فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1435

کدام قسمت از مغز تنفس را کنترل می کند؟

فرمانده بدن وکنترل عملکردهای آن از جمله عادات رفتاری و احساسات ما زیر نظر مغز ست و همچنین بخشی از مغز تنفس ما را کنترل میکنه ....

مغز مرکز وجود ماست. عادات و احساسات ما را در خود جای داده و تمام عملکردهای بدن را کنترل می کند.تنفس یک فرآیند خودکار است که ما اغلب به آن توجه زیادی نمی کنیم. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که کدام قسمت از مغز تنفس را کنترل می کند؟

کدام قسمت از مغز تنفس را کنترل می کند؟

مغز مسئول تفسیر داده های حسی، فیلتر کردن احساسات ما، تنظیم الگوهای خواب و البته تنفس ما است.

 

آیا تنفس توسط مغز کنترل می شود؟

بله، قطعاً همینطور است. بخشی از مغز که تنفس ما را کنترل می کند ساقه مغز نام دارد.

 

کدام قسمت از مغز تنفس را کنترل می کند؟

به گفته کارشناسان، ساقه مغز تنفس را کنترل می کند. ساقه ی مغز در قسمت پشت سر قرار دارد، یعنی جایی که نخاع به جمجمه متصل می شود. ساقه مغز بسیاری از فرآیندهای مهم بدن را تنظیم می کند که همه آنها به صورت خودکار و بدون تأثیر آگاهانه ما انجام می شوند. این فرآیندها شامل تنفس و همچنین ضربان قلب و فشار خون می شود.

ما می توانیم این بخش از مغز را به عنوان یک نوع پل ببینیم. تمام سیگنال های الکترونیکی مغز ما قبل از اینکه به بقیه بدن منتقل شوند باید از ساقه مغز عبور کنند. ساقه مغز سه قسمت دارد:

پل مغز

مغز میانی

پیاز مغز (بصل النخاع)

همچنین ببینید:

چه چیزی ما را از شامپانزه ها جدا میکند!!؟

کدام بخش از مغز باعث تنفس شما می شود؟

تنفس به ما کمک می کند تا اکسیژن موجود در اتمسفر خود را جذب کنیم و این اکسیژن نقش بزرگی در تبدیل غذا به انرژی مورد نیاز بدن ایفا می کند.

همچنین به ما این امکان را می دهد که از شر دی اکسید کربن تولید شده در فرآیند تنفس نیز خلاص شویم.

بصل النخاع قادر است میزان دقیق اکسیژن و دی اکسید کربن را در بدن ما تشخیص دهد. بسته به این نسبت، به قلب و دیافراگم سیگنال می دهد.

هر چه سطح قدرتی که برای انجام یک کار نیاز داریم بیشتر باشد، به اکسیژن بیشتری نیاز داریم. بنابراین، هم سیستم تنفسی و هم سیستم قلبی عروقی باید بیشتر کار کنند تا میزان اکسیژن مورد نیاز برای تولید انرژی و خلاص شدن از شر کل دی اکسید کربن اضافی را در اختیار ما قرار دهند.

برای مثال، اگر در حال تمرین هستیم، بیش از حد معمول به خودمان فشار می آوریم. بصل النخاع متوجه نیاز بدن ما به اکسیژن بیشتر می شود (زیرا اکسیژن برای به دست آوردن انرژی لازم است و هر چه تلاش و تحرک ما بیشتر باشد، به انرژی بیشتری نیاز داریم).

بنابراین باعث می شود برای افزایش اکسیژن دریافتی، تنفس سنگین تر و عمیق تری داشته باشیم. علاوه بر این، ضربان قلبمان نیز سریع‌تر می‌شود، بنابراین می‌تواند اکسیژن لازم را با سرعت بیشتری در میان ماهیچه‌هایمان توزیع کند.

همچنین ببینید:

مغز به شدت به آب نیاز دارد!!!

افزایش دریافت اکسیژن به ما کمک می کند تا با تولید بیشتر دی اکسید کربن به طور موثرتری مقابله کنیم. بنابراین، بصل النخاع روند تنفس را متعادل نگه می دارد: با ورود اکسیژن، و خروج دی اکسید کربن .

با این حال، اگر غلظت اکسیژن خیلی زیاد باشد، بصل النخاع به سیستم تنفسی و قلبی عروقی سیگنال می دهد که آن را یک یا دو درجه پایین بیاورند.

همانطور که حتما شنیده اید: "حتی چیزهای خوب هم وقتی از حدی که باید بیشتر شوند می توانند برای شما بد باشند."

برای نشان دادن بیشتر اهمیت ساقه مغز، می‌توانیم بگوییم: می‌توان از اثرات آسیب به سایر قسمت‌های مغز جان سالم به در برد، اما آسیب به ساقه مغز اغلب کشنده است.

یادگیری نحوه کنترل آگاهانه نفس کشیدن کار چندان آسانی نیست، اما می‌تواند مزایای زیادی برایتان داشته باشد. داشتن تنفسی کنترل شده همچنین ممکن است تعادل، صحبت در جمع و توانایی کنترل احساسات را در شما بهبود ببخشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

blog.mindvalley

دیدگاه تان را بنویسید

 

x