فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1515

کمبود خواب چه تاثیری بر پوست دارد؟

ساعت‌ خواب برای پاکسازی خون و کاهش سطح کورتیزول خون لازم است تا پوست اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. بازسازی سلولی نیز در این زمان به اوج خود می‌رسد ....

۱. دایره‌های تیره دور چشم رایج‌ترین نشانه کمبود خواب در شب هستند. این تیرگی ناشی از افزایش کورتیزول است، که اغلب به عنوان هورمون استرس شناخته می شود و که بدن در هنگام خستگی مقدار زیادی از آن را تولید می کند.

کمبود خواب چه تاثیری بر پوست دارد؟

۲. کورتیزول باعث می شود رگ های خونی متورم شوند تا حجم بیشتری از خون را در خود جای دهند. این اتفاق برای رگ های خونی زیر چشم نیز می افتد: «کورتیزول واکنش «ستیز یا گریز» را در ما فعال می‌کند تا بدن هنگام کم‌خوابی هوشیارتر شود.

«خواب باعث تولید کلاژن می شود، بنابراین با گذشت زمان، کمبود خواب اغلب منجر به سیاهی دور چشم، ایجاد خطوط ریز بر روی پوست و رنگ پریدگی می شود». به علاوه، تولید هورمون رشد نیز در طول خواب عمیق به اوج خود می رسد و این هورمون نقش اصلی در شروع ترمیم سلولی دارد. که برای بدن و البته پوست امری حیاتی به حساب می آید .

همچنین ببینید:

سلامت گوارش بر سلامت پوست تاثیر به سزایی دارد

۳. هنگامی که بدن از داشتن خوابی کافی و احیا کننده محروم می شود، این محرومیت به سیستم ایمنی ضربه بزرگی می زند، و این موضوع می تواند یک علت رایج به وجود آمدن بثورات پوستی و سایر مشکلات مربوط به پوست باشد.

 

۴. پف کردگی پوست : هنگامی که می خوابیم پوستمان خود را ترمیم و بازسازی می کند. اما بدون خواب کافی، روند ترمیم کند می شود و سموم و مایعات به درستی تخلیه نمی شوند، و این امر باعث پف کردگی به خصوص در اطراف چشم ها می شود . همچنین سنتز GAG ، تولید کلاژن، الاستین، هیالورونیک اسید و غیره نیز با تمام ظرفیتی که باید ، انجام نمی پذیرند .

 

خواب خوب چقدر در دستیابی به پوستی سالم اهمیت دارد؟

داشتن خواب منظم و کافی برای سلامتی و شفافیت پوست امری ضروری است. ساعت‌ خواب موثرترین زمان برای کبد برای پاکسازی خون هستند. زمان خواب همچنین زمانی است که سطح کورتیزول شما کاهش می‌یابد و پوست اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. بازسازی سلولی نیز در این زمان به اوج خود می‌رسد. بئاتا الکساندرویچ، یکی از بنیانگذاران روش آموزش اسپا ماساژ، می گوید: زمانی که خوب بخوابید، چهره ای درخشان خواهید داشت.

"کم خوابی اغلب می تواند منجر به کاهش تولید کلاژن و در نتیجه کم شدن خاصیت ارتجاعی پوست شود. واقعا مهم است که از اهمیت حیاتی داشتن یک خواب خوب در شب (چیزی درحدود هشت ساعت) آگاه باشید.

برای داشتن خوابی بهتر پیشنهاد می شود که : از خوردن غذاهای تند و فعالیت زیاد در شب خودداری کنید .

عصرها به آرام سازی خود و پایین آوردن سرعتتان در زندگی و فعالیت هایتان توجه کنید ؛ برای مثال یک پیاده‌روی آرام و سپس یک حمام با مقداری اسانس اسطوخودوس می تواند کاری کمک کننده باشد .همچنین وقتی در رختخواب هستید، چند نفس ساده و آگاهانه بکشید آن هم در حالی که صورت خود را در دستان تان گرفته اید. اتاق تان باید تهویه مناسبی داشته باشد و پنجره ها پرده دار باشند تا تاریکی مطلوب را ایجاد کنند.

حداقل یک ساعت قبل از خواب از قرار گرفتن در معرض نور آبی دستگاه های دیجیتال پرهیز کنید و این دستگاه ها را به اتاق خواب خود نبرید. ما برای تولید ملاتونین کافی برای کمک به خواب عمیق به تاریکی نیاز داریم.

همچنین ببینید:

موارد استفاده از پوست موز برای مراقبت از پوست و سلامت مو

بهترین مواد برای مقابله با علائم کم خوابی بر روی صورت چیست؟

اسید هیالورونیک ترکیب فوق‌العاده ای برای این کار است. کم خوابی می تواند پوست را خسته و شکسته به نظر برساند، بنابراین به چیزی نیاز دارید که پوست تان را تقویت کند. هیالورونیک اسید قادر است به وصورت عمیقی عمل آبرسانی را انجام دهد و این موضوع پوست را شاداب تر و درخشان تر می کند. می توانید از سرم تقویت‌کننده هیالورونیک یا دوره‌ای از انفوزیون فیشال را برای بازگرداندن شادابی به پوستتان استفاده کنید.

به قدرت برخی از روغن‌ها ایمان بیاورید. افراد به دنبال راه‌هایی برای خواب بهتر و یافتن آرامش و تعادل هستند؛ با رایحه درمانی، در واقع چیزی که بو می کنید همان چیزی است که برای آرامش و خواب بهترتان به آن نیاز دارید.

برای داشتن خوابی بهتر روغن‌های بابونه و اسطوخودوس را امتحان کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

professionalbeauty

دیدگاه تان را بنویسید

 

x