فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 120

آلودگی هوا وخطر ابتلا به دیابت نوع دو در کودکان!

بر اساس تحقیقات جدید دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ، کودکانی که در مناطقی با آلودگی هوای بیشتر زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. ..

بر اساس تحقیقات جدید دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ، کودکانی که در مناطقی با آلودگی هوای بیشتر زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. نرخ ابتلا به دیابت نوع ۲ در کودکان هم مانند بزرگسالان در حال افزایش است ، بیش از ۲۰۰۰۰ آمریکایی زیر ۲۰ سال اکنون با این بیماری زندگی می کنند.

aloodegi_t2

مطالعات قبلی ارتباط آلودگی هوا با افزایش خطر چاقی ، التهاب و دیابت را نشان داده اند. برای ارزیابی اثرات آلودگی هوا بر کودکان در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ ، محققان کیفیت هوا در لس آنجلس را همراه با وضعیت سلامتی ۳۱۴ کودک ۱۵ ساله دارای اضافه وزن و چاقی به مدت متوسط ​​۳.۵ سال ردیابی کردند. طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) ، این کودکان در محله هایی با دی اکسید نیتروژن اضافی و ذرات ریز آلودگی هوا تولید شده توسط اتومبیل ها و نیروگاه ها زندگی می کردند.

محققان کشف کردند ، تا زمانی که کودکان به ۱۸ رسیدند ، سلولهای بتا تولید کننده انسولین در لوزالمعده آنها ۱۳ ٪ کمتر از حد طبیعی بود ، همچنین شرکت کنندگان پس از ۱۲ ساعت ناشتایی ۲۷٪ انسولین بیشتر در خونشان داشتند و در طی آزمایش گلوکز ۲ ساعته ۳۶٪  بیشتر از حد نرمال انسولین در خونشان بود. سلولهای بتا که هنوز در حال کار بودند برای جبران سلولهای آسیب دیده بیشتر کار می کردند و باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در کودکان می شوند. محققان درصد چربی بدن و وضعیت اجتماعی اقتصادی را بررسی کردند و دریافتند که ، در بعضی موارد ، اثرات طولانی مدت در معرض آلودگی هوا قرار گرفتن برای افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر از اثر ۵درصد افزایش وزن بدن است. اگرچه هیچ یک از شرکت کنندگان در طول دوره مطالعه به دیابت نوع ۲ مبتلا نشدند ،اما برای  بسیاری از آنها پیش دیابت تشخیص داده شد و علائمی را بروز دادند که نشان میداد در نهایت به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند.

نویسنده ارشد مطالعه اظهار داشت: "دیابت در ایالات متحده و کشورهای پیشرفته به نسبت همه گیر اتفاق می افتد." "این نتیجه ای متعارف بوده است که این افزایش دیابت نتیجه افزایش چاقی ناشی از بی تحرکی و رژیم های غذایی پر کالری است. مطالعه ما نشان می دهد که آلودگی هوا نیز در بروز دیابت نوع ۲ نیز نقش دارد. "

چگونه می توانید خطرات ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهید؟ به گفته نویسنده ارشد مطالعه : "مهم است که عواملی را که می توانید کنترل کنید در نظر بگیرید  به عنوان مثال ، آگاهی از اینکه ساعتهای رفت و آمد صبح و عصر ممکن است زمان خوبی برای دویدن نباشد. برنامه خود را تغییر دهید تا در نزدیکی منابع آلاینده یا در ساعات اوج تردد و آلودگی فعالیت سنگینی انجام ندهید. "

این مطالعه برای یافتن علت و معلول طراحی نشده است و به گفته محققان ، یافته ها فقط برای کودکان لاتین دارای اضافه وزن و یا چاقی که عمدتا از نظر اقتصادی – اجتماعی در وضعیت ضعیف تری هستند ، قابل تعمیم است. مطالعات آینده باید شامل شرکت کنندگانی باشد که اضافه وزن یا چاقی ندارند و باید شامل اطلاعات مربوط به رژیم غذایی و فعالیت بدنی نیز باشد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

diabetesselfmanagement

دیدگاه تان را بنویسید

 

x