فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1512

سلامت گوارش بر سلامت پوست تاثیر به سزایی دارد

سلامت گوارش بر زیبایی وطراوت پوست تاثیر گذار است روده تنبل ویبوست باعث التهاب وجوش می شود واین نشان دهنده ارتباط تنگاتنگ گوارش و سلامت پوست است ....

پوست و مدفوع شما اولین پاسخ دهندگان به وجود مشکلی در روده تان هستند.

التهاب عامل بسیاری از بیماری‌ها است، از جوش‌ها گرفته تا مواردی مانند روزاسه. معمولاً، التهاب از روده شروع می‌شود، و عوارضش را می توان در پوست و به وجود آمدن شرایطی مانند یبوست و اسهال مشاهده کرد. به عبارت دیگر: اگر مشکوک هستید که مشکلی در میکروبیوم های روده شما وجود دارد، برای اطمینان از صحت آن به پوست و مدفوع خود نگاه کنید.

سلامت گوارش بر سلامت پوست تاثیر به سزایی دارد

برخی متخصصان می گویند: وجود مشکل در سیستم گوارش و هاضمه ریشه همه ی مشکلات موجود در سلامتی است (این چیزی است که آیورودا هزاران سال است که آن را مطرح کرده است). بدن سالم بدنی است که راه هایی برای خلاص شدن از شر مواد زائد و سموم از طریق مسیرهای مختلف دارد؛ مسیرهایی مانند: کلیه ها و ادرار، پوست و عرق و صفرا و روده.

از آنجایی که همه چیز به طور باورنکردنی به هم مرتبط است، ما در حال بررسی دوتا از بزرگ ترین شاخص هایی هستیم که نشان می دهد مشکلی در روده و گوارش شما وجود دارد: پوست و مدفوع 

همچنین ببینید:

موارد استفاده از پوست موز برای مراقبت از پوست و سلامت مو

ارتباط پوست و روده و گوارش چیست؟

متخصصین داخلی و گوارش در نیویورک، توضیح می دهند: «دستگاه گوارش شما از دهان تا مقعد امتداد دارد و شامل معده و روده نیز می شود». "این دستگاه نه تنها مسئول تجزیه غذاهای شما است، بلکه مواد مغذی آن غذا را نیز جذب می کند و هر گونه مواد زائد یا سموم را هم از بدن شما دفع می کند." این مواد مغذی بلوک های سازنده سلول هایتان از جمله سلول های پوستتان هستند.

اگر اسهال مزمن و چرب داشته باشید، می‌شود این تشخیص را داد که بدنتان مواد مغذی را جذب نمی‌کند: «این موضوع نشانه‌ی این است که روده‌ ی کوچک شما به دلایل مختلف مواد مغذی را جذب نمی‌کند». مشاهده ی غذای هضم نشده در مدفوع به صورت هر چند وقت یکبار امری طبیعی است، با این حال، زمانی که مزمن شود ممکن است بهتر باشد که به این توجه کنید که آیا دچار سوء جذب هستید یا به اندازه کافی غذایتان را نمی جوید. به گفته پزشکان اثر جذب نادرست مواد مغذی نیز می تواند روی پوست ظاهر شود. به عنوان مثال، کمبود روی می تواند باعث ایجاد نوعی درماتیت شود ، یا کمبود ویتامینC نیز می تواند منجر به ایجاد خطوطی بر روی پوست شود.

ارتباط پوست و روده امری مهم است زیرا روده خانه تریلیون ها گونه مختلف باکتری است که هموستاز را در بدن و پوست حفظ می کنند. متخصصان می گویند: « این باکتری ها همچنین می توانند مواد شیمیایی آزاد کنند که می تواند با مشکلاتی مانند آکنه، درماتیت آتوپیک و حتی اگزما نیز مرتبط و همراه باشند.»

«تحقیقات نشان می‌دهد که سلامت میکروبیوم روده شما در اجابت مزاج طبیعی و روزانه تان منعکس می‌شود، و وجود اسهال یا یبوست نشان می‌دهد که وضعیت میکروبیوم روده ی شما ناسالم است». " اگر هر کدام از این مشکلات را به صورتی افراطی تجربه می کنید، این موضوع می تواند نشان دهنده ی این باشد که میکروبیوم روده شما به خوبی عمل نمی کند، و این موضوع نیز می تواند یک عامل موثر در بروز مشکلات پوستی باشد." با این حال، متخصصان همچنین خاطرنشان می‌کنند که این ارتباط به طور کامل علت اصلی مشکلات پوستی نیستند و تحقیقات نشان می‌دهد که نگرانی‌های التهابی پوست با دیس‌بیوزیس نیز مرتبط است.

همچنین ببینید:

روش های درمان استرچ مارک ها

چگونه انواع مدفوع وضعیت پوست شما را نشان می دهد؟

"حرکات منظم و نرمال روده نشانه ای از عملکرد بهینه سیستم گوارشی شما است." اجابت مزاج روزانه ایده آل است، اگرچه وجود تنوع در حالت آن طبیعی است، اما یبوست یا اسهال می تواند باعث عدم تعادل قابل توجهی در بدن شما از جمله وضعیت پوست تان شود.

«به طور معمول، در افرادی که با یبوست سر و کار دارند، به دلیل کمبود هیدراتاسیون در بدن، چهره ای کدر و خشک تر خواهید دید. در حالی که هیچ مطالعه ای برای تأیید این موضوع وجود ندارد، با توجه به اینکه کم آبی اغلب نشانگر یبوست است، منطقی است که بقیه بدن (و رنگ چهره) نیز تحت تاثیر آن قرار بگیرد.

از طرف دیگر، اگر با مدفوعی شل سر و کار دارید، می تواند به شکلی برعکس روی پوست شما ظاهر شود. فردی که دچار اسهال است ممکن است نشانه هایی از رطوبت در چهره اش نیز داشته باشد ؛ یعنی مثلا پوستی چرب خواهد داشت.  «همه چیز به هیدراتاسیون یا مقدار مایعی که بدن می‌تواند در خود نگه دارد برمی‌گردد. این مایع می تواند در منافذ پوست شما ظاهر شود ؛ مثلا ممکن است متوجه شده باشید که به نظر می رسد منافذ پوست شما نمی توانند مایعات را در خود نگه دارند و در نتیجه پوستتان ظاهری چرب و ناسالم به خود می گیرد.

 

برنامه ای برای داشتن روده ای سالم؟

«هیدراته نگه داشتن بدن به اندازه کافی ، امری مهم و حیاتی است. سلول‌ها، بدن و میکروبیوم روده شما با آب رشد می‌کنند.»

آبرسانی مناسب برای داشتن پوستی سالم نیز امری کلیدی است زیرا نوشیدن آب به بدن شما کمک می کند تا بتواند سموم را دفع کند و مایعات را در بدن در گردش نگه دارد.

خوردن کلم ترش و کیمچی را به شما توصیه می کنیم: زیرا اینها سرشار از پروبیوتیک ها هستند و پروبیوتیک ها اساساً باکتری های مفیدی هستند که می توانند اثرات مثبتی بر روی روده و همچنین پوست شما بگذارند. آنها همچنین بر افزایش و تنوع باکتری های مفید موجود در روده تان و همچنین از بین بردن باکتری های مضر، نیز موثر هستند .

تا آنجایی که می توانید رژیم غذایی تان را سبز و پر از فیبر نگه دارید : «میکروبیوم های خود را با فیبر تغذیه کنید ، یعنی میوه‌ها و سبزیجات فراوانی بخورید، که دوز خوبی از پلی‌فنول‌ها را نیز برایتان فراهم می‌کنند و همه چیز را در حرکت نگه می‌دارند. وجود باکتری های بد در روده متاسفانه برای پوست نیز مضر هستند. به طور خلاصه : اگز می خواهید پوستی سالم داشته باشید ، مراقب آنچه می خورید و می نوشید و در واقع مراقب سلامت گوارشتان نیز باید باشید .

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

wellandgood

دیدگاه تان را بنویسید

 

x