فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 63

آیا افراد مبتلا به دیابت میتوانند آنتی بیوتیک مصرف کنند؟

افرادی که دیابت دارند می توانند آنتی بیوتیک مصرف کنند. دانستن این نکته مهم است ، زیرا ابتلا به دیابت خطر ابتلا به انواع مختلفی از عفونت ها را شامل می شود ، از عفونت ادراری، عفونت های پوستی و عفونت در دست و پا...

افرادی که دیابت دارند می توانند آنتی بیوتیک مصرف کنند. دانستن این نکته مهم است ، زیرا ابتلا به دیابت خطر ابتلا به انواع مختلفی از عفونت ها را شامل می شود ، از عفونت ادراری، عفونت های پوستی و عفونت در دست و پا. اگر به عفونت مبتلا شوید ، درک الف) نوع عفونت ، ب) نحوه درمان آن و ج) بهترین نوع درمان نیز به همان اندازه مهم است.

آیا افراد مبتلا به دیابت میتوانند آنتی بیوتیک مصرف کنند؟

ممکن است فلوئوروکینولون ها با یک بار مصرف آنتی بیوتیک ، باعث ایجاد نوسانات جدی در قند خون شما شوند. بنابراین ، اگر به عنوان مثال عفونت ادراری دارید و پزشک سیپروفلوکساسین (Cipro) را برای شما تجویز می کند ، خطر افزایش یا کاهش قند خون را خواهید داشت. به ویژه گاتیفلوکساسین با کاهش شدید قند خون و افزایش قند خون مرتبط است. در نتیجه ، سازمان غذا و دارو (FDA) در سال ۲۰۰۶ اخطاری را در مورد استفاده از این آنتی بیوتیک در افرادی که دیابت دارند ، صادر کرد و از آن زمان این دارو از بازار ایالات متحده خارج شده است.

یک مطالعه منتشر شده در Internal Medicine در سال ۲۰۱۴ افراد مسن مبتلا به دیابت را که یک کلاس قرص دیابت به نام سولفونیل اوره (به عنوان مثال ، گلیپیزید ، گلیبورید) مصرف می کردند ، بررسی کرد. نویسندگان ، بیمارانی را بررسی کردند که انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها (سیپروفلوکساسین ، کلاریترومایسین ، لووفلوکساسین ، مترونیدازول ، یا سولفامتوکسازول-تری متوپریم) به آنها داده شده بود. این داروها با افزایش میزان افت قند خون  همراه و مرتبط بودند و از آن حوادث افت قند خون ، تقریباً ۴۰ درصد با بستری شدن در بیمارستان و ۶۰ درصد با ویزیت بخش اورژانس همراه بود.

اگر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ هستید ، ممکن است علاقه مند به مطالعه ای باشید که در سال ۲۰۱۵ در مجله Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده بوده است. محققان اطلاعات ۱۷۰۰۰۰شهروند دانمارکی را که دیابت نوع ۲داشتند بررسی کردند و استفاده از آنتی بیوتیک آنها را با شهروندانی که دیابت نداشتند مقایسه کردند. کسانی که در گروه کنترل بودند و دو تا چهار نسخه برای آنتی بیوتیک داشتند، ۲۳ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت بودند. کسانی که پنج نسخه یا بیشتر داشتند ۵۳ درصد خطر ابتلایشان به دیابت بیشتر شده بود. اکنون ، این مطالعه به این معنی نیست که مصرف آنتی بیوتیک باعث دیابت می شود ، اما محققان میگویند که آنتی بیوتیک ها می توانند میکروبیوم روده را مختل کنند ، که به نوبه خود می تواند حساسیت به انسولین و تحمل گلوکز را تغییر دهد ، بنابراین احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

 diabetesselfmanagement

دیدگاه تان را بنویسید

 

x