فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 527

از بین رفتن ماهیچه در مردان باعث ابتلا به دیابت می شود

به خوبی مشخص شده است که افراد مسن در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند؛ هرچند دلایل این اتفاق کاملاً روشن نیست. بسیاری از افراد با افزایش سن متابولیسم بدنشان تغییر میکند ، و برخی از افراد با افزایش سن ، دچار افزایش وزن میشوند .....

به خوبی مشخص شده است که افراد مسن در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند؛ هرچند دلایل این اتفاق کاملاً روشن نیست. بسیاری از افراد با افزایش سن متابولیسم بدنشان تغییر میکند ، و برخی از افراد با افزایش سن ، دچار افزایش وزن میشوند اما بیشتر شدن خطرابتلا به دیابت نوع ۲ با افزایش سن ، فقط در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی اتفاق نمی افتد.

از بین رفتن ماهیچه در مردان باعث ابتلا به دیابت می شود

اما بسیاری از افراد مسن دچار تغییراتی در ترکیب بدنشان می شوند که به سادگی افزایش وزن یا کاهش وزن نیست. در این افراد مقادیر نسبی بافتهای مختلف بدن ممکن است تغییر کند ، به طوری که بسیاری از افراد با افزایش سن ، عضله های خود را از دست می دهند و در عوض مقداری چربی به بدنشان اضافه میشود. این تغییرات ممکن است در بعضی افراد ظریف باشد و لزوماً از بیرون قابل ادراک نباشد. بنابراین محققان در تلاش برای درک چگونگی ارتباط موجود بین از دست دادن ماهیچه در بدن و ابتلا به دیابت ، مقدار ماهیچه و توده چربی را در گروهی از افراد مسن تر اندازه گیری کردند و مورد مطالعه قرار دادند.

همچنین ببینید:

ارتباط بین کم خوابی و ابتلا به دیابت نوع ۲

یافته های این مطالعه ، که در مجله غدد درون ریز منتشر شد ، در نتیجه ی مطالعه ای بر روی ۸۷۱ مرد و ۹۸۴ زن با سن متوسط ​​۵۹ سال بود و افراد مبتلا به دیابت را شامل می شد. به طور کلی دارا بودن از درصد بالاتری از توده بدنی بدون چربی با کاهش قند خون ناشتا ، سطح قند خون پایین ۲ ساعت پس از دریافت دوز خوراکی گلوکز ، و شیوع پایین تر پیش دیابت در زنان و مردان همراه بود.

اما وقتی می بینیم که در طول دوره پیگیری مطالعه (متوسط ۷ سال) چگونه اندازه گیری های خاصی با ابتلا به دیابت  مرتبط بوده است شاهد وجود الگویی در مردان هستیم (و نه در زنان) . محققان مردان را  بر اساس معیارهای اندازه گیری درصد کلی توده ی ماهیچه ای بدن  ، درصد توده ماهیچه ای بدون چربی پا و نسبت توده چربی به ماهیچه ، مورد بررسی قرار دادند و به  چهار گروه تقسیم کردند و در صورت پایین بودن نسبت توده ی ماهیچه ای به توده ی چربی افزایش خطر ابتلا به دیابت را مشاهده کردند که این نشان می دهد که از دست دادن توده عضلانی در مردان ممکن است مسئول افزایش خطرات ابتلا به دیابت، حداقل در برخی از افراد در حال پیر شدن باشد.

همانطور که در این مطالعه ذکر شده است ، در مردانی که در یک چهارم  بالا قرار دارند ۵۴٪  خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نسبت به آنانی که دریک چهارم پایین قرار دارند کمتر است (تفاوت بسیار بزرگی). افرادی که در یک چهارم دوم قرار دارند نیز در معرض خطر کمتری قرار دارند ، ۵۵٪ کمتر از یک چهارم پایین. بنابراین حضور نیمی از مردان در یک چهارم های بالای این اندازه گیری، خطر ابتلا به دیابت را در این افراد کاهش داده است و بالعکس در نیمه ی دیگر شاهد افزایش چشمگیر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بوده ایم.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

diabetesselfmanagement

دیدگاه تان را بنویسید

 

x