فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1064

بررسی انسولین اپیدرا/ عوارض و ویژگی های اپیدرا

اپیدرا یک نوع انسولین تزریقی است که پس از تزریق قند خون را کاهش می دهد ...

انسولین اپیدرا چیست؟

اپیدرا انسولین تزریقی است که حاوی انسولین گلولزین است. انسولین هورمونی است که با کاهش سطح گلوکز در خون عمل می کند. انسولین گلولزین یک انسولین سریع الاثر است که حدود ۱۵ دقیقه پس از تزریق شروع به اثرگذاری می کند ، در حدود ۱ ساعت بعد از تزریق به اوج اثربخشی خود می رسد و ۲ تا ۴ ساعت نیز به کار خود ادامه می دهد.

بررسی انسولین اپیدرا/ عوارض و ویژگی های اپیدرا

اپیدرا برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان و کودکان مبتلا به دیابت استفاده می شود.

اپیدرا برای درمان دیابت نوع ۱ یا دیابت نوع ۲ در بزرگسالان و کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ که حداقل ۴ سال سن دارند استفاده می شود.

 

هشدارها

اپیدرا یک انسولین سریع الاثر است که بسیار سریع شروع به اثر گذاری می کند. شما باید از آن ۱۵ دقیقه قبل یا ۲۰ دقیقه بعد از شروع غذا استفاده کنید.

همچنین ببینید:

فواید نخود سفید برای دیابتی ها

هرگز قلم تزریق یا سرنگ خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید ، حتی اگر سوزن آن تعویض شده باشد.

اگر دچار هیپوگلیسمی (افت قند خون) هستید ، نباید از اپیدرا استفاده کنید.

اپیدرا تنها بخشی از یک برنامه کامل درمانی است که ممکن است شامل رژیم غذایی ، ورزش ، کنترل وزن ، مراقبت از پا ، مراقبت از چشم ، مراقبت از دندان و آزمایش قند خون شما نیز باشد. رژیم غذایی ، داروها و برنامه های ورزشی خود را به خوبی دنبال کنید. تغییر هر یک از این عوامل می تواند بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد.

 

قبل از مصرف این دارو

اگر به انسولین گلولزین حساسیت دارید یا اگر دچار هیپوگلیسمی ( افت قند خون ) هستید ، نباید از اپیدرا استفاده کنید.

اپیدرا برای استفاده افراد زیر ۴ سال تأیید نشده است و نباید برای درمان دیابت نوع ۲ در کودکان در هر سنی استفاده شود.

برای اطمینان از اینکه اپیدرا برای شما بی خطر است ، در صورت داشتن موارد زیر ، آنها را به پزشک خود اطلاع دهید:

بیماری کبد یا کلیه ؛

پایین بودن سطح پتاسیم در خون (هیپوکالمی) ؛ یا

کتواسیدوز دیابتی (برای درمان با پزشک خود تماس بگیرید).

در صورت مصرف پیوگلیتازون یا روزیگلیتازون (که گاهی اوقات در ترکیب با گلیمپیرید یا متفورمین وجود دارد) پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید. مصرف برخی داروهای خوراکی دیابت در حین استفاده از انسولین ممکن است خطر بروز مشکلات قلبی جدی را افزایش دهد.

در صورت بارداری یا شیردهی این موضوعات را به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین ببینید:

بررسی انسولین نوورپید/ عوارض و ویژگی های نوورپید

در صورت بارداری یا باردار شدن از دستورالعمل های پزشک خود در مورد استفاده از انسولین پیروی کنید. کنترل دیابت در دوران بارداری بسیار مهم است و داشتن قند خون بالا ممکن است عوارضی را هم برای مادر و هم برای نوزاد در پی داشته باشد.

 

چگونه باید از اپیدرا استفاده کنم؟

از اپیدرا دقیقاً مطابق دستور پزشک استفاده کنید. تمام دستورالعمل های مندرج در نسخه خود را دنبال کنید و تمام راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل مصرف دارو را به خوبی بخوانید.

اپیدرا در زیر پوست تزریق می شود یا به صورت وریدی تزریق می شود. پزشک اولین دوز شما را تزریق می کند و نحوه استفاده صحیح از دارو را به شما آموزش می دهد.

دستورالعمل های استفاده از دارو و قلم تزریق یا پمپ انسولین را مطالعه کرده و آنها را با دقت دنبال کنید. اگر تمام نکات مندرج در دستورالعمل ها را درک نکرده اید در مورد نکات مبهم با پزشک یا داروساز خود گفت و گو کنید.

در صورتی که دارو کدر به نظر برسد ، رنگ اش تغییر کرده باشد یا ذراتی در آن وجود دارد ، از آن  استفاده نکنید.

پزشک به شما نشان می دهد که در کدام قسمت از بدن تان می توانید اپیدرا را تزریق کنید. هر بار که تزریق می کنید از مکان متفاوتی استفاده کنید. دوبار متوالی در یک نقطه تزریق را انجام ندهید.

۱۵ دقیقه پس از استفاده از اپیدرا ، یک وعده غذا بخورید. اگر قبل از خوردن غذا تزریق تان را انجام نداده اید ، ظرف ۲۰ دقیقه پس از شروع غذا تزریق را انجام دهید .

هرگز قلم تزریق یا سرنگ خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید ، حتی اگر سوزن آن تعویض شده باشد. به اشتراک گذاری این وسایل می تواند باعث انتقال عفونت یا بیماری از فردی به فرد دیگر شود.

فقط یکبار از هر سوزن و سرنگ استفاده کنید .

ممکن است افت قند خون (هیپوگلیسمی) داشته باشید و احساس گرسنگی ، سرگیجه ، تحریک پذیری ، گیجی ، اضطراب یا لرزش کنید. برای درمان سریع هیپوگلیسمی ، یک ماده ی حاوی قند سریع الجذب (آب میوه ، آب نبات ، کراکر ، کشمش یا نوشابه غیر رژیمی) بخورید یا بنوشید.

در صورت وجود هیپوگلیسمی شدید ، پزشک ممکن است کیت تزریق گلوکاگون را برای شما تجویز کند. اطمینان حاصل کنید که خانواده یا دوستان نزدیک شما می دانند که چگونه این تزریق را در مواقع ضروری برای شما انجام بدهند .

همچنین مراقب علائم افزایش قند خون (هایپرگلیسمی) مانند افزایش تشنگی یا تکرر ادرار نیز باشید.

سطح قند خون می تواند تحت تأثیر استرس ، بیماری ، جراحی ، ورزش ، مصرف الکل یا حذف وعده های غذایی قرار گیرد. قبل از تغییر دوز یا تغییر برنامه دارویی ، با پزشک خود مشورت کنید.

اپیدرا تنها بخشی از برنامه درمانی است که ممکن است شامل رژیم غذایی ، ورزش ، کنترل وزن ، آزمایش قند خون و مراقبت های پزشکی ویژه باشد. دستورات پزشک خود را بسیار دقیق دنبال کنید.

اپیدرا را در ظرف اصلی خود که در آن از گرما و نور محافظت می شود ، نگهداری کنید. تا آمادگی تزریق را ندارید ، انسولین را از ویال داخل سرنگ نکشید. انسولین را فریز نکنید و آن را در نزدیکی در قسمت فریزر یخچال نگهداری نکنید. انسولین منجمد شده را دور بریزید.

 

شرایط نگهداری انسولین باز نشده :

آن را در یخچال قرار دهید و آن را تا قبل از فرا رسیدن تاریخ انقضایش استفاده کنید ؛ یا

در دمای اتاق (زیر ۷۷درجه فارنهایت) نگهداری کنید و ظرف ۲۸ روز آن را استفاده کنید.

 

شرایط نگهداری انسولین باز شده‌ :

ویال را در یخچال یا در دمای اتاق نگهداری کنید و ظرف ۲۸ روز آن استفاده کنید.

قلم تزریق را در دمای اتاق سرد (در یخچال قرار ندهید) نگهداری کنید و ظرف ۲۸ روز آن را استفاده کنید. قلم تزریق را به همراه سوزن متصل به آن نگهداری نکنید.

در صورت کدر بودن ، تغییر رنگ و یا وجود ذراتی در دارو ، از دارو استفاده نکنید.

در مواقع اضطراری شناسنامه پزشکی خود را برای اطلاع دیگران از ابتلای شما به دیابت به همراه داشته باشید.

 

اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجا که اپیدرا قبل از غذا استفاده می شود ، ممکن است در برنامه دوز بندی دقیقی قرار نگیرید. هر زمان که از اپیدرا استفاده می کنید ، حتماً ظرف ۱۵ دقیقه پس از مصرف آن یک وعده غذایی بخورید. همچنین از دو دوز به طور همزمان استفاده نکنید.

انسولین را همیشه در دسترستان داشته باشید. قبل از اتمام کامل دارو ، نسخه خود را تمدید کنید.

 

در صورت مصرف بیش از حد چه اتفاقی می افتد؟

در این صورت به دنبال اورژانس پزشکی باشید. مصرف بیش از حد انسولین می تواند باعث هیپوگلیسمی شدید شود. علائم این افت قند خون شامل خواب آلودگی ، گیجی ، تاری دید ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دهان ، مشکل در صحبت کردن ، ضعف عضلانی ، حرکات ناشیانه یا تند ، تشنج یا از دست دادن هوشیاری می شود.

 

هنگام استفاده از اپیدرا از انجام چه کارهایی باید اجتناب کنم؟

انسولین می تواند باعث کاهش قند خون شود. تا زمانی که متوجه نشده اید که این دارو چگونه بر روی بدن شما تأثیر می گذارد ، از رانندگی یا کار با ماشین آلات خودداری کنید.

قبل از تزریق انسولین ، همیشه برچسب روی دارو را بررسی کنید ، این کار از خطاهای دارویی جلوگیری می کنید.

از نوشیدن الکل خودداری کنید. نوشیدن الکل  می تواند باعث کاهش قند خون شود و ممکن است در درمان دیابت شما اختلال ایجاد کند.

 

عوارض جانبی اپیدرا

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک به اپیدرا ، با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. این علایم شامل این موارد می شود: قرمزی یا تورم در محل تزریق ، خارش پوست در سراسر بدن ، مشکل در تنفس ، تند شدن ضربان قلب ، تورم در زبان یا گلو .

در صورت داشتن موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

احتباس مایعات : افزایش وزن ناگهانی، تورم در دست یا پا ، احساس تنگی نفس ؛ یا

کمبود پتاسیم کم : گرفتگی عضلات پا ، یبوست ، ضربان نامنظم قلب  ، افزایش تشنگی یا ادرار ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن ، ضعف عضلانی یا احساس ناتوانی در حرکت.

 

عوارض شایع اپیدرا عبارتند از:

افت قند خون ؛

خارش ، بثورات پوستی خفیف ؛ یا

ضخیم شدن پوست در محل تزریق دارو.

البته این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای دریافت  مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

 

چه داروهای دیگری بر اپیدرا تأثیر می گذارد؟

بسیاری از داروهای دیگر می توانند بر قند خون شما تأثیر بگذارند و برخی از داروها می توانند اثرات انسولین را افزایش یا کاهش دهند. برخی از داروها همچنین می توانند علائم هیپوگلیسمی را در شما کاهش دهند و در نتیجه تشخیص اینکه قند خون شما پایین است را دشوار کنند. بنابراین حتما پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید و هر دارویی را که شروع یا متوقف می کنید ، مطلع کنید. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی نیز می شود.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

drugs

دیدگاه تان را بنویسید

 

x