فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1942

آنچه در مورد جوش بزرگسالان باید بدانید

اغلب افراد بر این باورند که جوش ها فقط در دوران نوجوانی ایجاد می شوند ولی احتمال بروز این وضعیت در بزرگسالی نیز می باشد. تغییرات هورمونی، استرس و برخی داروها می توانند در ایجاد جوش بزرگسالی موثر باشند. با این حال گزینه های زیادی برای درمان و پیشگیری از این بیماری پوستی وجود دارد...

تعریف جوش بزرگسالی

جوش نوعی بیماری التهابی پوستی شایع است که سالانه تعداد زیادی از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. معمولاً در دوران بلوغ شروع شده؛ اما احتمال ایجاد آن در دوران بزرگسالی نیز ممکن است. جوش بزرگسالی تحت عنوان جوش پس از بلوغ نیز یاد می شود.

آنچه در مورد جوش بزرگسالان باید بدانید

 

معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که چربی و سلول‌های مرده پوست منافذ روی پوست را مسدود کرده و در نتیجه به ضایعات ایجاد شده جوش می گویند.

جوش دارای انوع مختلفی بوده که ممکن است در هر قسمت از بدن ایجاد گردد؛ از جمله: صورت، قفسه سینه، کمر.

 

علت جوش بزرگسالی

در حالی که جوش در دوران بلوغ بیشتر رایج است اما ممکن است تا سن 30، 40 و 50 سالگی نیز رخ دهد. برخی افراد در دوران بزرگسالی دچار جوش می شوند. تحقیقات نشان می دهد که جوش در زنان بیشتر رایج است.

آکادمی پوست آمریکا شایع ترین علل جوش بزرگسالی را در موارد زیر می داند.

همچنین ببینید:

علت و انواع جوش های روی صورت چیست؟

 

تغییرات هورمونی

عدم تعادل هورمونی می تواند منجر به ایجاد جوش شود. عوامل زیادی می توانند سطح هورمون را تغییر دهند، از جمله:

 • دوره سیکل قاعدگی
 • بارداری
 • دوران منتهی به یائسگی یا دقیقا بعد از آن
 • یائسگی

شروع یا توقف مصرف قرص های ضد بارداری یا سایر داروهای پیشگیری از بارداری

 

استرس

با وجود استرس، بدن در واکنش به آن هورمون های آندروژن بیشتری تولید می کند. این هورمون ها می توانند غدد چربی در پوست را تحریک و در نتیجه سبب ایجاد جوش شود.

 

سابقه خانوادگی

شواهد نشان می دهد که برخی افراد ممکن است استعداد ژنتیکی برای ایجاد جوش داشته باشند. این بدان معناست که اگر یکی از نزدیکان، مانند والدین یا خواهر و برادر، مبتلا به جوش بزرگسالی باشند، احتمال ابتلا به جوش در افراد نیز افزایش می یابد.

 

محصولات زیبایی

برخی محصولات مراقبت از پوست و مو ممکن است حاوی موادی باشند که می توانند پوست مستعد جوش را تشدید کنند. استفاده از آنها می تواند منجر به بروز جوش شود. بنابراین افراد باید از محصولاتی با برچسب زیر استفاده کنند:

 • غیر کومدون ساز
 • بدون ایجاد جوش
 • بدون چربی
 • بدون مسدود کردن منافذ پوست

 

عوارض جانبی داروها

برخی داروها می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث ایجاد جوش شوند. در صورتی که تصور می کنید جوش ایجاد شده ناشی از مصرف دارو می باشد، بدون مشورت با پزشک مصرف داروی خود را قطع نکنید. داروهایی که ممکن است باعث ایجاد جوش شوند می توانند شامل داروهای هورمونی، داروهای ضد افسردگی، ویتامین های گروه B، هالوژن ها و داروهای ضد صرع باشند.

 

بیماری های تشخیص داده نشده

در برخی موارد، جوش بزرگسالی ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد، بنابراین درمان این بیماری اغلب می تواند باعث از بین رفتن جوش گردد. به عنوان مثال افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولاً به دلیل نوسانات در سطوح هورمون دچار جوش بزرگسالی می شوند.

 

علائم جوش بزرگسالی

علائم جوش بزرگسالی معمولاً مشابه علائم جوش های دوران نوجوانی است. هنگام بروز این وضعیت؛ موارد زیر ایجاد می گردد:

 • جوش های سرسفید
 • جوش های سر سیاه
 • پاپول، پوسچول یا هر دو
 • ندول ها، کیست ها یا هر دو

 

گزینه های درمانی

درمان جوش بزرگسالی احتمالاً مشابه درمان جوش نوجوانی است. ممکن است شامل داروهای موضعی ضد جوش و بررسی شرایط زمینه‌ای، برخی داروها، استرس و هرگونه مراقبت از پوست یا محصولات زیبایی که فرد استفاده می‌کند، باشد.

متخصص پوست ممکن است استفاده از محصولات بدون نسخه (OTC) حاوی مواد زیر را توصیه کند:

 • بنزوئیل پراکسید
 • رتینوئیدها، مانند ژل آداپالن
 • سالیسیلیک اسید

 

در صورت عدم درمان با داروهای بدون نسخه، مصرف داروهای تجویزی و قوی مانند موارد زیر توصیه می گردد:

 • رتینوئیدهای تجویزی، مانند ترتینوئین موضعی یا ایزوترتینوئین خوراکی
 • آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین ها
 • آنتی آندروژن ها، مانند قرص های ضد بارداری خوراکی یا اسپیرونولاکتون

 

شایان ذکر است که ممکن است بین 4 تا 6 هفته طول بکشد تا متوجه تأثیر درمان‌ها شوید. در برخی موارد ممکن است بین ۲ تا ۳ ماه طول بکشد تا جوش به طور کامل از بین برود.

 

درمان های خانگی جوش بزرگسالی

در حال حاضر شواهد علمی زیادی وجود ندارد که نشان دهد داروهای خانگی می توانند جوش بزرگسالی را درمان کنند. با این حال داروهایی با خواص ضد باکتری، ضد التهابی و ترمیم زخم ممکن است به درمان جوش کمک کند.

به عنوان مثال طبق یک مطالعه در سال 2016 ترکیبات موجود در چای ممکن است در کاهش ترشح سبوم و درمان جوش موثر باشد. یک مطالعه در سال 2018 همچنین نشان داد که روغن درخت چای و آلوئه ورا ممکن است برای درمان زخم ناشی از جوش و کاهش شدت آن مفید باشد. با این حال تحقیقات بیشتر برای اثبات اثربخشی این محصولات طبیعی ضروری است.

یک بررسی در سال 2020 نشان می دهد که رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است در بهبود جوش موثر عمل کند.

 

پیشگیری

برای جلوگیری از بروز جوش بزرگسالی، افراد باید از هرگونه محرک احتمالی جوش اجتناب کرده و از یک روال مراقبت از پوست پیروی کنند. به عنوان مثال این موضوع می تواند شامل اجتناب از برخی محصولات پوستی یا شستشو باشد، مانند محصولاتی که برچسب غیرکومدوژنیک ندارند. افراد همچنین جهت کنترل سطح استرس می توانند از ورزش یوگا، تمرینات تنفسی استفاده کنند.

با مراجعه به متخصص پوست و پیروی از توصیه های او؛ می توان از این وضعیت پیشگیری کرد.

 

نکاتی جهت مدیریت و مراقبت از پوست

افراد مستعد جوش باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

 • شستشو دو بار در روز و بعد از تعریق
 • استفاده از محصولات پوستی ملایم
 • استفاده از پاک کننده هایی که سبب سایش نمی شوند
 • اجتناب یا کاهش استفاده از اسکراب پوست
 • عدم دست زدن به جوش؛ اجازه دهید پوست به طور طبیعی بهبود یابد

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

درمان جوش بزرگسالی می تواند سخت باشد. در صورت عدم تاثیر داروهای OTC ، باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. توجه داشته باشید که دریافت نتایج تا 6 هفته طول می کشد.

اگر دلیل جوش بیماری می باشد، پس از تشخیص و درمان، جوش از بین می رود. در شرایطی که مصرف دارو سبب ایجاد جوش می شود؛ باید از پزشک در جایگزین کردن دارو و یا قطع کردن آن راهنمایی بخواهید.

همچنین ببینید:

چرا جوش می زنیم ؟ (راههای درمان و پیشگیری)

 

خلاصه کلی

جوش نوعی اختلال پوستی شایع در نوجوانان است، اما می تواند در دوران بزرگسالی نیز ایجاد شود. در حالی که می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، به نظر می رسد زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد. جوش معمولا زمانی رخ می دهد که چربی و پوست مرده منافذ را مسدود کرده و منجر به ایجاد جوش شود. علل شایع جوش بزرگسالی شامل تغییرات هورمونی، استرس و برخی محصولات پوستی یا زیبایی است.

استفاده از داروهای ضد جوش  OTC، محصولات طبیعی و یک روال مراقبت از پوست خوب ممکن است به رفع جوش کمک کند. با این حال، ممکن است تا 6 هفته طول بکشد تا اثر آن را مشاهده کنید. در صورت عدم بهبود جوش؛ افراد باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x