فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 494

فواید جوانه گندم برای کنترل قند خون

جوانه گندم برای قلب ، روده و کنترل سطح قند خون مفید است. اگر تمام ویتامین های مغذی و مواد معدنی موجود در دانه ی گندم را بگیرید و آنها را با هم مخلوط کنید به خواص جوانه گندم خواهید رسید. این بخش کوچک از دانه گندم در واقع جنین گیاه گندم است ، به همین دلیل حاوی این مقدار ماده مغذی متمرکز شده است...

جوانه گندم برای قلب ، روده و کنترل سطح قند خون مفید است.

اگر تمام ویتامین های مغذی و مواد معدنی  موجود در دانه ی گندم را بگیرید و آنها را با هم مخلوط کنید به خواص جوانه گندم خواهید رسید. این بخش کوچک از دانه گندم در واقع جنین گیاه گندم است ، به همین دلیل حاوی این مقدار ماده مغذی متمرکز شده است.

فواید جوانه گندم برای کنترل  قند خون

در حقیقت ، فقط با مصرف یک اونس (حدود ۲۸ گرم) از جوانه گندم می توانید بخش مهمی از تیامین ، فولات ، فسفر ، منگنز و سلنیوم مورد نیازتان در کل یک روز را بدست بیاورید.

متأسفانه دانه ی گندم که حاوی جوانه گندم است در طی فرآیند پالایش که دانه های گندم کامل را به آرد سفید تبدیل می کنند از بین می رود. تولیدکنندگان مواد غذایی این کار را انجام می دهند زیرا چربی موجود در دانه ی گندم می تواند فاسد شود و ماندگاری محصولات را کوتاه کند.

همچنین ببینید:

تاثیر پروتئین های گوشتی در رژیم افراد دیابتی

این بدان معنی است که اکثر محصولات ساخته شده از گندمی که به طور معمول از آن استفاده می کنید ، مانند نان ،  غلات و ماکارونی ، فاقد خاصیت مواد مغذی و غنی موجود در جوانه گندم هستند.

این روش پردازش دانه ها روش نسبتاً جدیدی است. در گذشته ، آسیاب های سنگی آرد را با خرد کردن دانه ها بین سنگ های بزرگ تولید می کردند که به حفظ مواد مغذی مفید هسته گندم کمک می کرد. آسیاب های غلتکی بخار و آسیاب های آرد خودکار بعدا عرضه شدند و توانستند بدون آسیب رساندن به مواد مغذی ، راندمان و سرعت را افزایش دهند.

با انقلاب صنعتی ، غلتکهای کاخانه ای به بازار آمدند ، اختراع جدیدی که با از بین بردن جوانه و سبوس ، باعث افزایش تولید آرد سفید شد و درنتیجه تنها کربوهیدرات های خالی و مقداری کالری از خود به جای گذاشت. به همین دلیل امروزه بسیاری از محصولات تهیه شده از گندم تنها به ایجاد چربی شکم کمک می کند.

با این حال ، راه های زیادی برای اضافه کردن جوانه گندم به رژیم غذایی شما وجود دارد ، و دلایل زیادی نیز وجود دارد که شما را متقاعد به اضافه کردن این جوانه ها به رژیم غذاییتان کند. جوانه گندم بسیار مغذی است ، به راحتی در رژیم روزانه شما گنجانده میشود و مملو از فوایدی برای سلامتیتان است و در نهایت با حضورش میتواند رژیم غذاییتان را  به یک رژیم غذایی عالی تبدیل می کند.

مزایای جوانه گندم

۱. سرشار از آنتی اکسیدان ها

روغن موجود در جوانه گندم سرشار از نوعی ویتامین E موسوم به توکوفرول است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند ، رادیکال های آزاد مواد مضری هستند که باعث آسیب رساندن به سلول ها می شوند و با گذشت زمان می توانند منجر به ایجاد بیماری های مزمن شوند .

دریافت مقدار کافی آنتی اکسیدان از طریق غذاهایی مانند جوانه گندم برای سلامتی بسیار مهم است ، زیرا آنتی اکسیدان ها با جلوگیری ازابتلا به  بیماری های مزمن مانند سرطان ، دیابت و بیماری های قلبی ارتباط دارند.

در یک مطالعه که در مجله دانشکده تغذیه آمریکا منتشر شده است ، محققان به موشهای صحرایی رژیم غذایی مرکب از ۲۰ درصد جوانه گندم را دادند. و مشاهده کردند که این کار به مقدار قابل توجهی سطح ویتامین E آنها را بهبود بخشید و در عین حال سطح آنتی اکسیدان ها را نیز در بدنشان افزایش داد.

خوردن جوانه گندم به همراه رژیم غذایی سالم و پر از میوه و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان می تواند به ارتقا سطح آنتی اکسیدانی که بدن شما برای جلوگیری از بیماری های مزمن احتیاج دارد و به طور کلی ارتقا سطح سلامتی شما کمک کند.

۲. به تنظیم گوارش کمک میکند

اضافه کردن مقداری جوانه گندم به جو دوسر ، ماست یا اسموتی یک راه عالی برای برآورده کردن نیاز بدنتان به فیبر است. و وعده ای است که میتوانید به راحتی آن را جزیی از برنامه غذاییتان کنید.

در حقیقت ، فقط یک اونس (حدود ۲۸ گرم) جوانه گندم حاوی چهار گرم فیبر است.

هنگامی که فیبر مصرف میکنید ، در واقع به دستگاه گوارشتان کمک میکنید تا بتواند در روند تولید مدفوع وسهولت در عبور آن از روده و جلوگیری از یبوست به خوبی عمل کند.

توصیه می شود که زنان و مردان به ترتیب ۳۰ الی ۳۸و ۲۱ الی ۲۵ گرم فیبردر روز دریافت کنند. اضافه شدن جوانه  گندم با مقدار زیادی میوه ، سبزیجات و غلات سبوس دار، در هر روز می تواند به شما در رفع نیازهای بدنتان به فیبر برای بهبود عملکرد لوله ی گوارش و جلوگیری از یبوست کمک کند.

۳. قند خون را تثبیت می کند

علاوه بر جلوگیری از یبوست ، افزایش فیبر از طریق غذاهایی مانند جوانه گندم می تواند به نفع قند خون شما نیز باشد. فیبر باعث کاهش جذب قند در جریان خون می شود و ضمن جلوگیری از بروز شاخص ها و نوسانات قند خون ، به تنظیم قند خون نیز کمک می کند.

یک مطالعه که در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است ، به دو گروه از افراد مبتلا به دیابت به مدت هشت هفته رژیم غذایی پر فیبر و رژیم غذایی کم فیبر داد. در پایان مطالعه ، محققان دریافتند که مصرف فیبر بالاتر باعث کاهش قند خون ناشتا در گروهی که رژیم غذایی پرفیبر داشتند شده است .

در مطالعه دیگری که توسط مرکز پزشکی Veterans Affairs در دانشگاه کنتاکی انجام شده است ، ۳۴ مرد مبتلا به دیابت ، به مدت ۸ هفته دو بار در روز مکمل فیبر دریافت کردند. این امر نه تنها به بهبود کنترل قند خون آنها کمک کرد ، بلکه غلظت کلی کلسترول و LDL بد را نیز در بدنشان کاهش داد.

از آنجا که جوانه گندم فیبر زیادی دارد ، استفاده از آن باعث افزایش میانگین مصرف فیبر شما میشود و میتواند در تنظیم قند خونتان نیز مفید واقع شود. برای رسیدن به نتیجه بهینه حتما آن را با مقدار زیادی سبزیجات غیر نشاسته ای ، منابع بدون پروتئین و غلات سبوس دار با فیبر بالا ترکیب کنید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

draxe

دیدگاه تان را بنویسید

 

x