فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 663

برخی از باور های غلط بیماران دیابتی

باور هایی در بین بیماران دیابتی عزیز وجود دارد خصوصا در مورد استفاده از انسولین که غلط هست و ادامه دادن به این افکار باعث تشدید بیماری دیابتشون و عوارض ناشی از آن می‌شود.

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد یک سری باورهای اشتباهی که بیماران دیابتی دارند، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

برخی از باور های غلط بیماران دیابتی

دکتر مهاجری تهرانی فوق تخصص غدد پاسخ می‌دهد:

برخی از باور های غلط بیماران دیابتی

باوری که حالا کمتر امروزه دیده میشه میگن که ما اگر تزریق بکنیم فکر می‌کنن که ما یک داروی تزریقی به خودمون داریم تزریق می‌کنیم، ما معتاد هستیم اینایی که دارم خدمتتون عرض می‌کنم داشتیما، امروزه دیگه انسولین تو کشور ما جا افتاده، انسولین خودکاری همه می‌شناسن و می‌دونن بیمار دیابتیه، انسولین داره استفاده می‌کنه مثل خیلی از کسانی که دارن قرص استفاده می‌کنن.

همچنین ببینید:

دیابتی ها از توت و توت خشک چقدر استفاده کنن؟!

بنابرین از این باور باید بیایم بیرون، من سعی می‌کنم در یک برنامه دیگری مفصل راجع‌ به شروع انسولین بپردازم چون واقعا این از مشکلاتی هست که ما با بیماران دیابتی داریم و زیر بار نمیرن و زمان رو از دست می‌دیم.

مطالعه شده از زمانی که بیمار دچار دیابت شده تا زمانی که انسولین رو می‌پذیرد به طور متوسط حدود یازده ساله، و به طور متوسط ای وان سیش بالای نه و نیم درصد هست و این زمان هایی هستش که طول کشیده و زمان رو از دست دادیم و بیمار دچار عوارض بیماری دیابت میشه و مشکلاتی رو ایجاد می‌کنه.

باور بعدی این هست که خیلیا فکر می‌کنن که دارو که دادیم قندشون نرمال شد و طبیعی شد باید خودشون دارو رو قطع کنن و نیاز به مصرف دارو ندارن چون قندشون طبیعی شده، خب مسلمه بعد از قطع دارو مجددا افزایش قند خون رو خواهند داشت و قندشون خیلی بالا خواهد رفت.

و در نهایت یک باور دیگری هم وجود داره اینه که مصرف متفورمین باعث صدمه به کلیه ها میشه و آسیب کلیه ها رو باعث میشه این هم باور اشتباهی هست، متفورمین باعث آسیب به کلیه نمیشه اگر چه در کسانی که نارسایی کلیوی دارن و آسیب کلیه دارن در زمینه بیماری دیابت ما از متفورمین استفاده نمی‌کنیم اما معنی این حرف این نیست که متفورمین باعث آسیب به کلیه ها میشه، اون قند بالا هست و فشار خون بالا هست که باعث آسیب به کلیه ها میشه و باید از اون نظر جلوی آسیب رو بگیریم و متفورمین مشکلی نداره.

اینها بعضی از باور های غلطی بود که در زمینه بیماری دیابت وجود داشت، ان‌شاءالله در برنامه های بعدی تعداد دیگری از این باور های غلط رو خدمتتون عرض خواهم کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x