فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1120

ابدومینوپلاستی(جراحی زیبایی شکم) و فواید و مضرات آن!

ابدومینوپلاسی یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی شکم برای کاهش حجم چربی و پوست قسمت های تحتانی و میانه شکم ...

ابدومینوپلاستی (که به آن "جراحی شکم" نیز می گویند) و لیپوساکشن دو عمل جراحی مختلف هستند که هدف آنها تغییر ظاهر قسمت میانی بدن یعنی شکم است. هر دو روش ادعا می کنند که با این عمل شکم شما صاف تر، سفت تر و کوچکتر به نظر می رسد. هر دوی آنها توسط جراحان پلاستیک انجام می شوند و "زیبایی" محسوب می شوند، بنابراین تحت پوشش بیمه درمانی نیز نیستند.

ابدومینوپلاستی(جراحی زیبایی شکم)  و فواید و مضرات آن!

عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم مناسب چه افرادی می باشد؟

این عمل اغلب برای افرادی که اهداف زیبایی مشابهی دارند جذاب است اما چند تفاوت مهم وجود دارد.اگر به دنبال حذف رسوبات کوچک چربی هستید ممکن است جراحی مناسب باشد که معمولاً در باسن، ران و شکم انجام می گیرد.این روش چربی را از ناحیه مورد نظر حذف کرده، برآمدگی ها را کاهش داده و خطوط را بهبود می بخشد. با این حال لیپوساکشن به عنوان یک ابزار کاهش وزن توصیه نمی شود. اگر چاق هستید نباید تزریق چربی نیز انجام دهید.

همچنین ببینید:

جوش های چرکی/ پیش گیری و درمان جوش های چرکی

جراحی زیبایی

جراحی شکم علاوه بر از بین بردن چربی اضافی از شکم، پوست اضافی را نیز از بین می برد.بارداری یا تغییرات قابل توجه در وزن شما می تواند چربی را که در اطراف شکم شما قرار گرفته است گسترش دهد. می توان از چربی شکم برای بازگرداندن ظاهر قسمت میانی صاف و کانتور استفاده کرد. این روش ممکن است شامل بازگرداندن عضلات راست شکم یا ماهیچه ها در صورت کشش یا حاملگی باشد.

 

عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم مناسب چه افرادی نیست؟

شاخص توده بدن شما بالای 30 است

شما در نظر دارید در آینده باردار شوید

شما به طور فعال در تلاش برای کاهش وزن هستید

شما یک بیماری مزمن قلبی دارید

این نوع جراحی توسط جراح پلاستیک انجام می شود و نیاز به برش و بیهوشی دارد.

 

روش انجام جراحی

در برخی موارد جراح شما از بی حسی موضعی برای قسمت میانی بدن شما استفاده می کند.هنگامی که ناحیه بی حس شد جراح شما برش های کوچکی در اطراف محل رسوب چربی شما ایجاد می کند. یک لوله نازک (کانول) به زیر پوست شما منتقل می شود تا سلول های چربی شل شوند. جراح شما از یک خلاء پزشکی برای خارج کردن رسوبات چربی جدا شده استفاده می کند.ممکن است چندین جلسه طول بکشد تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

بیهوشی: جراح، شما را با بیهوشی عمومی بیهوش می کند. که ممکن است یا از طریق بیهوشی عمومی انجام گیرد یا از طریق بی حسی اپیدورال، که سبب بی حسی از کمر به پایین می گردد.

جراحی: بعد از بیهوشی، آنها برشی افقی در پایین شکم ایجاد می کنند، پوست تا قفسه سینه از دیواره شکم جدا می گردد به نحوی که عضلات شکم قابل دیدن است.

هنگامی که عضلات در معرض دید قرار می گیرند، جراح شما در صورت کشیده شدن عضلات دیواره شکم شما را به هم می دوزد. سپس پوست را روی شکم شما محکم می کشند و پوست اضافی را بریده و برش را با بخیه می بندند. پس از اتمام جراحی و درمان، گن های مخصوص در قسمت درمان پوشانده می شود، یک لوله جهت خارج شدن مایع های اضافی در قسمت زیر پوست قرار می دهند.جراحی شکم در یک روش انجام می شود و کل عمل جراحی معمولاً دو تا سه ساعت طول می کشد.

 

نتایج ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم چیست؟

اگرچه لیپوساکشن و جراحی شکم هر دو نتایج دائمی دارند، اما افزایش وزن قابل توجه پس از هر دو روش می تواند این نتیجه را تغییر دهد. ابدومینوپلاستی نسبت به سایر جراحی های زیبایی خطر و عوارض بیشتری را در بر می گیرد. ماندگاری این عمل دائمی است مگر در حالت افتادگی پوست به صورت مجدد یا شل شدن آن، بارداری و…

افرادی که لیپوساکشن روی شکم خود انجام می دهند پس از بهبودی از جراحی  شکمی صاف تر و متناسب تری را دارند. این نتایج قرار است دائمی باشد. اما یک مطالعه انجام شده معتبر مخالف این موضوع است.  بر اساس این مطالعه، تا یک سال پس از عمل رسوبات چربی دوباره ظاهر می شوند، اگرچه ممکن است در نقاط دیگر بدن شما ایجاد شوند.  در صورت افزایش وزن، چربی در بدن شما تجمع می یابد.

 

جراحی شکم

پس ازکشیدن و صاف شدن شکم، نتایج دائمی در نظر گرفته می شوند.  دیواره شکم شما پایدارتر و قوی تر خواهد بود. پوست اضافی که برداشته شده است باز نمی گردد مگر اینکه نوسان وزن یا بارداری دوباره آن ناحیه را باز کند.

همچنین ببینید:

جدید ترین روش عمل لاغری

عوارض احتمالی چیست؟

اگرچه عوارض جانبی مرتبط با هر جراحی وجود دارد، اما هر روش خطرات متفاوتی را به همراه دارد که باید از آنها آگاه باشید.

در صورت عمل جراحی لیپوساکشن، اگر جراح شما در ناحیه وسیعی عمل می کند، خطر عوارض افزایش می یابد. انجام چندین روش در طول یک عمل نیز می تواند خطر شما را افزایش دهد.

 

خطرات احتمالی عبارتند از:

بی حسی:  ممکن است در ناحیه آسیب دیده احساس بی حسی کنید.  اگرچه این اغلب موقت است اما ممکن است دائمی شود.

بی نظمی های کانتور:  گاهی اوقات چربی برداشته شده باعث ایجاد ناهمواری  در لایه بالایی شکم شما می شود. این می تواند باعث شود صافی پوست کمتر به نظر برسد.

تجمع مایعات: سروما (seroma) محفظه موقت مایع ممکن است در زیر پوست ایجاد شود که پزشک شما باید این موارد را تخلیه کند.

عفونت: ممکن است عفونت در محل برش لیپوساکشن شما ایجاد شود.

سوراخ شدن اندام داخلی:  اگر کانول بیش از حد عمیق نفوذ کند، ممکن است یک عضو را سوراخ کند.

آمبولی چربی:  آمبولی زمانی اتفاق می افتد که یک تکه چربی از بین رفته، در رگ خونی گیر افتاده و به ریه ها یا مغز حرکت کند.

 

جراحی زیبایی شکم

نشان داده شده است که شکم ها خطر عوارض بیشتری نسبت به سایر نواحی بدن و روش های زیبایی دارند.

در یک مطالعه 8.5 درصد منبع معتبر افرادی که شکمشان را جراحی کرده بودند به دلیل نوعی عارضه نیاز مراجعه مجدد به پزشک داشتند. عوارض و عفونت های زخم از شایع ترین دلایل بستری مجدد بودند.

 

سایر خطرات احتمالی عبارتند از:

تغییرات در احساس: تغییر مکان بافت شکمی ممکن است بر اعصاب حسی سطحی در این ناحیه و همچنین در قسمت فوقانی ران تأثیر بگذارد.  ممکن است در این نواحی احساس بی حسی کنید.

 تجمع مایعات: همانطور که در مورد لیپوساکشن ، ممکن است توده های موقت مایع در زیر پوست ایجاد شود، پزشک شما باید این موارد را تخلیه کند.

نکروز بافت یا بافت مردگی (Necrosis):  در برخی موارد بافت چربی عمیق در ناحیه شکم ممکن است آسیب ببیند و بافتی که بهبود نمی یابد یا می میرد باید توسط جراح شما برداشته شود.

 

روند بازیابی چگونه است؟

روند بازیابی نیز برای هر روش متفاوت است.روند بهبودی شما بستگی به تعداد نواحی تحت عمل دارد و اینکه آیا به جلسات لیپوساکشن اضافی نیاز دارید یا خیر.

 

پس از عمل، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

تورم در محل برداشتن چربی شما

تخلیه و خونریزی در محل برش شما

جراح شما ممکن است توصیه کند که از لباسی استفاده کنید تا تورم را کاهش داده و به پوست شما کمک کند تا در شکل جدید خود به آرامی بهبود یابد.از آنجا که لیپوساکشن یک روش سرپایی است، فعالیت را می توان به سرعت از سر گرفت. شما باید بتوانید هر کاری را که معمولاً انجام می دهید در 48 ساعت آینده انجام دهید.با این حال شما باید وزنه زدن سنگین و تمرینات قلبی را تا زمانی که از پزشک خود تأیید نکرده است، کنار بگذارید.

بعد از دوره بیهوشی و زمان به هوش آمدن، برش شما با پانسمان جراحی پوشانده می شود که باید چندین بار تعویض گردد. جراح شما همچنین یک گن یا "شکم بند" به شما می دهد.در عرض یک روز شما باید بلند شوید و راه بروید (با کمک) تا از تشکیل لخته خون جلوگیری کنید. شما به احتمال زیاد از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک هایی استفاده می کنید که به تسکین ناراحتی و کاهش خطر عفونت کمک می کند.شش هفته طول می کشد تا مرحله اولیه بهبودی جراحی برطرف شود و برای بررسی نحوه بهبود برش، به چندین جلسه ملاقات بعدی با پزشک خود نیاز دارید. در این مدت شما باید از هر وضعیتی که شامل کشش شکم یا خم شدن به عقب است که ممکن است کشش یا کشش بیش از حد بر روی برش ایجاد کند، اجتناب کنید.شما همچنین باید هرگونه فعالیت بدنی یا ورزش شدید را تا زمان تایید پزشک خود کنار بگذارید.

 

نتیجه کلی

اگرچه لیپوساکشن و جراحی شکم هر دو قصد دارند ظاهر قسمت میانی بدن شما را بهبود ببخشند، اما این روش ها و نحوه عملکرد آنها بسیار متفاوت است.

تزریق چربی یک روش ساده است که ریسک کم و یا زمان خرابی را به همراه دارد. جراحی شکم جراحی جدی تری محسوب می شود. پزشک یا جراح بالقوه شما بهترین منبع برای تعیین روش مناسب برای شما خواهد بود.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x