فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1161

سردرد در زنان!!!

سر درد در زنان یکی از شایع ترین دردها است که دلیل اون بیشتر بخاطر تغییرات هورمونی در بدن آنهاست که به صورت ماهیانه به آن دچار میشوند...

سردرد می تواند توسط عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی و محرک های غذایی ایجاد شود. در زنان نوسان سطح هورمون ها عامل اصلی در سردردهای مزمن و میگرن های قاعدگی است.سطح هورمون ها در طول چرخه قاعدگی، بارداری و یائسگی تغییر می کند و همچنین تحت تأثیر قرص های ضد بارداری خوراکی و درمان های جایگزین هورمون قرار می گیرد.

سردرد در زنان!!!

 

از انواع داروها و سایر روش های درمانی برای تسکین سردرد استفاده می شود. زنانی که سردردهای هورمونی را تجربه می کنند اغلب در دوران بارداری یا هنگام یائسگی تسکین می یابند.

همچنین ببینید:

زایمان زودرس چیست؟ (علائم و پیشگیری از آن)

علل سردردهای هورمونی

سردردها به ویژه سردردهای میگرنی با هورمون زنانه استروژن ارتباط دارد. استروژن مواد شیمیایی را در مغز کنترل می کند که بر احساس درد تأثیر می گذارد. کاهش سطح استروژن می تواند باعث سردرد شود.

 

سطح هورمون به دلایل مختلفی تغییر می کند، از جمله:

چرخه قاعدگی: سطح استروژن و پروژسترون درست قبل از قاعدگی به کمترین میزان خود می رسد.

بارداری: سطح استروژن در بارداری افزایش می یابد. برای بسیاری از زنان سردردهای هورمونی در دوران بارداری از بین می روند. با این حال برخی از زنان اولین میگرن خود را در اوایل بارداری تجربه می کنند و پس از سه ماهه اول تسکین می یابند. پس از زایمان سطح استروژن به سرعت کاهش می یابد.

یائسگی: نوسان سطوح هورمونی در یائسگی باعث می شود برخی از زنان سردرد بیشتری داشته باشند. تقریباً دو سوم زنانی که میگرن را تجربه می کنند می گویند علائم آنها با رسیدن به سن یائسگی بهبود می یابد. برای برخی میگرن در واقع بدتر می شود. این ممکن است به دلیل استفاده از درمان های جایگزین هورمونی باشد.

داروهای ضد بارداری خوراکی و درمان جایگزینی هورمون: قرص های ضد بارداری و جایگزینی هورمون ها می توانند باعث افزایش و کاهش سطح هورمون ها شوند. زنانی که میگرن آنها در نتیجه تغییرات هورمونی در حین مصرف قرص ایجاد می شود معمولاً در هفته آخر چرخه حملات میگرنی دارند.

 

سایرعوامل موثر

تصور می شود که ژنتیک در میگرن مزمن نقش دارد. هورمون ها عبارتند از:

حذف وعده های غذایی

خواب زیاد یا کم

نورها، صداها یا بوهای شدید

تغییرات شدید آب و هوا

مشروبات الکلی

مصرف زیاد کافئین یا ترک کافئین

فشار

گوشت فرآوری شده، سوسیس و ماهی دودی

مونوسدیم گلوتامات (MSG) ، تقویت کننده طعم

محصولات سویا

شیرین کننده های مصنوعی

 

علائم سردردهای هورمونی

ویژگی اصلی سردرد هورمونی میگرن است.  با این حال بسیاری از زنان علائم دیگری را تجربه می کنند که می تواند به پزشکان در تشخیص سردرد هورمونی کمک کند.میگرن قاعدگی یا هورمونی شبیه میگرن معمولی است. میگرن یک درد ضربان دار است که از یک طرف سر شروع می شود. همچنین ممکن است شامل حساسیت به نور و حالت تهوع یا استفراغ باشد.

 

علائم دیگر سردردهای هورمونی عبارتند از:

از دست دادن اشتها

خستگی

آکنه

درد مفاصل

کاهش ادرار

عدم هماهنگی

یبوست

میل شدید به شوری یا شکلات

 

درمان سردردهای هورمونی

درمان های خانگی

هرچه زودتر درمان سردرد خود را شروع کنید شانس شما برای تسکین بیشتر است. این روش ها می توانند کمک کنند:

نوشیدن مقدار زیاد آب به دلیل هیدراته ماندن.

در یک اتاق تاریک و آرام دراز کشیدن.

یک کیسه یخ یا پارچه سرد روی سر خود قرار دادن.

ماساژ دادن ناحیه درد

تنفس عمیق یا سایر تمرینات آرامش بخش

بیوفیدبک می تواند به شما در یادگیری آرامش بخشی از ماهیچه ها برای کاهش فرکانس یا درد سردرد کمک کند. پزشک شما همچنین ممکن است توصیه کند که مکمل های منیزیم مصرف کنید که می تواند به کاهش شدت سردرد کمک کند. کاهش استرس در زندگی شما همچنین می تواند از سردرد یا حملات میگرنی جلوگیری کند. درمان های اضافی شامل طب سوزنی و ماساژ است.

همچنین ببینید:

علت لکه بینی در دوران بارداری چیست؟

دارو

برخی از داروها بر درمان حاد تمرکز می کنند. این داروها به محض شروع سردرد یا حمله میگرنی مصرف می شوند. نمونه ها عبارتند از:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، تریپتانها، داروهای مخصوص میگرن هستند که می توانند شدت حمله میگرن را کاهش دهند.

برای زنانی که سردردهای هورمونی مکرر را تجربه می کنند ممکن است از درمان پیشگیرانه و داروها استفاده شود. این داروها ممکن است روزانه یا قبل از زمان چرخه مصرف شوند زمانی که می دانید به احتمال زیاد دچار سردرد هورمونی می شوید. این داروها عبارتند از:

مسدود کننده های بتا

ضد تشنج ها

مسدود کننده های کانال کلسیم

داروهای ضد افسردگی

 

هورمون درمانی

اگر داروهای پیشگیرانه ناموفق بودند پزشک ممکن است هورمون درمانی را برای شما تجویز کند. ممکن است استروژن به شما داده شود تا روزانه از طریق قرص یا محلول مصرف کنید.

قرص های ضد بارداری معمولاً برای یکسان سازی هورمون ها و کاهش سردردهای هورمونی استفاده می شود. اگر از هر گونه روش پیشگیری از بارداری هورمونی استفاده می کنید و دچار سردردهای هورمونی می شوید پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را تغییر دهد.  بسته به مشکل پزشک شما ممکن است شما را به داروهایی با دوز کمتر استروژن تغییر دهد تا علائم شما کاهش یابد.

برای برخی از خانم ها پزشکان توصیه می کنند که در هفته آخر، قرص های دارونما بدون هورمون را کنار بگذارند. پزشکان معمولاً به مدت سه تا شش ماه این کار را توصیه می کنند، که می تواند تعداد حملات را کاهش دهد.

 

وقتی باردار یا در حال شیردهی هستید

اگر باردار یا در حال شیردهی هستید، تمام داروهای خود را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از داروهای سردرد ممکن است به رشد کودک شما آسیب برساند. ممکن است پزشک شما بتواند جایگزین هایی را پیشنهاد کند.

 

در دوران یائسگی

اگر از داروهای جایگزین هورمونی استفاده می کنید و سردرد را افزایش می دهید از پزشک خود بخواهید تا دوز شما را تنظیم کند.

 

جلوگیری از سردردهای هورمونی

در صورت پریود منظم، پزشک ممکن است داروهای پیشگیرانه را توصیه کند. این کار چند روز قبل از قاعدگی شروع می شود و تا دو هفته طول می کشد. در برخی موارد ممکن است داروهای روزانه مورد نیاز باشد.

برای ردیابی چرخه قاعدگی، رژیم غذایی، خواب و عادات ورزشی، یک دفترچه جهت سردرد تهیه کنید. این به شناسایی محرک های احتمالی کمک می کند.

 

اگر از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنید در صورت امکان از پزشک خود سوال کنید:

تغییر به رژیم غذایی که شامل روزهای کمتر یا بدون دارونما می شود

قرص هایی با دوز کمتر استروژن مصرف کنید

قرص های ضد بارداری فقط با پروژسترون تغییر دهید

اگر در حال حاضر از قرص های ضد بارداری استفاده نمی کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف آنها می تواند سردردهای هورمونی شما را کاهش دهد یا خیر.

 

عوارض و علائم اورژانسی

افرادی که به طور کلی میگرن را تجربه می کنند به احتمال زیاد موارد زیر را نیز تجربه می کنند:

افسردگی

اضطراب

اختلالات خواب

زنان مبتلا به سردردهای هورمونی مکرر یا میگرن های قاعدگی نیز به همان اندازه مستعد این عوارض هستند.

استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی و استروژن برای بسیاری از زنان بی خطر است، اما همچنین با خطر کمی بیشتر برای سکته مغزی و لخته شدن خون همراه است. زنان مبتلا به فشار خون بالا یا سابقه خانوادگی سکته مغزی در معرض خطر خاصی هستند.

در صورت بروز سردرد ناگهانی و شدید و علائمی مانند:

سرگیجه

گرفتگی گردن

راش

تنگی نفس

از دست دادن بینایی

هرگونه علائم شدید دیگر

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x