فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1103

هولتر مانیتورینگ چیست؟

هولتر مانیتورینگ وسیله ای است که تمامی فعالیت های قلب (ضربان قلب -ریتم قلب) در آن ثبت می شود تا پزشک اطلاعات جامع برای درمان داشته باشد...

هولتر مانیتور یک دستگاه کوچک پوشیدنی است که ریتم قلب شما را بررسی و ثبت می کند. ممکن است پزشک از شما بخواهد تا به مدت یک تا دو روز هولتر مانیتور را بپوشید. در این مدت ، دستگاه تمام ضربان های قلب شما را ضبط خواهد کرد.

هولتر مانیتورینگ چیست؟

در صورتی که الکتروکاردیوگرام سنتی (ECG) اطلاعات کافی در مورد وضعیت قلب شما به پزشک ندهد ، ممکن است انجام آزمایش هولتر مانیتور برایتان تجویز شود.

پزشک از اطلاعات ضبط شده بر روی هولتر مانیتور برای تشخیص اینکه آیا مشکل در ریتم قلب تان دارید یا خیر استفاده می کند. اگر هولتر مانیتورینگ استاندارد ضربان قلب شما را نامنظم تشخیص ندهد ، پزشک ممکن است مانیتور طولانی مدت را پیشنهاد کند که می تواند ضربان قلب شما را در طی چند هفته ثبت کند.

همچنین ببینید:

دارو های فشار خون

برخی از دستگاه های شخصی ، مانند ساعت های هوشمند ، مانیتورینگ الکتروکاردیوگرام را نیز به مصرف کننده شان ارائه می دهند. از پزشک خود بپرسید که آیا این گزینه ها برای شما مناسب هستند یا خیر.

 

هولتر مانیتورینگ برای چه انجام می شود؟

در صورت مشاهده علائم و نشانه های نامنظم شدن ضربان قلب (آریتمی) یا بیهوشی ناگهانی و غیر قابل توضیح ، ممکن است پزشک شما توصیه کند که به مدت یک روز هولتر مانیتور را باخود داشته باشید.

شما قبل از انجام هولتر مانیتورینگ ، نوار قلب انجام می دهید. نوار قلب یک آزمایش سریع و بدون درد است که در آن  سنسورهایی (الکترودها) که روی سینه شما چسبانده می شوند تا ریتم قلب شما بررسی شود.

با این حال ، گاهی اوقات نوار قلب هیچ تغییری را در ریتم قلب شما تشخیص نمی دهد زیرا برای انجام آن  فقط برای مدت کوتاهی به دستگاه وصل شده اید. اما یک هولتر مانیتور ممکن است گاهی اوقات بتواند ریتم های غیرطبیعی قلب را که در زمان انجام نوار قلب وجود نداشتند ، تشخیص دهد .

در صورت داشتن بیماری قلبی که خطر ابتلا به غیرطبیعی شدن ریتم قلب را افزایش می دهد ، ممکن است آزمایش هولتر مانیتورینگ انجام شود.

 

خطرات:

پوشیدن هولتر مانیتور به جز ایجاد ناراحتی احتمالی یا سوزش پوست در محل قرارگیری الکترودها ، هیچ خطر قابل توجهی دیگری در پی ندارد.

با این حال ، هولتر مانیتور نباید خیس شود ، در غیر این صورت آسیب می بیند. در تمام مدتی که هولتر مانیتور به شما متصل است نباید شنا یا حمام کنید. با این حال ، اگر از هولتر مانیتور بی سیم استفاده می کنید ، نحوه جدا کردن و اتصال مجدد سنسورها و مانیتور به شما آموزش داده می شود تا بتوانید در آن بازه ی زمانی دوش بگیرید یا حمام کنید.

هولتر مانیتورها معمولاً تحت تأثیر سایر وسایل برقی نیستند. اما برخی از دستگاه ها می توانند سیگنال هایی که الکترودها به هولتر مانیتور می فرستند را قطع کنند. اگر از هولتر مانیتور استفاده  می‌کنید، باید از استفاده از موارد زیر اجتناب کنید:

پتو برقی

مسواک برقی

ریش تراش

آهن ربا

فلزیاب ها

مایکروویو

همچنین ، تلفن های همراه و پخش کننده های موسیقی قابل حمل خود را حداقل ۶ اینچ از هولتر مانیتور دور نگه دارید.

 

چگونه آماده استفاده از هولتر مانیتور می شوید:

اگر پزشک شما استفاده از هولتر مانیتور را توصیه می کند ، دستگاه را در یک قرار ملاقات با پزشکتان وصل کنید. مگر اینکه پزشک شما چیز دیگری به شما بگوید ، قبل از این قرار کار هایی مانند دوش گرفتنتان را نیز انجام دهید.

همچنین ببینید:

خوردن قهوه و کاهش خطر نارسایی قلب!!!

یک تکنسین سنسورها (الکترودها) را روی قفسه سینه شما قرار می دهد. این الکترودها به اندازه ی یک سکه ی کوچک هستند و ضربان قلب شما را تشخیص می دهند . برای مردان ، ممکن است لازم باشد تا مقدار کمی از موی ناحیه ای از قفسه سینه که الکترودها به آن متصل می شوند تراشیده شود تا از اتصال کامل الکترودها اطمینان حاصل شود.

سپس تکنسین الکترودها را با چندین سیم به دستگاه ضبط وصل می کند و به شما آموزش می دهد که چگونه دستگاه ضبط را به درستی بپوشید تا به درستی کار کند. اندازه دستگاه ضبط هولتر مانیتور به اندازه یک دسته کارت است.

پس از نصب مانیتور و دریافت دستورالعمل نحوه پوشیدن آن ، می توانید مطب پزشک را ترک کرده و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

چیزی که می توانید انتظار داشته باشید

در حین استفاده:

کارکرد هولتر مانیتور بدون درد و غیر تهاجمی است. می توانید الکترودها و سیم ها را زیر لباس های خود پنهان کنید و می توانید دستگاه ضبط کننده را روی کمربند خود متصل کنید. در طول زمان توصیه شده ، هولتر مانیتور باید به صورت تمام وقت به شما وصل باشد و دستگاه ضبط ضربان قلب نیز باید همواره همراه شما باشد حتی هنگام خواب.

اما  شما در عین حال می توانید فعالیت های معمول روزانه خود را انجام دهید. معمولاً یک فرم به شما داده می شود که به شما کمک می کند فعالیت های خود و علائم تان را ثبت کنید. توجه به علائم و نشانه های زیر بسیار مهم است:

هرگونه تغییر در ضربان قلب

تنگی نفس

درد در قفسه سینه

سبکی سر

 

فعالیت هایی را که انجام می دهید و ساعت دقیق انجام آنها را نیز باید یادداشت کنید.

پزشک به شما خواهد گفت که به چه مدت باید مانیتور بپوشید. این زمان ممکن است از ۲۴  تا ۴۸ ساعت متغیر باشد. هولتر مانیتور بی سیم می تواند هفته ها کار کند.

بعد از استفاده:

پس از پایان دوره نظارت ، دستگاه را به مطب پزشک خود برمی‌گردانید. احتمالا از شما خواسته شده است که علایمی را که هنگام پوشیدن دستگاه داشتید ثبت کنید ، در این صورت پزشک می تواند اطلاعات ثبت شده با هولتر مانیتور را با یادداشت های شما مقایسه کند و تطبیق  دهد.  این کار می تواند به پزشک شما در تشخیص مشکلتان کمک کند.

نتایج:

پس از مشاهده نتایج ثبت شده از دستگاه توسط پزشک ، وی در مورد نتایج حاصل از آن با شما صحبت خواهد کرد. این نتایج می توانند پزشکتان را از وجود و یا عدم وجود بیماری قلبی مطلع کنند. همچنین اگر از داروهایی برای بیماری های قلبی استفاده می کنید پزشک می تواند با بررسی نتایج دریابد که آیا داروهایتان به خوبی عمل می کنند یا خیر .

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

mayoclinic

دیدگاه تان را بنویسید

 

x