فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 490

آیا دیابت دلیل سردرد شماست؟

احتمالاً می دانید که دیابت بدون کنترل می تواند باعث علائمی مانند تشنگی شدید یا ادرار مکرر شود. اما سردرد چطور؟ به نظر می رسد تحریک سردرد شدید در دیابت غیر معمول نیست...

احتمالاً می دانید که دیابت بدون کنترل می تواند باعث علائمی مانند تشنگی شدید یا ادرار مکرر شود. اما سردرد چطور؟

به نظر می رسد تحریک سردرد شدید در دیابت غیر معمول نیست. اما ، معمولاً این نشانه آن است که مدیریت میزان قند خون شما  ضعیف بوده است – و ممکن است شما نیاز به تغییراتی در برنامه مدیریت دیابت خود داشته باشید.

آیا دیابت دلیل سردرد شماست؟

در اینجا نگاهی به ارتباط بین دیابت و سردردها ، راه های آسان برای تسکین ، به علاوه نحوه جلوگیری از بازگشت این مشکل را آورده ایم.

در وهله اول ، چگونه می توان گفت که آیا این سردرد مرتبط به دیابت است یا خیر

همچنین ببینید:

درد بالای سر؛ علت و درمان آن

هنگامی که در کنترل دیابت خود به خوبی عمل نکنید ، این عدم مدیریت میتواند باعث شود که قند خون شما خیلی پایین بیاید یا خیلی زیاد بالا برود. هر دوی این مشکلات محرک سردرد هستند. داشتن سردرد به خودی خود مضر نیست ، اما می تواند نشانه این باشد که قند خون شما جایی نیست که باید باشد.

میزان قند خون دقیقا چگونه به درد سر منجر می شود؟ بیایید نگاهی دقیق تر به مقصرین بیندازیم.

قند خون پایین هنگامی اتفاق می افتد که سطح قند خون شما بیش تر از حدی که لازم است پایین بیاید. این می تواند در صورتی اتفاق بیفتد که شما یک وعده غذایی را نخورده باشید و یا بیش از حد انسولین تزریق کرده باشید.

معمولاً سردردهای مرتبط با هیپوگلیسمی به سرعت بروز می کنند یعنی وقتی که قند خون شما به طرز نادرستی پایین است . مغز اصولاً برای ادامه ی عملکردش به تأمین مداوم گلوکز نیاز دارد. اگر به اندازه کافی گلوکز در جریان خون خود ندارید تا آن مقدار را که لازم است به مغزتان برسانید ، این امرمی تواند منجر به تجربه ی سردردی شدید شود.

قند خون بالا ممکن است هنگامی رخ دهد که سطح گلوکز در خون شما زیاد است؛ معمولاً حداقل بیش از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر یا ۱۰میلی مول در لیتر.

اگر مبتلا به دیابت هستید و مقاوم به انسولین و بدنتان به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند و تزریق نیز نمی کنید ، گلوکز موجود در مواد غذایی شما نمی تواند توسط سلولهای شما برای تامین انرژی جذب شود. واین باعث می شود که گلوکز در جریان خون شما باقی بماند و منجر به بالا رفتن قند خونتان شود.

برخلاف سردردهای در اثر قند خون پایین ، سردردهای در اثر قند خون بالا طی چند روز یا چند هفته به آرامی رشد می کنند. با افزایش سطح قند خون ، ممکن است متوجه شوید که سردرد شما بدتر و بدتر می شود.

اگر دچار سردردهای مکرر هستید ، سعی کنید که آمار آنها را داشته باشید: در جایی یادداشت کنید که چه موقع  چه می خورید و همچنین علائم سردرد را نیز یادداشت  کنید. این می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید چه چیزی باعث ایجاد مشکل و در نتیجه بتوانید روش های چگونگی رفع آن را نیز بررسی کنید.

البته خوب است که با مشاور سلامت خود نیز در این باره گفت و گو کنید.

کدام نوع از سردردهای مرتبط با دیابت است؟

هم فشار خون و هم چربی خون باعث سردرد و میگرن می شوند. این سردرد ها می توانند بسیار دردناک باشند ، با احساسی شبیه به نبض زدن و یا ضربان در سرتان . همچنین ممکن است نسبت به نور یا صدا حساس شوید و در اثر آنها احساس ضعف و تهوع کنید.

سردردهای مربوط به دیابت بسته به اینکه قند خون شما خیلی پایین یا خیلی بالا باشد ، می تواند علائم دیگری نیز ایجاد کند.

سردردهای ایجاد شده در اثر پایین بودن قند خون می تواند احساس ضعف ، لرزش ، حالت تهوع یا عرق کردن را در شما ایجاد کند.

سردردهای ایجاد شده در اثر بالا بودن قند خون ممکن است همراه با احساس تشنگی شدید ، خستگی یا تاری دید باشد.

سردرد ، سردرد ، دور شو!

اول اینکه ، وقتی متوجه احساس سردرد شدید ، با بررسی سطح خود شروع کنید. انجمن دیابت آمریکا حدود زیر را برای میزان قد خونتان توصیه می کند:

بین ۸۰ تا ۱۳۰ میلی گرم در لیتر (۴.۴و ۷.۲ میلی مول در لیتر) قبل از غذا

کمتر از ۱۸۰ میلی گرم در لیتر (۱۰.۰میلی مول در لیتر) ۲ ساعت بعد از غذا

اگر قند خون شما در پایین تر از محدوده هدف قرار دارد ، سعی کنید ۱۵ تا ۲۰ گرم کربوهیدرات با سرعت جذب بالا مانند قرص گلوکز یا ژل ، آب میوه ، نوشابه معمولی یا شیرینی قندی مصرف کنید.

اگر ظرف ۱۵ دقیقه احساس بهبودی نداشتید ، ۱۵ تا ۲۰ گرم کربوهیدرات دیگر دریافت کنید. این کار می تواند به بازگرداندن قند خون شما کمک کند و سردرد شما را کاهش دهد. پس از آن ، یک وعده غذایی سالم و یا میان وعده میل کنید تا سطح قند خون خود را ثابت نگه دارید.

اگر قند خون شما بالاتر از حد مورد نظر است ، ممکن است لازم باشد سطح انسولین خود را تنظیم کنید یا یک مکمل انسولین با اثر گذاری کوتاه مدت مصرف کنید.

دریافت انسولین بیشتر می تواند به سلولهای شما کمک کند مقداری از گلوکز اضافی موجود در جریان خون را جذب کنند و سطح قند خون را پایین بیاورند و این به کاهش سردرد شما کمک کند.

همزمان که می خواهید قند خون را به حالت عادی برگردانید ، می توانید از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن نیز استفاده کنید. این داروها ممکن است باعث شوند تا سردرد شما کمی زودتر بهبود پیدا کند.

اگر سردرد شما خفیف یا متوسط ​​است و به همراهش علائم جدی دیگری را تجربه نمی کنید ، پس درمان این مشکل در خانه مقدور است. اما اگر سر دردتان علائم قند خون بسیار بالا یا بسیار پایین را به همراه دارد  مانند گیجی ، مشکل در تنفس ، استفراغ ، تب ، تشنج یا از بین رفتن هوشیاری فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

یادتان نرود: نوسانات شدید قند خون می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

برای دور نگه داشتن اینگونه سردرد ها و تکرار نشدنشان:

قند خون خود را مدیریت کنید

تغذیه ی سالم و درست و به موقع داشته باشید

آب بنوشید

محرک های احتمالی را شناسایی کرده و آنها را به درستی مدیریت و یا حذف کنید

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

greatist

دیدگاه تان را بنویسید

 

x