سطح بیلی روبین را کاهش می دهد.

 

 آیا می توان از زردی نوزاد پیشگیری کرد؟

 هیچ راه واقعی برای جلوگیری از زردی نوزاد وجود ندارد.  در طول بارداری، می‌توانید گروه خونی خود را آزمایش کنید.

 پس از تولد، در صورت لزوم، گروه خونی کودک شما آزمایش می‌شود تا احتمال ناسازگاری گروه خونی که می‌تواند منجر به زردی نوزاد شود را رد کند.  اگر نوزاد شما زردی دارد، راه هایی وجود دارد که می توانید از شدیدتر شدن آن جلوگیری کنید:

 مطمئن شوید که کودک شما به اندازه کافی از طریق شیر مادر تغذیه می کند.  تغذیه 8 تا 12 بار در روز به کودک در چند روز اول تضمین می‌کند که کودک شما دچار کم آبی نمی‌شود، که به عبور سریعتر بیلی روبین از بدن او کمک می‌کند.

 اگر به کودک خود شیر خود را نمی دهید، در هفته اول هر 2 تا 3 ساعت یک تا 2 اونس شیر خشک به کودک خود بدهید.  نوزادان نارس یا کوچکتر ممکن است مقادیر کمتری از شیر خشک مصرف کنند، مانند نوزادانی که شیر مادر نیز دریافت می کنند.  اگر نگران این هستید که کودکتان شیرخشک خیلی کم یا بیش از حد مصرف می کند، یا اگر از خواب بیدار نمی شود تا حداقل 8 بار در 24 ساعت شیر ​​بخورد، با پزشک خود صحبت کنید.

 در پنج روز اول زندگی نوزاد خود را به دقت از نظر علائم زردی مانند زردی پوست و چشم ها زیر نظر بگیرید. اگر متوجه شدید که نوزادتان علائم زردی دارد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x