فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 443

ارتباط بین دیابت و افسردگی چیست؟

اگر به دیابت مبتلا هستید - یا نوع ۱ یا نوع ۲ - خطر ابتلا به افسردگی در شما بیشتر است. و اگر افسرده هستید ، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ برایتان بیشتر است. خبر خوب اما این است که دیابت و افسردگی را می توان با هم درمان کرد....

پاسخ از M. Regina Castro ، M.D.

اگر به دیابت مبتلا هستید – یا نوع ۱ یا نوع ۲ – خطر ابتلا به افسردگی در شما بیشتر است. و اگر افسرده هستید ، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ برایتان بیشتر است. خبر خوب اما این است که دیابت و افسردگی را می توان با هم درمان کرد. و مدیریت یکی می تواند به طور موثری تأثیر مثبتی بر دیگری داشته باشد.

ارتباط بین دیابت و افسردگی چیست؟

چگونه دیابت و افسردگی با هم مرتبط هستند

اگرچه رابطه بین دیابت و افسردگی کاملاً درک نشده است اما :

سخت گیری های مربوط به مدیریت دیابت می تواند استرس زا باشد و منجر به بروزعلائم افسردگی شود.

دیابت می تواند باعث بروز عوارض و مشکلاتی در سلامتی شود که ممکن است علائم افسردگی را بدتر کند.

همچنین ببینید:

آیا شنبلیله می تواند قند خون را کاهش دهد؟

افسردگی می تواند منجر به ضعف تصمیم گیری در مورد چگونگی شیوه زندگی شود ، و منجر به انتخاب تغذیه ی ناسالم ، ورزش کمتر ، استعمال سیگار و افزایش وزن شود که همه اینها عواملی در ایجاد و بروز خطر دیابت هستند.

افسردگی بر توانایی شما در انجام وظایف ، برقراری ارتباط و خوب فکر کردن تأثیر می گذارد. این می تواند در توانایی شما برای مدیریت موفقیت آمیز در کنترل دیابت اختلال ایجاد کند.

مدیریت این دو موضوع با هم

برنامه های خودمدیریت دیابت:  برنامه های دیابتی که براصلاح رفتار متمرکز شده اند ، در کمک به افراد در بهبود کنترل متابولیک ، افزایش سطح تناسب اندام و مدیریت کاهش وزن و سایر عوامل خطرزای بیماری های قلبی عروقی موفق بوده اند. آنها همچنین می توانند به بهبود احساس بهزیستی و افزایش کیفیت زندگی افراد کمک کنند.

روان درمانی: به طور مشابه ، شرکت کنندگان در دوره های روان درمانی ، خصوصاً رفتار درمانی شناختی ، پیشرفت هایی در بهبود افسردگیشان گزارش کرده اند که منجر به مدیریت بهتر دیابت نیز شده است.

داروها و تغییر سبک زندگی:  داروها – هم برای دیابت و هم برای افسردگی – و تغییر در شیوه زندگی ،همراه با انواع مختلف درمان ها و همراهی همه ی اینها  با ورزش منظم ، می توانند هر دو بیماری را بهبود ببخشند.

مراقبت مشارکتی. تحقیقات جدید نشان می دهد که درمان تحت نظارت یک پرستار ناظر و مدیر که در صورت لزوم درمان را افزایش دهد، به بهبود افسردگی و دیابت کمک می کند. این نوع مراقبت ها ممکن است در بیشتر سیستم های مراقبت بهداشتی موجود نباشند.

اگر مبتلا به دیابت هستید  مراقب علائم و نشانه های افسردگی باشید ، از جمله از دست دادن علاقه به فعالیت های طبیعی ، احساس غم و اندوه و یا ناامیدی و مشکلات جسمی غیر قابل توضیح مانند کمردرد یا سردرد.

و اگر فکر می کنید دچار افسردگی شده اید ، سریعاً کمک بخواهید. پزشک یا مشاور دیابت شما می تواند شما را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

mayoclinic

دیدگاه تان را بنویسید

 

x