فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 775

تاثیر روش طبخ در کنترل قند خون و دیابت

هنر رژیم درمانی اینه که به شما هم بیاد روش طبخ رو یاد بده و هم به شما یاد بده که با چه ترفند های دیگری مثل کنترل دما مثل کنترل ترکیبات همراه ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد تاثیر روش طبخ در کنترل قند خون و دیابت، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

مهم برای دیابتی ها!

تاثیر روش طبخ در کنترل قند خون 

دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ می‌دهد:

مهم برای دیابتی ها ! تاثیر روش طبخ در کنترل قند خون

سلام خدمت دیابتی پلاسی های عزیز، امیدوارم که حالتون خیلی خوب باشه.

دو تا نکته خیلی خیلی مهم و کاربردی رو می‌خوام به شما یاد بدم که حتما بعد از اینکه یاد گرفتین به بقیه هم یاد بدین، چون کمتر راجع بهش صحبت میشه و اون تاثیر روش طبخ بر سرعت افزایش قند خونه.

 یعنی چی؟ یعنی اگر من سیب زمینی را به صورت بخارپز استفاده کنم یا آب‌پزش بکنم یا تو فر بذارم یا سرخش بکنم قند من رو به یک جور بالا می‌بره؟

مسلماً نه!

همچنین ببینید:

دیابتی ها چقدر از سیب زمینی استفاده کنن؟

اگر من سیب زمینی رو به صورت داغ و یا سرد شده بخورم به یک جور قند من رو بالا می‌بره؟

مسلماً نه!

ما بیشترین سرعت افزایش قند خون را به دنبال خوردن سیب زمینی و سبزیجات نشاسته‌ای، وقتی داریم که اینهارو در واقع بیکشون می‌کنیم، تو فر می‌پزیمشون یا کبابیشون می‌کنیم و بعد به صورت له شده یا پوره مصرفش می‌کنیم.

بیشترین سرعت افزایش قند خون به دنبال مصرف سیب زمینی، وقتیه که شما اون رو به صورت پوره با دمای بالا استفاده می‌کنید.

اما اگر شما سیب زمینی رو به صورت سرخ شده استفاده کنید و تازه دماش هم بیاد پایین، کمترین تأثیر رو روی افزایش سرعت قند خون شما داره.

همچنین ببینید:

بعد از تزریق واکسن کرونا چه اتفاقی می‌افته؟

نکته بعدی اینکه، اگر شما سیب زمینی رو بخارپز نکنید، آب‌پزش کنید، داخل خود اون آب مقداری از این نشاسته ریلیز میشه، آزاد میشه بعد وقتی که شما این سیب زمینی را همراه با کمی روغن زیتون و سبزیجاتی مثل جعفری، اسفناج، گشنیز اصلأ می‌آیید تو ترکیب یک سالاد استفاده می‌کنید یا در کنار یک پروتئینی مثل تخم مرغ یا مرغ استفاده می‌کنید کمی هم سرکه سیب یا آبغوره رو بهش می‌زنید، واقعاً به دنبال خوردن سیب زمینی به این شکل قند خون شما افزایش زیادی پیدا نمی‌کنه اگر یک مقدار رو حتماً لحاظ کنیم.

پس روش طبخ سیب زمینی موثره در این که به چه سرعتی قند خون شما رو بالا می‌بره و دماش.

نکته بعدی در مورد برنج هست، برنج رو وقتی شما برنج سفید هست و وقتی آبکش می‌کنید و همراهش کلی سبزیجات قاطی کنید، بسیار کمتر قندتون رو (یعنی آرامتر) بالا می‌بره، تا وقتی که برنج رو به صورت کته با دمای بالا استفاده می‌کنیم.

همینطور در مورد ماکارونی هم همینطور هست. وقتی شما ماکارونی رو آبکش می‌کنید، نسبت به وقتی که ماکارونی رو دوباره دم می‌کنید و در حالی که داره ازش بخار بلند میشه، ماکارونی رو می‌خوری سرعت افزایش قندخون فرق می‌کنه.

پس برای دیابتی های عزیز مهمه که هیچ وقت، وقتی که داره بخار از روی غذا بلند میشه و غذا انقدر داغ هست، غذا رو نخورید بزاریم یک مقدار غذا سرد بشه، نه اینکه حالا بگیم از دهن افتاد، ولی واقعا وقتی شما غذایی نشاسته‌ای را به صورت سرد شده استفاده می‌کنید، سرعت افزایش قند خون کاهش پیدا می‌کنه، به جهت اینکه سرعت هیدرولیز شدن این نشاسته های ساده کاهش پیدا می‌کنه و همینطور وقتی که سبزیجات رو بهش اضافه می‌کنیم، روغن زیتون رو بهش اضافه می‌کنیم باز هم قند خون شما را کمتر میاره پایین.

پس هنر رژیم درمانی اینه که به شما هم بیاد روش طبخ رو یاد بده و هم به شما یاد بده که با چه ترفند های دیگری مثل کنترل دما، مثل کنترل ترکیبات همراه بتونید لذت غذا خوردن را داشته باشید در عین حال هم قندتون نوسان زیاد پیدا نکنه.

شاد و تن درست باشید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x