فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1011

تاثیر کم کاری و پرکاری تیروئید بر قند خون و دیابت

اگر فردی دچار بیماری های کم کاری تیروئید و دیابت باشد، می توان پیش بینی طیف وسیعی از بیماری های خود ایمنی را ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد تاثیر کم کاری و پرکاری تیروئید در کنترل قند خون، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

اولاً در بیماران دیابتی احتمال ابتلا به مشکلات تیروئیدی بیشتر از سایر افراد جامعه هست ، که می‌تواند به صورت کم کاری تیروئید باشد مخصوصاً افرادی که دیابت نوع یک دارند که یک بیماری Autoimmune یا خود ایمنی هست که بیماری تیروئید و دیابتشان میتواند شامل طیفی از بیماری های خود ایمنی دیگر باشد .

تاثیر کم کاری و پرکاری تیروئید در کنترل قند خون

همراهی با سایر بیماری‌های خود ایمنی نظیر  anemia Pernicious که یک نوع کم خونی هست و Addison که یک نوع کم کاری غده فوق کلیه یا همان نارسایی آدرنال Adrenal insufficiency یا همراه با بیماری Vitiligo یا برص باشند .

همچنین ببینید:

دیابتی ها چقدر از پنیر پیتزا استفاده کنند؟

آیا تیروئید بر قند خون تاثیر می‌گذارد ؟

بله ، مشکلات تیروئید می‌توانند روی قند خون تاثیر بگذارند ، افرادی که پرکاری تیروئید یا همان Hyperthyroidism دارند ، حتی اگر قند های پنهان داشته باشند تبدیل می‌شود به دیابت آشکار یا Overt diabetes .

همچنین ببینید:

تزریق کورتون ها باعث افزایش قند خون میشه؟

افرادی که کم کاری تیروئید دارند کلاً متابولیسم و انسولین در بدنشان کاهش پیدا می‌کند و نیاز به دوز انسولین ممکن است در آنها کم بشود. در نتیجه در این بیماران که همزمان تیروئید و دیابت دارند خیلی وقت ها با کنترل مشکل تیروئیدشان قند های خونشان کنترل می‌شود .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x