فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1567

چرا دستانم می لرزد؟ علل و درمان آن

لرزش دست به تنهایی بیماری محسوب نمی شود، اما می تواند انجام فعالیت های روزانه را دشوار سازد. همچنین می تواند یک علامت هشدار اولیه از برخی بیماری های عصبی باشد. اگر علائم خفیف باشد، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید؛ اما در غیر این صورت ممکن است به دارو، کاردرمانی یا جراحی نیاز داشته باشید...

علت، علائم، پیشگیری و درمان لرزش دست

 

لرزش انقباضات غیرارادی ماهیچه ای با الگوی ریتمیک است که می تواند باعث لرزش اعضای بدن شود. لرزش دست ها بسیار رایج است. در برخی موارد می توانند کاملا طبیعی و خوش خیم باشند، در حالی که در برخی دیگر ممکن است نشانه یک بیماری باشد.

چرا دستانم می لرزد؟ علل و درمان آن

برای برخی افراد لرزش دست ها ممکن است یک ناراحتی جزئی محسوب گردد و برای برخی دیگر سبب ایجاد اختلال در انجام امور روزانه است.

لرزش دست ممکن است زمانی که فرد دست‌های خود را مستقیماً جلوی بدنش می‌گیرد یا زمانی که دارای استرس است، بیشتر محسوس باشد.

لرزش بیشتر دست ها را درگیر می کند، اما با این حال ممکن است در سایر اعضای بدن نیز رخ دهد، مانند:

سر

بازوها

پاها

بالاتنه

حنجره، که ممکن است باعث لرزش صدا شود

 

بیش از 20 نوع لرزش وجود دارد. اکثر آنها به دو دسته تقسیم می شوند:

لرزش در حالت استراحت: این لرزش زمانی رخ می دهد که ماهیچه ها منقبض هستند، از جمله زمانی که دست ها روی پاها قرار می گیرند.

لرزش عملی: این لرزش زمانی رخ می دهد که ماهیچه ها به دلیل حرکت ارادی منقبض می شوند. اکثر لرزش ها از نوع عملی هستند.

در برخی مواقع لرزش می تواند نشان دهنده یک بیماری باشد، به خصوص اگر مداوم باشد.

 

دلایل لرزش دست ها چیست؟

لرزش می تواند طبیعی باشد یا می تواند ناشی از شرایط عصبی، سایر بیماری ها یا استفاده از دارو باشد. در زیر برخی از علل کلی لرزش آورده شده است.

لرزش فیزیولوژیک

تمامی افراد نوعی لرزش فیزیولوژیک دارند؛ این لرزش اغلب در حال استراحت و حرکت رخ می دهد.

 

موارد زیر ممکن است باعث EPT در برخی افراد شود:

استرس

اضطراب

خستگی

کمبود خواب

مصرف بیش از حد کافئین

ورزش شدید

تیروئید پرکار

همچنین ببینید:

راه های پیشگیری از بیماری های عصبی

شرایط عصبی

لرزش به دلیل مشکل در بخش‌های عمیق مغز است که حرکت را کنترل می‌کند. برخی از بیماری های عصبی که می توانند باعث لرزش دست شوند عبارتند از:

مولتیپل اسکلروزیس(MS) : این بیماری به مغز و نخاع حمله می کند و انتقال پیام ها را برای اعصاب دشوار می سازد. بسیاری از افراد مبتلا به ام اس درجاتی از لرزش را تجربه می کنند. این اغلب زمانی ایجاد می شود که بیماری به نواحی در مسیرهای سیستم عصبی مرکزی که حرکت را کنترل می کند آسیب می رساند.

 

بیماری پارکینسون:(PD)  این بیماری شامل از دست دادن سلول های عصبی در بخشی از مغز است که نقش مهمی در حرکت ایفا می کند. حدود 75% افراد مبتلا به PD ، دچار لرزش هستند. لرزش معمولاً از یک طرف بدن شروع می شود و ممکن است به طرف دیگر گسترش یابد. لرزش ممکن است در طول دوره های استرس یا احساسات شدید تشدید یابد.

 

سکته مغزی: پس از سکته مغزی، فرد می تواند لرزش های مختلفی را بسته به ناحیه آسیب دیده نشان دهد. آسیب باعث ایجاد لرزش در حالت استراحت در فرد می شود.

 

آسیب تروماتیک مغزی(TBI) : یک مطالعه سال 2020 نشان داد که  PTT در نتیجه آسیب به نواحی خاص مغز سبب لرزش می شوند. این لرزش ها غیر معمول هستند.

 

دیستونی: دیستونی یک اختلال حرکتی است که در آن انقباضات غیرارادی ماهیچه ها باعث حرکات و وضعیت های غیرارادی تکراری می شود. این وضعیت به دلیل عملکرد نامناسب در مغز است. یک مطالعه در سال 2021 بیان کرد که دیستونی و لرزش ارتباط نزدیکی با هم دارند. لرزش هایی که در افراد مبتلا به دیستونی رخ می دهد از نوع تند، ناگهانی و نامنظم یا منظم و مختلط است. انواع مختلط معمولا روی دست ها تاثیر می گذارد.

 

شرایط زیر نیز می تواند باعث لرزش دست شود:

مشکلات روانپزشکی، مانند افسردگی یا اختلال استرس پس از سانحه

اختلالاتی مانند آتاکسی ارثی یا سندرم X شکننده

مصرف الکل

پرکاری تیروئید

نارسایی کبد یا کلیه

اضطراب

 

داروها

برخی داروها نیز می توانند باعث لرزش دست شوند. عبارتند از:

برخی از داروهای آسم

داروهای روانپزشکی، مانند داروهای ضد افسردگی و داروهای تشنج مانند والپروات و والپروئیک اسید

داروهای ضد آریتمی مانند پروکائین آمید

داروهای سرطان مانند تالیدومید

داروهای سیستم ایمنی، مانند سیکلوسپورین

کورتیکواستروئیدها

داروهای ضد ویروسی خاص

آنتی بیوتیک های خاص

آمفتامین

کافئین

 

آیا لرزش دست طبیعی است؟

لرزش دست ها طبیعی است. لرزش با استرس و اضطراب و همچنین عدم خواب کافی افزایش می یابد.

لرزش خفیف دست که بر زندگی روزمره فرد تأثیر نمی گذارد، معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال اگر فرد لرزش شدید یا مداوم دست را تجربه می کند که در فعالیت های روزانه او اختلال ایجاد می شود، باید برای تعیین علت به پزشک مراجعه کند.

 

چگونه می توان از لرزش دست ها پیشگیری کرد؟

تغییرات سبک زندگی: تغییرات سبک زندگی زیر ممکن است به کاهش لرزش دست در افراد مبتلا به لرزش فیزیولوژیک افزایش یافته کمک کند:

اجتناب از ورزش شدید

اجتناب از مصرف الکل

اجتناب از محرک ها، مانند کافئین و آمفتامین ها

درمان بیماری‌های زمینه ‌ای: لرزش دست که به دلیل یک بیماری زمینه‌ ای مانند پرکاری تیروئید یا ترک الکل رخ می‌دهد، معمولاً پس از درمان بیماری زمینه ‌ای بهبود می‌یابد.

همچنین ببینید:

مشکلات ستون فقرات که باعث لرزش می شوند

تکنیک‌های روان‌ شناختی: افرادی که لرزش ناشی از اضطراب یا حملات پانیک را تجربه می‌کنند، ممکن است تمرین هایی مانند تمرکز حواس و تمرین‌های تنفسی مفید واقع گردند.

تعویض دارو: لرزش می تواند یکی از عوارض جانبی مصرف برخی داروها باشد. فرد که در حین مصرف دارو دچار لرزش می شود باید عوارض جانبی را به پزشک خود گزارش دهد. پزشک ممکن است دوز دارو را تغییر داده و یا داروی دیگر تجویز نماید.

فیزیوتراپی: فیزیوتراپیست می تواند به افراد تمریناتی را برای بهبود موارد زیر آموزش دهد:

کنترل، عملکرد و قدرت عضلات

هماهنگی

تعادل

کاردرمانی: کاردرمانگر می تواند به افرادی که دچار لرزش هستند کمک کند تا به فعالیت های معمول روزانه خود ادامه دهند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر فرد که به طور ناگهانی در دست ها یا سایر قسمت های بدن خود دچار لرزش می شود باید برای تشخیص به پزشک مراجعه کند. پزشک باید علل جدی تری را رد کند که برخی از آنها ممکن است نیاز به درمان فوری پزشکی داشته باشند.

افراد مبتلا به لرزش موجود در صورت تشدید لرزش یا اختلال در زندگی روزمره باید به پزشک مراجعه کنند.

 

گزینه های درمانی برای لرزش دست ها

اکثر انواع لرزش ها غیر قابل درمان هستند. گزینه های درمانی برای کمک به فرد در مدیریت علائم وجود دارد.

 

داروها

پزشکان ممکن است داروهایی را برای کمک به کاهش دفعات و شدت لرزش تجویز کنند. گزینه های درمانی احتمالی عبارتند از:

بتا بلوکرها مانند پروپرانولول

داروهای اضطراب

داروهای ضد تشنج مانند پریمیدون

پزشکان همچنین ممکن است داروهای خاص بیماری را برای افراد مبتلا به لرزش مرتبط با شرایط خاص مانند PD و MS تجویز کنند. اگر پزشکان نتوانند علت لرزش را تعیین کنند، ممکن است برای کمک به حرکات غیر ارادی ماهیچه ها، آرام بخش تجویز کنند.

 

بوتاکس

بوتاکس یک نوروتوکسین است که باعث فلج موضعی می شود. تزریق بوتاکس ممکن است در درمان لرزش مفید باشد. با این حال تزریق بوتاکس برای لرزش دست می تواند منجر به ضعف در انگشتان شود.

 

عمل جراحی

برخی از افراد ممکن است لرزش شدیدی را تجربه کنند که به دارو پاسخ نمی دهد یا به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارد.  در چنین مواردی پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

 

پزشک ممکن است روش‌های دیگری را توصیه کند، مانند:

فرسایش فرکانس رادیویی: شامل استفاده از جریان الکتریکی برای گرم کردن بافت عصبی به منظور مختل کردن توانایی آن در ارسال سیگنال ها برای چندین ماه است.

رادیوسرجری: شامل استفاده از پرتوهای متمرکز برای از بین بردن سلول‌های بیش فعال مغزی است که باعث لرزش می‌شوند.

 

درمان

همه افراد هنگام حرکت یا حفظ یک وضعیت خاص، لرزش خفیفی را در دست‌ها یا سایر اعضای بدن خود تجربه می‌کنند. این طبیعی است و به عنوان "لرزش فیزیولوژیک" شناخته می شود. برخی عوامل از جمله استرس یا اضطراب، مصرف کافئین و کمبود خواب می توانند لرزش را بیشتر مشخص کنند.

در برخی موارد، لرزش شدید یا مداوم ممکن است نشان دهنده یک بیماری یا عوارض جانبی یک داروی خاص باشد. هر فرد که به طور ناگهانی دچار لرزش می شود باید در اسرع وقت برای تشخیص به پزشک خود مراجعه کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

فروشگاه دیابت مال

پربازدید ها

x