فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 504

بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ را بشناسیم!

ابتلا به دیابت نوع ۲ به معنای اجتناب از خوردن غذاهای خوشمزه نیست. سبزیجات باید جزء اصلی رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باشد و می تواند خوشمزه و حتی سیر کننده باشد...

ابتلا به دیابت نوع ۲ به معنای اجتناب از خوردن غذاهای خوشمزه نیست. سبزیجات باید جزء اصلی رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باشد و می تواند خوشمزه و حتی سیر کننده باشد.

بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ را بشناسیم!

هیچ ماده غذایی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاملاً ممنوع نیست. تغذیه سالم برای مبتلایان به دیابت بسیار مهم است در واقع همه چیز در مورد کنترل اندازه و آماده سازی و تعادل دقیق در مصرف مواد مغذی است.

بهترین سبزیجات برای دیابت نوع ۲ در مقیاس شاخص گلیسمی (GI) کم ، سرشار از فیبر یا نیترات زیاد هستند که باعث کاهش فشار خون می شوند.

همچنین ببینید:

علت سر گیجه در افراد دیابتی

در این مقاله به بررسی بهترین سبزیجات برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ می پردازیم. همچنین توضیح می دهیم که چرا سبزیجات برای افرادی که قند خون را کنترل می کنند از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین سبزیجات برای مبتلایان به دیابت نوع ۲

خوردن غذاهای متنوع ، از جمله ترکیبی از سبزیجات خاص ، به افراد مبتلا به دیابت کمک می کند تا ضمن داشتن طیف وسیعی از وعده های غذایی ، سالم بمانند.

سبزیجات کم GI

رتبه بندی GI یک غذا نشان می دهد که بدن چقدر سریع گلوکز را از آن ماده ی غذایی جذب می کند. بدن قند خون را خیلی سریعتر از غذاهای با شاخص گلیسمی بالا جذب می کند تا غذاهای کم GI.

افراد مبتلا به دیابت برای جلوگیری ازافزایش در شاخص قند خونشان باید از سبزیجات با نمره GI پایین استفاده کنند.

همه سبزیجات برای مبتلایان به دیابت بی خطر نیستند و برخی از آنها دارای GI بالایی هستند. به عنوان مثال ، سیب زمینی آب پز ، دارای نمره ی  ۷۸  در شاخص گلیسمی است.

نمرات GI برای برخی از سبزیجات محبوب عبارتند از:

نخود سبز منجمد نمره ۳۹ را در شاخص GI نشان می دهد.

هویج پخته شده ۴۱و هویج خام ۱۶  است.

کلم بروکلی۱۰ .

نمره گوجه فرنگی۱۵.

سبزیجات کم GI همچنین برای مبتلایان به دیابت بی خطر هستند ، از جمله:

کنگر فرنگی

مارچوبه

کلم بروکلی

گل کلم

لوبیا سبز

کاهو

بادمجان

فلفل

اسفناج

کرفس

ذکر این نکته حائز اهمیت است که GI به هر ماده غذایی ارزش نسبی می بخشد و به محتوای قند خاصی اشاره نمی کند. بار گلیسمی (GL) به میزان گلوکزی که در یک وعده غذایی وارد بدن میشود اشاره میکند.

سبزیجات با مقدار نیترات بالا

نیترات ها مواد شیمیایی هستند که به طور طبیعی در سبزیجات خاصی وجود دارند. برخی از تولید کنندگان از آنها به عنوان مواد نگهدارنده در مواد غذایی استفاده می کنند.

خوردن غذاهای طبیعی و سرشار از نیترات می تواند فشار خون را کاهش داده و سلامت کلی گردش خون را بهبود ببخشد. افراد باید سبزیجات با محتوای نیترات طبیعی بالا را برای خوردن انتخاب کنند ، و نه مواد غذایی که تولید کنندگان مواد غذایی در طی فرآوری به آنها نیترات اضافه می کنند.

سبزیجات سرشار از نیترات شامل:

آرگولا

چغندر و آب چغندر

کاهو

کرفس

ریواس

پروتئین

غذاهای غنی از پروتئین به افراد کمک می کنند تا به مدت بیشتری احساس سیری داشته باشند ، و در نتیجه میل به میان  وعده ها را کاهش می دهند.

توصیه ها برای مقدار مصرف روزانه ی پروتئین به وزن و قد ، جنسیت ، سطح فعالیت و سایر عوامل بستگی دارد. افراد می توانند برای درک بهتر در مورد میزان مصرف روزانه پروتئین  ، با پزشک صحبت کنند.

زنان باردار یا شیرده ، افراد بسیار فعال و افراد دارای جثه ای بزرگ نسبت به سایر افراد به پروتئین بیشتری احتیاج دارند.

سبزیجاتی که از میزان پروتیین بیشتری نسبت به سایر سبزیجات برخوردارند:

اسفناج

مارچوبه

سبزی خردل

کلم بروکلی

جوانه بروکسل

گل کلم

فیبر

فیبر باید از طریق غذاهای طبیعی وارد بدن شود و از طریق مکمل ها ، و در واقع وجود فیبر در سبریجات ،آنها را تبدیل به جزیی ضروری در رژیم غذایی مناسب برای کنترل دیابت کرده است. فیبر می تواند به کاهش یبوست ، کاهش سطح کلسترول "بد"  و به کنترل وزن کمک کند.

آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی آمریکا می گوید مقدار مناسب فیبر در روز ۲۵گرم  برای خانم ها و ۳۸ گرم برای آقایان است.

این توصیه بسته به اندازه بدن ، سلامت کلی و عوامل مشابه متفاوت است.

سبزیجات و میوه هایی که فیبر بالایی دارند شامل موارد زیر است:

هویج

چغندر

کلم بروکلی

کنگر فرنگی

جوانه بروکسل

نخود خرد شده

آووکادو

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع: 

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x