فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2062

آنچه در مورد بتامتازون موضعی باید بدانید

بتامتازون جهت اگزما، پسوریازیس و دیگر موارد قابل استفاده می باشد. بتامتازون به شکل لوسیون، پماد، کرم، فوم موجود است. بتامتازون دارویی است با عنوان کورتیکواستروئید شناخته می گردد و با استروئید آنابولیک متفاوت است...

بتامتازون چیست؟

بتامتازون موضعی جهت درمان خارش، قرمزی، خشکی، پوسته شدن، التهاب و بیماری‌های پوستی مختلف از جمله پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی که در آن لکه‌های قرمز بر روی بدن ایجاد می‌شود) و اگزما (بیماری پوستی که باعث خشکی و خارش پوست می شود) مورد استفاده قرار می گیرد.

آنچه در مورد بتامتازون موضعی باید بدانید

 

بتامتازون در دسته ای از این داروها به نام کورتیکواستروئیدها قرار گرفته است. بتامتازون جهت کاهش تورم، قرمزی و خارش پوست عمل می کند.

بتامتازون با فرمولاسیون های مختلف موجود است که دارای قدرت متوسط ​​تا خیلی قوی می باشد. پزشک با توجه به وضعیت پوست و ناحیه ای از بدن که تحت تأثیر قرار می گیرد، مناسب ترین محصول بتامتازون را تجویز می کند.

بتامتازون نوعی استروئید به نام کورتیکواستروئید بوده که به دو صورت تزریقی و موضعی موجود است.

همچنین ببینید:

انواع پوست های حساس – علت و درمان آن

 

نحوه استفاده از بتامتازون برای پوست

بتامتازون به صورت پماد، کرم، لوسیون، ژل و اسپری برای استفاده بر روی پوست عرضه می شود. استفاده از آن یک یا دو بار در روز مجاز می باشد. اما بهتر است دستورالعمل درج شده روی محصول را مطالعه کرده و یا طبق دستور پزشک معالج مورد استفاده قرار گیرد. بتامتازون را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید؛ میزان کمتر یا بیشتر از آن توصیه نمی گردد. از این محصول جهت درمان دیگر بیماری های پوستی استفاده نکنید.

پس از دو هفته استفاده از این محصول بهبودی ایجاد می گردد، در صورت عدم بهبودی به پزشک خود مراجعه کنید.

بتامتازون پس از تزریق یا استفاده بر روی پوست به روش های مختلفی عمل می کند. فعالیت ضد التهابی داشته که می تواند سیستم ایمنی را سرکوب کند. کورتیکواستروئیدها همچنین می توانند از رشد و تکثیر سلول های پوست جلوگیری کنند.

جهت استفاده موضعی از بتامتازون، مقدار کمی از پماد، کرم، محلول، ژل یا لوسیون را در نواحی آسیب دیده پوست با یک لایه نازک قرار دهید.

فوم بتامتازون ممکن است آتش زا باشد به این منظور در صورت استفاده از فوم بتامتازون از آتش و سیگار کشیدن اجتناب نمایید.

این دارو فقط جهت استفاده بر روی پوست توصیه می شود. از تماس آن با چشم و دهان پرهیز کنید. همچنین از مصرف این محصول در نواحی تناسلی، زیر بغل و چین و چروک پوست اجتناب کنید.

ناحیه تحت درمان را پانسمان نکنید، مگر تحت دستور پزشک این کار را انجام دهید. در این صورت احتمال ایجاد عوارض جانبی وجود دارد.

با تشدید یا سوزش، تورم، قرمزی یا ترشح چرک در نواحی تحت درمان، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است برای دیگر مصارف تجویز شود.

 

انجام اقدامات لازم

 

با داشتن شرایط زیر به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید:

 • در صورت حساسیت به بتامتازون و یا هر محصول موضعی دیگرمصرف هرگونه مکمل، ویتامین و داروهای دیگر، به ویژه داروهای کورتونی و سایر داروهای موضعی
 • ابتلا به دیابت، بیماری کبدی، سندرم کوشینگ
 • در صورت باردار بودن و یا دوران شیردهی
 • در صورت جراحی دندان، به دندانپزشک به علت استفاده از بتامتازون موضعی اطلاع دهید

 

فراموش کردن یک دوز بتامتازون

به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، میزان دوز را افزایش ندهید. با این حال اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعد فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. 

 

عوارض جانبی بتامتازون

بتامتازون ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. با داشتن علائم شدید و عدم از بین رفتن این علائم به پزشک مراجعه کنید:

 • آکنه
 • کبودی پوست
 • تغییر رنگ پوست
 • رشد موهای ناخواسته
 • سوزش، خارش، قرمزی یا خشکی پوست
 • برجستگی های ریز قرمز یا بثورات در اطراف دهان
 • برجستگی های کوچک سفید یا قرمز روی پوست

در موارد نادر، استفاده از کورتیکواستروئیدها بر روی پوست، ممکن است دچار سرکوب محور هیپوتالاموس هیپوفیزآدرنال (HPA) و نارسایی آدرنال شوید.

 

با داشتن علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • بثورات شدید
 • قرمزی، تورم یا سایر علائم عفونت پوست در نواحی استفاده شده از بتامتازون
 • احتمال کاهش رشد و تاخیر در افزایش وزن کودکان می تواند از عوارض جانبی این دارو در کودکان به شمار برود. با پزشک اطفال در مورد خطرات استفاده از این دارو بر روی پوست کودک صحبت کنید.

بتامتازون موضعی ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز به همراه داشته باشد. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین استفاده از این دارو به پزشک اطلاع دهید.

همچنین ببینید:

چند نکته ی ساده برای حفظ جوانی پوست

 

شرایط نگهداری بتامتازون

این دارو را در ظرف خود محصول و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت قرار دهید. از نگهداری آن در فریزر پرهیز کنید.

داروها را باید از دسترس کودکان دور نگه دارید.

داروهای غیر ضروری باید به روش های خاص دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آنها را مصرف کنند. با این حال نباید این دارو را داخل توالت بریزید.

در صورت خوردن و یا قورت دادن بتامتازون به صورت موضعی، با اورژانس تماس بگیرید.

عدم توصیه و تجویز این دارو برای دیگران بدون مشورت با پزشک.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medlineplus

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x