فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 6915

موارد استفاده سوتالول و عوارض جانبی آن

سوتالول داروی ضد آریتمی است که برای درمان آریتمی بطنی و درمان فیبریلاسیون دهلیزی قلب استفاده می شود. سوتالول به عنوان داروی ژنریک و تجاری موجود است...

سوتالول چیست؟

سوتالول برای درمان نوعی بیماری جدی به نام تاکی کاردی بطنی و برای درمان ضربان قلب سریع و نامنظم (فلوتر و فیبریلاسیون دهلیزی) در بیماران با علائم شدید مانند ضعف و تنگی نفس استفاده می شود. سوتالول در کاهش این علائم موثر خواهد بود. این دارو ضربان قلب را کاهش داده و به ضربان طبیعی و منظم قلب کمک می کند. این دارو مسدودکننده بتا و ضد آریتمی است.

موارد استفاده سوتالول و عوارض جانبی آن

نحوه استفاده از سوتالول

قبل از شروع استفاده از سوتالول نکات روی جعبه دارو را مطالعه نمایید.

این دارو را باید طبق دستور پزشک، معمولاً 1 تا 3 بار در روز به شکل خوراکی مصرف کرد.

اگر از شربت این دارو استفاده می کنید؛ از قاشق غذاخوری استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

دوز بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ بدن به درمان می باشد. در کودکان، دوز نیز بر اساس سن و وزن انجام می گیرد.

اگر از آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم استفاده می کنید، آنها را همزمان با سوتالول مصرف نکنید. آنتی اسیدها اثربخشی سوتالول را کاهش می دهند. مصرف آنتی اسیدها و سوتالول جهت عدم ایجاد تداخل باید با فاصله 2 ساعت از یکدیگر مصرف شوند.

این دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید زیرا ممکن است خطر عوارض جانبی از جمله ضربان قلب غیر طبیعی را افزایش دهید. در صورت عدم مصرف صحیح سوتالول، احتمال بازگشت ضربان قلب سریع و نامنظم افزایش می یابد. در صورت عدم بهبودی با مصرف این دارو حتما به پزشک اطلاع دهید.

همچنین ببینید:

افزایش ناگهانی ضربان قلب – دلایل و درمان آن

عوارض جانبی

خستگی، ضربان قلب آهسته و سرگیجه از عوارض جانبی این دارو به شمار می روند. عوارض جانبی رایج دیگر شامل سردرد، اسهال و کاهش میل جنسی است. با تشدید هر یک از این علائم به پزشک خود اطلاع دهید.

جهت کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید.

در صورت داشتن هر گونه عارضه جانبی جدی از جمله: علائم جدید یا تشدید نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا، خستگی غیرعادی، افزایش وزن غیرعادی و ناگهانی) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: سرگیجه شدید، بیهوش شدن، تغییر ناگهانی ضربان قلب (به طور غیرمعمول تندتر، آهسته تر، نامنظم )، درد قفسه سینه، فک، بازوی چپ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: بثورات پوستی، خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک صحبت کنید.

موارد قابل توجه

قبل از مصرف سوتالول در صورت حساسیت به آن، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود.

سوتالول ممکن است باعث ایجاد شرایطی شود که بر ریتم قلب تأثیر می گذارد مانند سرگیجه شدید، بیهوش شدن که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

خطر طولانی شدن QT ممکن است در صورت داشتن شرایط خاص پزشکی یا مصرف داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن QTشود افزایش یابد. قبل از استفاده از سوتالول، پزشک خود را از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید و در صورت داشتن هر یک از بیماری های دیگر مطلع سازید.

قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. با مصرف این دارو از رانندگی کردن و مواردی که نیاز به دقت و هوشیاری دارد اجتناب نمایید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه، خستگی و طولانی شدن QT بیشتر تحت تاثیر قرار گیرند.

هشدار برای افرادی که بیماری های خاص دارند

برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی

در صورت داشتن موارد زیر این دارو را مصرف نکنید:

 • ضربان قلب کمتر از 50 ضربه در دقیقه در ساعات بیداری
 • بلوک قلبی درجه دوم یا سوم
 • اختلال ریتم قلب که می تواند باعث ضربان قلب سریع و بی نظم شود
 • شوک قلبی
 • نارسایی قلبی کنترل نشده

همچنین موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • با داشتن نارسایی قلبی که با دیگوکسین یا دیورتیک ها درمان می شود، این دارو می تواند نارسایی قلبی را تشدید کند.
 • با داشتن ریتم غیر طبیعی قلب به نام تورساد دی پوینت، سوتالول می تواند آن را بدتر کند.
 • اگر بعد از یک حمله قلبی اخیر دچار تورساد دی پوینت شده اید، این دارو خطر مرگ را در کوتاه مدت (به مدت 14 روز) یا خطر مرگ دیرتر را افزایش می دهد.
 • این دارو می تواند باعث کاهش ضربان قلب در افراد مبتلا به مشکلات ریتم قلب به دلیل فعالیت الکتریکی نامناسب در قلب شود.
 • اگر مشکل ریتم قلب به نام سندرم سینوس بیمار دارید، این دارو می تواند باعث کاهش ضربان قلب از حد طبیعی شود. حتی می تواند باعث توقف قلب شود.

افراد مبتلا به آسم

سوتالول مصرف نکنید. مصرف این دارو می تواند وضعیت شما را بدتر کند و میزان عملکرد داروهای آسم را کاهش دهد.

افراد با سطوح پایین الکترولیت

با پایین بودن سطح پتاسیم یا منیزیم از سوتالول استفاده نکنید. این دارو می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در چرخه الکتریکی قلب شود. همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی جدی را افزایش می دهد.

افراد مبتلا به مشکلات تنفسی

اگر دچار تنگی غیر آلرژیک راه های هوایی مانند برونشیت مزمن یا آمفیزم هستید، معمولاً نباید سوتالول یا سایر بتا بلوکرها مصرف کنید. اگر مجبور به استفاده از این دارو هستید، پزشک باید کوچکترین دوز موثر را تجویز کند.

برای افراد مبتلا به آلرژی

اگر سابقه واکنش های آلرژیک شدید دارید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد پاسخ مشابه به بتا بلوکرها هستید. ممکن است به دوز معمولی اپی نفرین که برای درمان واکنش آلرژیک استفاده می شود پاسخ ندهید.

افراد مبتلا به دیابت یا قند خون پایین

سوتالول می تواند علائم قند خون پایین را پنهان کند. داروهای دیابت ممکن است نیاز به تغییر داشته باشند.

پرکاری تیروئید

سوتالول می تواند علائم پرکاری تیروئید را پنهان کند. اگر پرکاری تیروئید دارید و به طور ناگهانی مصرف این دارو را قطع کنید، علائم می تواند تشدید یابد.

مشکلات کلیوی

سوتالول در درجه اول از طریق کلیه ها از بدن پاک می شود. با داشتن مشکلات کلیوی، ممکن است دارو در بدن تجمع پیدا کرده و منجر به عوارض جانبی در نهایت گردد. با مشکلات کلیوی باید دوز این دارو را کاهش دهید. اگر مشکلات کلیوی شدید دارید از سوتالول استفاده نکنید.

هشدار برای گروه های خاص

زنان باردار

مطالعات این دارو در حیوانات باردار خطری برای جنین نشان نداده است.

مطالعات کافی در زنان باردار انجام نشده است تا نشان دهد این دارو برای جنین خطر دارد.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. سوتالول فقط در صورتی باید در دوران بارداری استفاده شود که فواید احتمالی آن از خطر آن برای جنین بیشتر باشد.

دوران شیردهی

سوتالول به شیر مادر منتقل شده و در کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود عوارض جانبی ایجاد می کند. اگر به کودک خود شیر می دهید به پزشک اطلاع دهید.

کودکان

ثابت نشده است که این دارو برای استفاده در افراد کمتر از 18 سال بی خطر و موثر باشد.

قطع ناگهانی دارو

قطع ناگهانی این دارو منجر به تشدید درد قفسه سینه، مشکلات ریتم قلب یا حتی حمله قلبی می شود. هنگام قطع این دارو باید تحت نظر پزشک باشید. میزان دوز به تدریج کاهش می یابد. ممکن است یک بتا بلاکر متفاوت دریافت کنید، به ویژه اگر مبتلا به بیماری عروق کرونر باشید.

آلرژی

اگر تا به حال واکنش آلرژیک به آن داشته اید، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد.

اگر سابقه ابتلا به واکنش های آلرژیک شدید دارید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد پاسخ مشابه به بتا بلاکرها هستید. ممکن است به دوز معمولی اپی نفرین که برای درمان واکنش آلرژیک استفاده می شود پاسخ ندهید.

مصرف الکل

هنگام مصرف این دارو از نوشیدنی های حاوی الکل خودداری کنید. ترکیب الکل و سوتالول باعث خواب آلودگی و سرگیجه و همچنین منجر به کاهش غیر طبیعی فشار خون می شود.

تداخل دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این موضوع شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست.

نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تداخل با سوتالول شوند در زیر فهرست شده اند.

داروی مولتیپل اسکلروزیس

مصرف فینگولیمود همراه با سوتالول می تواند وضعیت قلب را تشدید کند. همچنین می تواند منجر به یک مشکل جدی ریتم قلب شود.

داروی قلب

مصرف دیگوکسین همراه با سوتالول می تواند ضربان قلب را کاهش داده و باعث مشکلات جدید ریتم قلب گردد.

مسدود کننده های بتا

سوتالول را با بتا بلاکر دیگری استفاده نکنید. انجام این کار می تواند ضربان قلب و فشار خون را بیش از حد کاهش دهد. نمونه هایی از بتا بلاکرها عبارتند از:

 • متوپرولول
 • نادولول
 • آتنولول
 • پروپرانولول

ضد آریتمی

ترکیب این داروها با سوتالول خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش می دهد. اگر قصد دارید مصرف سوتالول را شروع کنید، پزشک قبل از آن استفاده از این داروها را به دقت متوقف خواهد کرد. نمونه هایی از داروهای ضد آریتمی عبارتند از:

 • آمیودارون
 • دوفتیلید
 • دیسوپیرامید
 • کینیدین
 • پروکائین آمید
 • برتیلیوم

داروی فشار خون

اگر سوتالول مصرف می کنید و مصرف داروی فشار خون کلونیدین را متوقف می کنید، پزشک این وضعیت را کنترل می کند. زیرا قطع مصرف کلونیدین می تواند منجر به کاهش فشار خون شود.

اگر سوتالول جایگزین کلونیدین شود، ممکن است دوز کلونیدین به آرامی کاهش یابد در حالی که دوز سوتالول به آرامی افزایش می یابد.

همچنین ببینید:

دارو های فشار خون

مسدود کننده های کانال کلسیم

مصرف این داروها با سوتالول می تواند عوارض جانبی مانند فشار خون پایین تر از حد طبیعی را افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • دیلتیازم
 • وراپامیل

داروهای کاهش دهنده کاتکول امین

اگر این داروها را با سوتالول مصرف می کنید، باید از نظر فشار خون پایین و ضربان قلب پایین به دقت تحت نظر باشید. این علائم می تواند باعث از دست دادن هوشیاری کوتاه مدت شود. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • رزرپین
 • گوانتیدین

داروهای دیابت

سوتالول می تواند علائم قند خون پایین را بپوشاند و باعث افزایش قند خون شود. اگر سوتالول را با یک داروی دیابت مصرف می کنید که می تواند باعث واکنش قند خون پایین شود، دوز داروی دیابت باید تغییر کند.

نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • گلیپیزید
 • گلیبورید

داروهایی برای بهبود تنفس

مصرف سوتالول با داروهای خاص جهت بهبود تنفس می تواند اثربخشی آنها را کاهش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • آلبوترول
 • تربوتالین
 • ایزوپروترنول

آنتی اسیدهای خاص

از مصرف سوتالول در عرض 2 ساعت پس از مصرف برخی آنتی اسیدها خودداری کنید. مصرف بیش از حد آنها میزان سوتالول در بدن و اثربخشی آن را کاهش می دهد. این موارد آنتی اسیدهایی هستند که حاوی هیدروکسید آلومینیوم و هیدروکسید منیزیم می باشند.

داروهای سلامت روان

ترکیب برخی از داروهای سلامت روان با سوتالول ممکن است وضعیت قلب را بدتر کند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • تیوریدازین
 • پیموزاید
 • زیپراسیدون
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مانند آمی تریپتیلین، آموکساپین یا کلومیپرامین

آنتی بیوتیک ها

ترکیب برخی از آنتی بیوتیک ها با سوتالول می تواند وضعیت قلب را تشدید کند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • اریترومایسین یا کلاریترومایسین
 • افلوکساسین، سیپروفلوکساسین یا لووفلوکساسین

مصرف بیش از حد

با مصرف بیش از حد دارو سوتالول و ایجاد علائم جدی مانند بیهوش شدن یا مشکلات تنفسی با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد عبارتند از: سرگیجه شدید، بیهوش شدن، ضربان قلب به طور غیرعادی کند، سریع، نامنظم، تنگی نفس.

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموش کردن یک نوبت دارو، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز بعدی را در زمان منظم مصرف کنید. دوز را جهت جبران دوبرابر نکنید.

روش نگهداری

در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x