فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1314

چرا آسپرین برای کودکان ممنوع است؟

مصرف آسپرین در کودکان هرگز توصیه نمیشه و مجاز نیست!!! آسپرین میتونه سبب ابتلای کودکان به بیماری نادر سندروم ری بشه که این بیماری خطرناک مغز و کبد را تحت تاثیر قرار میده ...

مسکن های بدون نسخه (OTC) می توانند برای سردردهای بزرگسالان بسیار موثر باشند. استامینوفن ، ایبوپروفن و آسپرین به راحتی در دسترس هستند و به طور کلی در دوزهای کوچک ایمن هستند.  اکثر اینها برای کودکان نیز بی خطر هستند.  با این حال ، آسپرین یک استثناء مهم است.

چرا آسپرین برای کودکان ممنوع است؟

 

  آسپرین با خطر سندرم ری در کودکان مرتبط است.  بنابراین ، نباید به کودک یا نوجوان آسپرین بدهید ، مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک تجویز شود.

 سندرم ری یک اختلال نادر است که باعث آسیب مغزی و کبدی می شود.  اگرچه ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد ، اما بیشتر در کودکان مشاهده می شود. سندرم ری معمولاً در کودکانی رخ می دهد که اخیراً دچار عفونت ویروسی شده اند، مانند آبله مرغان یا آنفولانزا.  مصرف آسپرین برای درمان چنین عفونی خطر ابتلا به ری را تا حد زیادی افزایش می دهد. هم آبله مرغان و هم آنفولانزا می توانند باعث سردرد شوند.  به همین دلیل مهم است که از آسپرین برای درمان سردرد کودکان استفاده نکنید.  فرزند شما ممکن است دارای عفونت ویروسی ناشناخته ای باشد و در معرض ابتلا به سندرم ری باشد.

همچنین ببینید:

علت دانه های قرمز روی پوست کودک چیست؟

 علائم سندرم ری :

 علائم سندرم ری به سرعت ظاهر می شود. آنها معمولاً در طول چند ساعت ظاهر می شوند.

 اولین علامت ری معمولاً استفراغ است. پس از آن تحریک پذیری یا پرخاشگری ایجاد می شود.  پس از آن ، کودکان ممکن است گیج و بی حال شوند.  ممکن است تشنج داشته باشند یا به کما بروند. هیچ درمانی برای سندرم ری وجود ندارد.  با این حال ، علائم گاهی قابل کنترل هستند.  به عنوان مثال ، استروئیدها به کاهش تورم در مغز کمک می کنند.

 

 پیشگیری از سندرم ری

 سندرم ری کمتر رایج شده است.  این به این دلیل است که پزشکان و والدین دیگر به طور معمول آسپرین به کودکان نمی دهند. اگر کودک شما سردرد دارد ، معمولاً برای درمان از استامینوفن (تیلنول) استفاده کنید.  با این حال ، مطمئن شوید که فقط از مقدار توصیه شده استفاده می کنید.  تیلنول زیاد می تواند به کبد آسیب برساند. اگر درد یا تب کودک توسط تیلنول کاهش نیافت ، به پزشک مراجعه کنید.

همچنین ببینید:

کودکان باید روزی چقدر آب بخورند؟

 پیامدهای بلندمدت سندرم ری:

 سندرم ری به ندرت کشنده است.  با این حال ، می تواند درجات مختلفی از آسیب دائمی مغز را ایجاد کند.  در صورت مشاهده علائم زیر ، کودک را فوراً به اورژانس ببرید:

 گیجی

 بی حالی

 سایر علائم روانی

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x