فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 989

هماچوری کودکان (وجود خون در ادرار) چیست؟

وجود خون در ادرار را هماچوری می نامند که در واقع این سلول های قرمز خون هستند که باعث می شوند ادرار قرمز ، صورتی یا به رنگ سرخگون در بیاید. خون از طریق کلیه ها، حالب ها، مثانه و مجرای ادراری می تواند به ادرار نشت پیدا کند...

هماچوری کودکان (وجود خون در ادرار) چیست؟

هماچوری در واقع وجود خون در ادرار است. اگر در ادرار کودک شما خون وجود دارد ، این مسئله می تواند به خودی خود برطرف شود ، و یا ممکن است این مسئله علامت مشکلی باشد که پزشک باید آن را بررسی کند .

هماچوری کودکان (وجود خون در ادرار)

 

علائم و نشانه های هماچوری کودکان (وجود خون در ادرار) چیست؟

وقتی می‌توانید خون را در ادرار مشاهده کنید ، در واقع این سلول های قرمز خون هستند که باعث می شوند ادرار قرمز ، صورتی یا به رنگ سرخگون در بیاید و شما قادر به دیدن آن شوید. به جز ظاهر شدن خون در ادرار ، کودکان مبتلا به هماچوری معمولاً علائمی ندارند .

همچنین ببینید:

10 عادت سالم که والدین باید به فرزندان خود آموزش دهند!!!

اگر هماچوری کودک شما به دلیل عفونت ادراری ایجاد شده باشد ، کودک ممکن است از سوزش هنگام ادرار یا احساس نیاز به ادرار مکرر شکایت کند. داشتن درد یا علائم ادراری ، یا نداشتن آنها ، ارتباط چندانی با شدت خونریزی کودک شما ندارد .

 

هماچوری کودکان (وجود خون در ادرار) چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید فرزند شما هماچوری یا خون در ادرار دارد ، باید به پزشک کودک خود مراجعه کنید. پزشک کودک شما را معاینه می کند و درباره سلامتی فرزند تان از شما سوالاتی می پرسد .

در مطب پزشک ، از کودک شما خواسته می شود که نمونه ادرار بدهد. یک نواری از کاغذ که با مواد شیمیایی آغشته است را به درون ظرف ادرار وارد میکنند که به وسیله ی آن  وجود گلبول های قرمز خون در ادرار تشخیص داده می‌شوند و به این صورت پزشک کودک شما تشخیص هماچوری را انجام می‌دهد .

گاهی اوقات ، هماچوری میکروسکوپی است ، یا در واقع خون موجود در ادرار بدون کمک میکروسکوپ دیده نمی شود. پزشک ممکن است نمونه ادرار کودک شما را برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. این آزمایش ممکن است گلبول های قرمز خون در ادرار یا گلبول های سفید خون را نشان دهد ، که می تواند به معنی عفونت دستگاه ادراری در کودک شما باشد .

مهم است که در اسرع وقت علت هماچوری میکروسکوپی را پیدا کنید ، به خصوص اگر کودک شما دارای فشار خون بالا ، بیماری مزمن کلیه یا وجود پروتئین بیش از حد در ادرارش  باشد .

پزشک کودک شما ممکن است آزمایشات دیگری را برای تعیین و بررسی چگونگی عملکرد کلیه های کودک و جمع آوری سایر اطلاعات مهم در مورد علل احتمالی هماچوری انجام دهد .

آزمایش ادرار : تجزیه و تحلیل دقیق ادرار می تواند به پزشکان کمک کند تا مشکل ایجاد هماچوری مانند عفونت ، سرطان یا بیماری کلیه را تشخیص دهند. آزمایش ادرار همچنین می تواند سطح پروتئین ، کلسیم و کراتینین را بررسی کند و در صورت عدم تعادل در کارکرد دستگاه ادراری آن را تشخیص دهد ، که این عدم تعادل ممکن است نشانه هایی از وجود بیماری های کلیوی باشد .

آزمایش خون :  پزشک کودک شما ممکن است از او نمونه خون بگیرد و آن را به آزمایشگاه بفرستد تا از نظر سطح کراتینین و میزان مواد زائد موجود در خون ، تجزیه و تحلیل شود. مقادیر بالای کراتینین ممکن است وجود بیماری کلیه را نشان دهد .

سونوگرافی : سونوگرافی کلیه یا مثانه می تواند وجود یک مشکل ساختاری را به عنوان علت هماچوری کودک شما آشکار یا رد کند. این آزمایش اطلاعاتی در مورد اندازه و شکل کلیه در اختیار پزشک قرار می دهد و به تشخیص کیست ، سنگ کلیه ، انسداد ، وجود توده یا سایر مشکلات کمک می کند .

بیوپسی : هنگامی که یافته های آزمایش خون غیرطبیعی تشخیص داده شده باشند ، و یا زمانی که سطح پروتئین در ادرار زیاد باشد یا اگر سابقه خانوادگی بیماری کلیه وجود داشته باشد ، پزشک کودک شما ممکن است نمونه برداری از کلیه را توصیه کند. کودک شما آرام بخش و بی حسی موضعی دریافت خواهد کرد و پزشک با استفاده از سونوگرافی یا توموگرافی کامپیوتری (CT) یک سوزن را به داخل کلیه ها هدایت می کند. (CT  آزمایشی است که در آن از تاباندن مقطعی اشعه ایکس برای تهیه تصاویر دقیق استفاده می شود. ) بافت کلیه در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود آیا بیماری کلیه باعث هماچوری کودک شما شده است یا خیر .

سایر آزمایشات : معمولاً درصد کمتری ممکن است که پزشک کودک شما  پیلوگرام داخل وریدی ( استفاده از تاباندن اشعه ایکس بر ورید کلیه ها که در نتیجه اطلاعاتی در مورد نحوه تخلیه ادرار در کلیه ها را فراهم می کند) را توصیه کند. یا همچنین سیستویورتروگرام (تاباندن اشعه ایکس به مثانه و مجاری ادرار ـ لوله هایی که باعث عبور ادرار از بدن می شوند ) یا سیستوسکوپی (آزمایشی که در آن یک دوربین از مجرای ادرار عبور داده می شود تا پزشک بتواند مثانه و مجاری ادراری را به خوبی مشاهده کند).

 

دلایل هماچوری کودکان (وجود خون در ادرار) چیست؟

نوزادان با دو کلیه به دنیا می آیند. یکی از عملکردهای کلیه ها ، تصفیه خون از ادرار است.

هماچوری ممکن است به این دلیل رخ دهد که خون از طریق فیلترهای کلیه یا از هر قسمت از دستگاه ادرار که ادرار را تولید میکند ، از جمله کلیه ها ، نشت کند. این نقاط احتمالی همچنین میتوانند شامل مثانه (جایی که ادرار در آن ذخیره میشود) (حالب ها ، که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند) یا مجرای ادرار( لوله ای که ادرار از بدن کودک شما خارج می کند) نیز شوند .

هماچوری در کودکان شایع است و ممکن است به دلایل مختلفی از جمله موارد زیر ایجاد شود:

بیماری هایی که پیش زمینه ی خانوادگی دارند، از جمله سندرم آلپورت و بیماری پلی کیستیک کلیه .

وجود مقادیر بیش از حد مواد معدنی در ادرار مانند مقادیر زیاد کلسیم .

آسیب ، انسداد ، نقایص مادرزادی یا وجود سایر ساختارهای غیر عادی در دستگاه ادراری مانند سنگ یا کیست که کیسه هایی پر از مایع در کلیه هستند .

بیماری کلیوی .

سنگ کلیه .

بیماری سلول داسی شکل (در آفریقایی-آمریکایی ها) .

تومور یا سرطان ( گزینه ای نادر می باشد) .

عفونت ادراری .

در بسیاری از موارد ، پزشکان نمی توانند دلیل خاصی برای هماچوری پیدا کنند .

 

هماچوری کودکان (وجود خون در ادرار) چگونه درمان می شود؟

اگر کودک شما هماچوری یا خون در ادرار دارد ، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. گاهی اوقات مشکل خفیف است و خود به خود برطرف می شود.

هر چند گاهی اوقات ، هماچوری می تواند نشانه وجود مشکلی در بدن کودک شما باشد. به همین دلیل ، ممکن است پزشک کودک شما بخواهد آزمایشاتی انجام دهد تا بفهمد چه چیزی باعث وجود خون در ادرار او شده است.

هنگامی که پزشک فرزند شما، علت را تشخیص بدهد ، کودک ، درمانی را برای مدیریت علت این وضعیت دریافت می کند که در نهایت از شر خون در ادرار و هرگونه علائمی که دارد خلاص می شود. به عنوان مثال ، اگر کودک شما به عفونت ادراری مبتلا باشد ، پزشک ممکن است به کودک شما آنتی بیوتیک بدهد. شما باید مطمئن شوید که کودک شما همه آنتی بیوتیک ها را به موقع مصرف می کند. اغلب اوقات ، پزشک برای اطمینان از بهبود عفونت ، به شما توصیه می کند که فرزندتان پس از اتمام دوره ی درمان با آنتی بیوتیک ها یک معاینه پیگیری یا آزمایش ادرار انجام دهد.

همچنین ببینید:

علائم و نشانه های افسردگی در کودکان، تشخیص و درمان

سایر علل هماچوری ممکن است به انواع مختلفی از درمان نیاز داشته باشند. به عنوان مثال اگر هماچوری کودک شما ناشی از وجود سنگ کلیه باشد ، کودک شما احساس درد خواهد داشت و پزشک برای درمان این وضعیت سنگ کلیه را بر خواهد داشت. اگر هماچوری کودک شما ناشی از وجود  بیماری سلول داسی شکل باشد ، پزشکان سعی می کنند اختلال خون را کنترل کنند تا باعث هماچوری نشود.

 

چگونه خون وارد ادرار می شود؟

خون به مجاری ادرار نشت می کند. این مسئله می تواند در هرجایی از دستگاه ادراری مانند مناطق زیر رخ دهد:

در کلیه ها ( که مواد زائد و آب را از خون خارج می کند تا از بدن دفع شوند)

در حالب ها ( که لوله هایی هستند که از کلیه ها به مثانه می روند)

در مثانه ( که ادرار را ذخیره می کند)

در مجرای ادرار ( جایی که ادرار از بدن خارج میشود)

 

عوامل خطر

تقریباً هر کس از جمله کودکان و نوجوانان ممکن است در ادرارش خون داشته باشد. عواملی که این احتمال را بیشتر می کنند عبارتند از:

سن : بسیاری از مردان بالای ۵۰ سال به دلیل بزرگ شدن غده پروستات ، گاهی اوقات هماچوری دارند.

یک نوع عفونت : که در اثر التهاب کلیه پس از عفونت ویروسی یا باکتریایی (گلومرولونفریت پس از عفونت) ایجاد می شود که یکی از دلایل اصلی وجود خون قابل مشاهده در ادرار در کودکان است.

سابقه خانوادگی : اگر سابقه خانوادگی بیماری کلیه یا سنگ کلیه داشته باشید ، ممکن است مستعد وجود خون در ادرار باشید.

دارو های خاص : مشخص شده است که دارو هایی مانند آسپرین ، مسکن های ضد التهاب غیر استروئیدی و آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین خطر وجود خون در ادرار را افزایش می دهند.

تمرین های ورزشی دشوار:  دوندگان مسافت های طولانی مستعد خونریزی ادراری ناشی از ورزش هستند. در حقیقت ، این شرایط را بعضی اوقات هماچوری جوگر می نامند. در کل هر کسی که تمرین های سنگین بدنی انجام دهد ممکن است دچار این وضعیت بشود .

childrens

mayoclinic

kidshealth

دیدگاه تان را بنویسید

 

x