فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 655

لیموترش قند داره یا نه ؟

تصورات غلطی از مصرف لیموترش و تاثیر منفی آن بر روی قند خون و دیابت وجود دارد که تمامی آن ها اشتباه است، در ادامه همراه ما باشید...

 یکی از تصورات غلط در جامعه این است که افراد دیابتی نباید از لیموترش یا لیموسنگی استفاده کنند، در مورد اینکه لیموترش چقد قند دارد و افراد دیابتی چقدر از این میوه پرخاصیت می توانند استفاده کنند در پزشک من صحبت خواهیم کرد، در ادامه همراه ما باشید تا با میزان قند لیموترش و فواید آن آشنا شوید.

لیمو ترش قند داره یا نه؟
دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانی پاسخ میدهد :

در مورد مصرف لیمو ترش خیلی از افراد دیابتی از ما واقعا سوال میکنند که خانوم دکتر تکلیف ما با لیموترش چیه ؟ لیموترش که ترشه و اصلأ نباید باعث افزایش قند بشه ولی به ما توصیه میشه که لیموترش نخورید و لیمو ترش قند رو می‌بره بالا .

اخیراً بله مواردی مطرح شد مبنی بر اینکه لیموترش برای افراد دیابتی خوب نیست اما بیایید دقیق به داستان نگاه کنیم .

ما گفتیم وقتی می‌خواهیم قضاوت کنیم در مورد مصرف یا عدم مصرف و میزان مصرف هر میوه ای هر خوراکی برای فرد دیابتی دوتا شاخص رو لحاظ می‌کنیم بار چندم هست که در این ویدئو ها داریم تکرار میکنیم :

یکی شاخص نمایه گلایسمی اون هست که در واقع به چه سرعتی قند رو بالا می‌بره .

و یکی دیگر شاخص لود گلایسمی و بار گلایسمی اون ماده غذایی هست .
 

در مورد لیمو ترش چطور هست ؟ لیموترش واقعاً یک لیموترش کوچک حدود ۱۵/۵ تا ۱۶ کالری داره که از این میزان کالری ۱/۵ گرم از قند به دست میاد ، در واقع ۱/۵ گرم قند در لیموترش وجود داره و ۲ گرم فیبر وجود داره و مقدار خوبی آب وجود داره .

بنابراین نمایه گلایسمی لیموترش واقعاً بالا نیست و جزو میوه هایی با نمایه گلایسمی پایین هست ، سبزیجات با نمایه گلایسمی پایین هست و در لیست انجمن دیابت آمریکا جز لیست سوپرفود هایی هست و غذاهایی فوق‌العاده خوبی هست که ما میتونیم برای افراد دیابتی استفاده کنیم .

 

لیموترش قند داره یا نه ؟

 

 

همچنین ببینید:

فواید زردآلو برای دیابتی ها

 

فواید بی نظیر لیموترش برای بدن!

حالا لیموترش غیر از ویتامین سی که همه میدونیم داره حاوی مقداری بتاکاراتن هست ، حاوی فولات هست ، حاوی یکمی هم جزعی کلسیم و فسفر داره اما چیزی که خیلی جذابش می‌کنه برای افراد دیابتی وجود فلاونوئید ها و پلیفنول هایی هست که هم در خود لیمو ترش و هم در پوست لیموترش وجود داره .

و اینها چه کار فوق‌العاده‌ای انجام میدن ؟ اینها مانع از تبدیل نشاسته به قند میشن در واقع اون آنزیم تبدیل کننده نشاسته به قند رو پلیفنول ها و فلاونوئید هایی که در لیموترش و پوست لیموترش هستند مهار می‌کنه .

پس اصلاً اضافه کردن لیموترش و یا پوست لیموترش به غذاهای نشاسته ای می‌تونه نمایه گلایسمی اونها رو کاهش بده .

ما خیلی وقتا برای افراد دیابتی که می‌خوایم مثلا اسموتی های مختلف بزاریم برای این که یه مقدار سرعت افزایش قند خون رو بگیریم حتماً بهش یه مقدار لیمو اضافه میکنیم .

دیابتی ها چقدر در روز از لیموترش استفاده کنند؟

بنابراین یک فرد دیابتی در روز اگر یه لیمو کوچیک استفاده کنه در حد دو قاشق غذاخوری از آب لیموترش تازه مخصوصاً استفاده کنه توی سالاد ها و چاشنی غذاها و سوپ ها به هیچ عنوان نگرانی بابت افزایش قند خونش نداریم و میتونه از اثرات خوب ویتامین سی و نیاز بیشتر به آنتی اکسیدان در واقع از طریق مصرف لیموترش بهره مند بشه .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x