فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1781

علائم بارداری شیمیایی همراه با عوامل و درمان

بارداری شیمیایی نوعی از دست دادن بارداری است که قبل از هفته پنجم اتفاق می افتد. بارداری شیمیایی یک سقط جنین بسیار زودرس است که در پنج هفته اول بارداری اتفاق می افتد. جنین تشکیل می شود و حتی ممکن است در پوشش رحم (لانه گزینی) قرار گیرد، اما پس از آن رشد آن متوقف می شود. بارداری های شیمیایی آنقدر زود اتفاق می افتد که بسیاری از افراد که دچار سقط جنین می شوند متوجه آن نیستند. داشتن یک حاملگی شیمیایی به این معنا نیست که نمی‌توانید یک نوزاد را تا پایان بارداری نگه داشت...

بارداری شیمیایی چیست؟

بارداری شیمیایی نوعی سقط زودرس بارداری است که مدت کوتاهی پس از لانه گزینی و کاشت اتفاق می افتد. حاملگی های شیمیایی ممکن است 50 تا 75 درصد از تمام سقط ها را تشکیل دهند.

علائم بارداری شیمیایی همراه با عوامل و درمان

 

 

حاملگی های شیمیایی قبل از اینکه سونوگرافی جنین را تشخیص دهد اتفاق می افتد، اما برای سطوح hCG یا گنادوتروپین جفتی انسان با کمک آزمایش بارداری مشخص شده است. این یک هورمون بارداری است که جنین پس از لانه گزینی ایجاد می کند. پزشک می تواند با آزمایش خون حاملگی شیمیایی را تایید کند.

تجربه سقط جنین تنها یک یا دو هفته پس از مثبت شدن تست بارداری می تواند ناامیدکننده باشد.

 

علائم بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. برخی از زنان بدون اینکه بدانند باردار هستند سقط جنین زودهنگام دارند.

برای زنانی که دارای علائم هستند، این علائم ممکن است شامل گرفتگی شکم مانند قاعدگی و خونریزی واژینال طی چند روز پس از دریافت نتیجه مثبت بارداری باشد.

همچنین ببینید:

باردار شدن بعد از سقط جنین

 

توجه به این نکته مهم است که خونریزی پس از آزمایش مثبت بارداری همیشه به معنای حبارداری شیمیایی نیست. خونریزی در حین لانه گزینی نیز رایج است، یعنی زمانی که جنین به رحم می چسبد. این فرآیند می تواند رگ های خونی ریز در امتداد پوشش رحم را پاره یا به آن آسیب برساند و در نتیجه خونریزی رخ دهد. لکه بینی اغلب به صورت ترشحات صورتی یا قهوه ای ظاهر می شود. 10 تا 14 روز پس از لقاح طبیعی است.

بارداری شیمیایی معمولا چندان زمان نمی برد که علائم مرتبط با بارداری مانند حالت تهوع و خستگی ایجاد کند.

این نوع سقط جنین با سایر سقط ها متفاوت است. سقط جنین ممکن است در هر زمانی از بارداری رخ دهد. اما قبل از هفته بیستم بیشتر دیده می شوند. از سوی دیگر، بارداری شیمیایی همیشه مدت کوتاهی پس از لانه گزینی رخ می دهد. از آنجایی که اغلب تنها علامت آن گرفتگی و خونریزی قاعدگی است، برخی از زنان تصور می کنند که دوره قاعدگی خود را پشت سر می گذارند.

 

لقاح خارج رحمی IVF

بارداری شیمیایی نیز می تواند پس از لقاح آزمایشگاهی (IVF) اتفاق بیفتد. یک تخمک از تخمدان شما خارج می شود و با اسپرم ترکیب می شود. جنین پس از لقاح به رحم منتقل می شود.

 

IVF یک گزینه بارداری است در صورتی که به دلایل زیر نمی توانید باردار شوید:

  • آسیب لوله های فالوپ
  • مشکلات تخمک گذاری
  • بیماری اندومتریوز
  • سایر مسائل باروری

بسته به کلینیکی که استفاده می کنید، معمولاً طی 9 تا 14 روز پس از IVF برای بررسی بارداری، آزمایش خون داده می شود.

در صورت انجام لانه گزینی، نتایج آزمایش خون مثبت خواهد بود. اما متأسفانه، ناهنجاری های جنین ممکن است مدت کوتاهی پس از آن باعث حبارداری شیمیایی شود.

سقط جنین بعد از IVF می تواند دلخراش باشد، اما همچنین نشانه ای است که می توانید باردار شوید. تلاش های دیگر برای IVF ممکن است موفقیت آمیز باشد.

 

علل بارداری شیمیایی

علت دقیق بارداری شیمیایی ناشناخته است. اما در بیشتر موارد سقط جنین به دلیل مشکلاتی است که احتمالاً به دلیل کیفیت پایین اسپرم یا تخمک ایجاد می شود.

 

علل دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سطوح غیر طبیعی هورمون
  • ناهنجاری های رحمی
  • لانه گزینی در خارج از رحم
  • عفونت هایی مانند کلامیدیا یا سیفلیس

با داشتن سن بیش از 35 سال خطر بارداری شیمیایی نیز افزایش می یابد، همانطور که برخی از مشکلات پزشکی نیز این امر را افزایش می دهد. این موارد شامل لخته شدن خون و اختلالات تیروئید است.

متأسفانه هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از بارداری شیمیایی وجود ندارد.

 

درمان بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی همیشه به این معنا نیست که شما قادر به بارداری و زایمان سالم نیستید. در حالی که هیچ درمان خاصی برای این نوع سقط جنین وجود ندارد، گزینه هایی برای کمک به بارداری وجود دارد.

اگر بیش از یک بار بارداری شیمیایی داشته اید، پزشک می تواند آزمایشاتی را برای تشخیص علل زمینه ای احتمالی انجام دهد. اگر پزشک شما بتواند علت را درمان کند، این می تواند احتمال سقط جنین بعدی را کاهش دهد.

به عنوان مثال اگر یک سقط جنین زودهنگام ناشی از یک عفونت تشخیص داده نشده باشد، مصرف آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت می تواند شانس شما را برای بارداری و زایمان سالم در آینده افزایش دهد. اگر سقط جنین به دلیل مشکلاتی در رحم شما بوده است، ممکن است برای رفع مشکل و داشتن یک بارداری سالم به یک عمل جراحی نیاز داشته باشید.

همچنین ببینید:

اولین قاعدگی بعد از سقط جنین

 

همچنین باید بدانید که بارداری شیمیایی تنها حالتی نیست که باعث می شود بدن هورمون بارداری را تولید کند. سطوح بالاتر hCG همچنین می تواند در حاملگی خارج از رحم رخ دهد. این زمانی است که تخمک در خارج از رحم لانه گزینی می کند. از آنجایی که حاملگی خارج از رحم می تواند شبیه حاملگی شیمیایی باشد، پزشک ممکن است آزمایش هایی را برای رد این وضعیت انجام دهد.

بارداری شیمیایی به این معنا نیست که بدن شما قادر به داشتن یک بارداری سالم نیست. در صورت اطلاع داشتن علت سقط جنین؛ ممکن است بتوانید درمان مناسبی دریافت کنید.

از آنجایی که بارداری های خارج رحمی نیز می تواند شرایطی مانند بارداری شیمیایی ایجاد نماید، پزشک می تواند جهت تشخیص علت دقیق مشکل چندین آزمایش انجام دهد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

chemical-pregnancy

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x