فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 503

علت سر گیجه در افراد دیابتی

از آنجا که دیابت یک بیماری شایع است و دارای عوارض بسیار مختلفی است ، با تأثیرگذاری بر قسمت های مختلف بدن می تواند از راه های مختلفی باعث ایجاد سرگیجه شود....

علت سر گیجه در افراد دیابتی

از آنجا که دیابت یک بیماری شایع است و دارای عوارض بسیار مختلفی است ، با تأثیرگذاری بر قسمت های مختلف بدن می تواند از راههای مختلفی باعث ایجاد سرگیجه شود.سرگیجه وضعیتی است که در آن فرد دچار ناآگاهی و عدم تعادل میشود و این وضعیت اغلب در نتیجه ی تاثیر چیزی بر مغز یا گوش به وجود می آید.

با این حال ، سرگیجه نیز می تواند نشانه بسیاری از موارد دیگر به غیر از دیابت باشد. بنابراین اگر سرگیجه هایتان تکرار میشود ، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا او به تشخیص علت این سرگیجه ها بپردازد.

همچنین ببینید:

علت افسردگی در دیابتی ها

علل بروز بیماری

چیزهای زیادی ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شوند ، اما این موضوع در موارد مبتلا به دیابت شایعتر است و علل آن عبارتند از:

فشار خون پایین

سرگیجه می تواند به دلیل ناتوانی قلب در پمپ کردن خون کافی به مغز باشد ، به ویژه هنگامی که به طور ناگهانی از حالت نشسته یا دراز کشیده به حالت ایستاده تغییر حالت میدهید.اگر خون حتی برای لحظه ای نتواند به مغز برسد ، ممکن است احساس سرگیجه ، بی حسی یا حتی غش کردن در فرد ایجاد شود.

 

کم آبی

مقادیر بالای قند خون (هایپرگلیسمی) می تواند باعث تکرر ادرار شود ، که به نوبه خود با خارج کردن زیاد مایعات  از بدن در تلاش برای از بین بردن گلوکز اضافی است، و این امر می تواند منجر به کم آبی بدن شود.با وجود سطح کم آب در بدن ، ممکن است مغز برای عملکرد صحیح دچار مشکل شود و این باعث ایجاد سردردهایی با حساسیت به  نور میشود.

 

هیپوگلیسمی

کمبود قند در خون شما (هیپوگلیسمی) با ایجاد نقص در عملکرد سلولهای مغزی می تواند منجر به سرگیجه شود.

 

داروهای گیاهی

برخی از داروها ، از جمله داروهای مورد استفاده در درمان مبتلایان به دیابت ، می توانند باعث ایجاد سرگیجه شوند. جزوه دستورالعمل موجود در جعبه ی دارو ، عوارض جانبی احتمالی دارو را لیست می کند.

همچنین ببینید:

علت سرگیجه صبحگاهی و پیشگیری از آن

چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر از سرگیجه های مکرر یا مداوم رنج می برید ، باید به پزشک مراجعه کنید. احتمالاً آنها از شما سؤالاتی را برای سنجش اینکه آیا الگویی برای احساس سرگیجه در شما وجود دارد ، خواهند پرسید ، بنابراین ثبت سابقه سرگیجه قبل از قرار ملاقات شما با پزشک می تواند مفید باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

diabetes

دیدگاه تان را بنویسید

 

x