فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 463

کنترل سطح قند خون با نخود فرنگی

اگر مبتلا به دیابت هستید , احتمالا ً میدانید که نخودها به دسته " سبزیجات نشاسته ای " تعلق دارند , بر خلاف لوبیای سبز و یا بروکلی نخودها نسبت به سایر سبزی ها دارای کربوهیدرات بیشتری هستند و به همین دلیل به طور کلی به عنوان کربوهیدرات در هر وعده غذایی در نظر گرفته میشوند...

اگر مبتلا به دیابت هستید , احتمالا ً میدانید که نخودها به دسته " سبزیجات نشاسته‌ای " تعلق دارند , بر خلاف لوبیای سبز و یا بروکلی  نخودها نسبت به سایر سبزی‌ها دارای کربوهیدرات بیشتری هستند و به همین دلیل به طور کلی به عنوان کربوهیدرات در هر وعده غذایی در نظر گرفته می‌شوند .

کنترل سطح قند خون با نخود فرنگی

در اینجا جدول ارزش غذایی یک نصف فنجان نخود سبز را مشاهده میکنید :

۶۲ کالری

 ۱۱ گرم کربوهیدرات

 ۴ گرم پروتئین

 ۴ گرم فیبر

 

همچنین ببینید:

آیا خوردن سیر میتواند سطح قند خون را تنظیم کند؟

اگر چه نخودها نسبت به برخی سبزیجات دیگر کربوهیدرات بیشتری دارند ,اما نباید از خوردن آن‌ها جلوگیری شود .

بله , نخودها حاوی کربوهیدرات هستند , اما هنوز می‌توانند بخشی از برنامه تغذیه دیابتی ها باشند .

تصور می‌شود فیبر و محتوای پروتئین نخود به کند شدن هضم غذا کمک میکند که به نوبه خود می‌تواند به متعادل کردن سطح قند خون پس از خوردن غذا منجر گردد.

 نخود ها دارای شاخص گلیسمی پایین با نمره ی ۲۲ میباشند . ( شاخص گلیسمی یک رتبه‌بندی از چگونگی تاثیر غذاهای کربوهیدراتی بر قند خون است . )

کم کالری

۱۰۰ گرم نخود سبز تنها ۸۰ کالری دارد ( طبق داده‌های وزارت کشاورزی ایالات‌متحده آمریکا) .

غذاهای کم‌کالری برای بیماران دیابتی مهم هستند ، زیرا اضافه ‌وزن داشتن یک عامل ریسکی برای  مبتلایان به دیابت نوع ۲ است .

غنی از پتاسیم

کمبود پتاسیم ممکن است ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهد؛  از این رو این ماده ی معدنی برای کسانی که دارای  آسیب‌پذیری بالاتری نسبت به این بیماری هستند بسیار مهم است.

نخود سبز حاوی ۲۴۴ میلی‌گرم پتاسیم در هر ۱۰۰ گرم (USDA ) است که ممکن است برای بیماران دیابتی مفید باشد . علاوه بر این , پتاسیم برای حفظ سطح فشار خون نیز مهم است .

غنی از پروتئین

۱۰۰ گرم نخود سبز حاوی ۵ گرم پروتئین است ( طبق داده‌های USDA ) . پروتئین یک ماده غذایی مغذی است که می‌تواند از اشتها جلوگیری کند .

علاوه بر این، پروتئین برای مدیریت وزن مهم است که برای بیماران دیابتی نیز مهم میباشد .

غنی از فیبر

۱۰۰ گرم نخود سبز حاوی ۱۴ گرم کربوهیدرات و  ۵ گرم فیبر است .

فیبر شاید مهم‌ترین ماده غذایی برای بیماران دیابتی باشد و باید در تغذیه شان بر روی آن تمرکز کنند . این ماده مغذی برای تنظیم سطح قند خون و فشار خون حیاتی است زیرا به آرامی در بدن هضم می‌شود و قند خون را به آرامی آزاد می‌کند و از هر نوع افزایش ناگهانی قند جلوگیری می‌کند .

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

diabetesselfmanagement

food.ndtv

دیدگاه تان را بنویسید

 

x