فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1313

درمان های جایگزین برای کلسترول بالا!

درمان های طبیعیه کلسترول بالا با هدف کنترل سطح کلسترول و سلامت قلب انجام میشه.تعدادی از این محصولات از نظر پزشکی تایید شدند.با این حال بسیاری از افراد با درمان های جایگزین به نتایج مطلوبی رسیدند ...

درمان های جایگزین زیادی وجود دارد که ادعا می کنند کلسترول را کاهش می دهند. قبل از امتحان کردن، با پزشک خود صحبت کنید. تعداد کمی از محصولات طبیعی در مطالعات علمی برای کاهش کلسترول ثابت شده است، اما برخی ممکن است مفید باشند. در هر صورت، مهم است که از پزشک خود بپرسید که آیا یک مکمل یا درمان جایگزین می‌تواند بر داروهای دیگری که مصرف می‌کنید تأثیر بگذارد یا عوارض جانبی ایجاد کند.

درمان های جایگزین برای کلسترول بالا!

 

 مکمل برای کاهش کلسترول:

 برخی از مکمل های گیاهی و تغذیه ای که ممکن است به کاهش کلسترول کمک کنند عبارتند از:

 سیر: برخی مطالعات نشان می‌دهند که سیر ممکن است سطح کلسترول خون را تا چند درصد کاهش دهد، اما فقط در کوتاه‌مدت.  مطالعات دیگر نشان می دهد که ممکن است آنطور که قبلا تصور می شد مفید نباشد.  سیر ممکن است خونریزی و زمان لخته شدن خون را طولانی کند، بنابراین نباید قبل از عمل جراحی یا با داروهای رقیق کننده خون مانند کومادین از مکمل های سیر یا سیر استفاده کنید.

همچنین ببینید:

درمان و پیشگیری از چربی دور قلب!

 فیبر: مصرف مکملی برای کمک به دریافت فیبر کافی روزانه می تواند به کاهش سطح کلسترول کلی و کلسترول بد (LDL) شما کمک کند.  برخی از نمونه های مکمل های فیبر عبارتند از پسیلیوم، متیل سلولز، دکسترین گندم و کلسیم پلی کربوفیل.  اگر مکمل فیبر مصرف می کنید، مقدار مصرفی را به آرامی افزایش دهید. این می تواند به جلوگیری از گاز و گرفتگی کمک کند. نوشیدن مایعات کافی نیز مهم است.

 پروتئین آب پنیر: می‌توانید این پروتئین مبتنی بر شیر را از محصولات لبنی دریافت کنید.  می توانید آن را به عنوان مکمل نیز مصرف کنید، معمولاً به شکل پودر است که می توانید آن را به نوشیدنی ها یا غذاهای نرم اضافه کنید.  مطالعات نشان می دهد که مکمل های پروتئین آب پنیر می توانند LDL و کلسترول تام را کاهش دهند.  اگر پزشک به شما اجازه امتحان کردن یک مکمل را داد، مکملی را انتخاب کنید که پروتئین آب پنیر را به عنوان تنها ماده تشکیل دهنده آن ذکر کرده است، بنابراین از چیزهایی مانند قند اضافه شده اجتناب کنید.

 گوگولیپید: این صمغ٬ صمغ درخت مره موکول است.  این در طب سنتی آیورودا که بیش از 2000 سال پیش در هند پدید آمد، استفاده شده است.  در مطالعات بالینی انجام شده در هند، گوگولیپید سطح کلسترول تام و کلسترول LDL خون را کاهش داد.  اما اکثر این مطالعات معیارهای اعتبار علمی را ندارند.  همچنین، پس از انتشار نتایج منفی از یک کارآزمایی بالینی در ایالات متحده، اشتیاق برای استفاده از گوگولیپید به عنوان یک عامل گیاهی کاهش دهنده کلسترول پایان یافت.

 برنج مخمر قرمز: مطالعات نشان می دهد که ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند.  زمانی، این ماده یکی از اجزای مکمل کلستین بدون نسخه بود. اما در سال 2001، FDA کلستین را از قفسه خارج کرد زیرا حاوی لواستاتین بود، ترکیبی که در داروی تجویزی کلسترول  یافت می‌شود. "کلستین" دوباره فرموله شده دیگر برنج مخمر قرمز در آن وجود ندارد.  سایر مکمل‌ها در ایالات متحده که دارای برنج مخمر قرمز هستند، می‌توانند فقط حاوی سطوح بسیار کمی لوواستاتین باشند.  FDA اجازه تبلیغ برنج مخمر قرمز را برای کاهش کلسترول نمی دهد.

 پلی‌کوسانول: در چندین مطالعه مشخص شد که پلی‌کوسانول که از نیشکر تولید می‌شود، در کاهش کلسترول LDL مؤثر است.  بیشتر مکمل‌های پلی‌کوسانول موجود در ایالات متحده، از جمله کلستین فرمول‌شده، حاوی پولیکوسانول استخراج‌شده از موم زنبور عسل هستند و نه پلی‌کوسانول نیشکر.  شواهدی وجود ندارد که پولیکوسانول استخراج شده از موم زنبور عسل بتواند کلسترول را کاهش دهد. مطالعات بیشتری در مورد پلیکوسانول نیشکر لازم است تا مشخص شود که چقدر برای کاهش کلسترول موثر و بی خطر است.

 سایر محصولات گیاهی: نتایج چندین مطالعه نشان می‌دهد که دانه‌ها و برگ‌های شنبلیله، عصاره برگ کنگر فرنگی، بومادران و ریحان  همه ممکن است به کاهش کلسترول کمک کنند.  این و سایر گیاهان و ادویه‌های رایج مورد استفاده – از جمله زنجبیل، زردچوبه و رزماری – برای اثرات مفید بالقوه آنها در پیشگیری از بیماری‌های عروق کرونر مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

 رویکردهای غذایی برای کاهش کلسترول:

 خوردن بیشتر غذاهای حاوی فیبر، سویا، اسیدهای چرب امگا 3 و ترکیبات گیاهی مشابه کلسترول (استنول ها و استرول های گیاهی) می تواند کلسترول LDL یا کلسترول بد را کاهش دهد.

 فیبر: فقط غذاهای گیاهی (سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات تصفیه نشده) دارای فیبر رژیمی هستند.  فیبر محلول در غذاهایی مانند سبوس جو، جو، دانه های پسیلیوم، کنجاله بذر کتان، سیب، مرکبات، عدس و لوبیا به ویژه در کاهش کلسترول کل و LDL موثر است.

 آجیل‌ ها: آجیل‌ هایی مانند بادام، گردو، گردو، گردو و پسته می‌توانند کلسترول را کاهش دهند.  طبق گفته FDA، خوردن روزانه یک مشت گردو (1.5 اونس) می تواند شانس ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.  می‌توانید غذاهای سرشار از چربی‌های اشباع شده را با آجیل جایگزین کنید، و آنها منبع خوبی از فیبر هستند.

همچنین ببینید:

کپسایسین موجود در فلفل تند و تاثیر آن بر سلامت قلب!

 دانه های سویا: نشان داده شده است که جایگزینی سویا یا پروتئین سویا به جای پروتئین های دیگر، با کاهش کلسترول LDL و تری گلیسیرید، از بیماری عروق کرونر قلب پیشگیری می کند.  پروتئین سویا در توفو، تمپه، شیر سویا، ماست سویا، ادامام، آجیل سویا و بسیاری دیگر از محصولات غذایی ساخته شده از سویا وجود دارد.

 فیتواسترول‌ها: فیتواسترول‌ها (استرول‌های گیاهی و استانول) ترکیباتی هستند که به مقدار کم در غذاهایی مانند غلات کامل و همچنین در بسیاری از سبزیجات، میوه‌ها و روغن‌های گیاهی یافت می‌شوند.  آنها کلسترول LDL را کاهش می دهند، عمدتاً با تداخل در میزان کلسترول جذب شده توسط روده شما.  فیتواسترول‌ها را می‌توان در برخی از اسپری‌های مارگارین، سس‌های سالاد، و مکمل‌های غذایی یافت. برچسب ها را بررسی کنید.

 اسیدهای چرب امگا 3: خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است به کاهش بیماری قلبی و کاهش تری گلیسیرید کمک کند.  اسیدهای چرب امگا 3 سرعت ساخت تری گلیسیرید توسط کبد را کاهش می دهند.  اسیدهای چرب امگا 3 همچنین دارای اثر ضد التهابی در بدن هستند، رشد پلاک را در شریان‌ها کاهش می‌دهند و به رقیق شدن خون کمک می‌کنند.  حداقل دو وعده ماهی چرب مانند سالمون، ماهی خال مخالی، شاه ماهی، تن و ساردین در هفته را هدف قرار دهید.  یکی دیگر از غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 دانه کتان و گردو هستند. منابع مکمل شامل کپسول‌های روغن ماهی، بذر کتان و روغن بذر کتان است.  اگر قصد مصرف اسیدهای چرب امگا 3 را دارید، ابتدا از پزشک خود بپرسید که آیا این مکمل ها برای شما مناسب هستند، به خصوص اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید.

 فیبر رژیمی، آجیل، سویا و فیتواسترول‌ها هر کدام راه‌های متفاوتی برای کاهش سطح کلسترول دارند.  از آن ها با میوه ها و سبزیجات لذت ببرید و چربی های اشباع شده را کاهش دهید.

 

 از چربی های ترانس اجتناب کنید:

 از غذاهایی که دارای روغن های گیاهی تا حدی هیدروژنه  هستند دوری کنید.  این روغن های دست ساز منابع اسیدهای چرب ترانس هستند که به افزایش کلسترول LDL معروف هستند.  آنها کلسترول HDL (خوب) محافظ قلب را کاهش می دهند و پاسخ التهابی را در بدن افزایش می دهند. میزان غذای حاوی اسیدهای چرب ترانس را به حداقل برسانید.

 

 تمرینات ذهن و بدن

 در کنار یک رژیم غذایی سالم و ورزش هوازی، مواردی که ممکن است به شما در کنترل کلسترول کمک کند عبارتند از:

 یوگا

 تایچی

 مراقبه

 اگر وضعیت سلامتی دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا یوگا برای شما مناسب است یا خیر.  همچنین مهم است که با یک مربی باتجربه یوگا کار کنید.

 اگر رژیم غذایی و ورزش منظم به کاهش کلسترول شما کمک نمی کند، با پزشک خود در مورد مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول صحبت کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

WEBMD

دیدگاه تان را بنویسید

 

x