فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 984

علت ورم پا دیابتی ها!

برای علل ورم پا در افراد دیابتی می‌توان به نارسایی کلیه ، نارسایی کبدی و یا نارسایی قلبی اشاره کرد همچنین نارسایی اعصاب و عروق انتهایی می‌تواند از عوامل ابتلا به ادما یا ورم پا شود ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه علت ورم پا در دیابت ها چیه؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

علت ورم پا در بیماران دیابتی که خیلی سوال می‌شود چی ممکن است باشد؟ 

در واقع ورم پا یا به اصطلاح ما پزشکان ادم پا علل مختلفی می‌تواند داشته باشد که در بیماران دیابتی یک علت آن می‌تواند نارسایی اعصاب و عروق انتهایی باشد .

وقتی که بیمار دچار نوروپاتی می‌شود یعنی اعصاب ناحیه پا آسیب می‌بیند یا به دنبال آن عروق آسیب می‌بیند ، یک اکستراوازیشن یا خروج آب از رگ در فضای میان بافتی اتفاق می‌افتد که باعث ورم پا می‌شود .

علت ورم پا دیابتی ها!

پس در زمینه دیابت کنترل نشده و آسیب ناشی از دیابت به اندام های انتهایی که شامل رگ ها و اعصاب پا است یکی از علل ورم پا می‌باشد .

از سایر علل ورم پا در افراد دیابتی می‌توان به نارسایی کلیه ، نارسایی کبدی و یا نارسایی قلبی اشاره کرد ، یعنی پمپاژ قلب پایین می‌آید ، فیلترشن کلیه پایین می‌آید و این آب را نمی تواند دفع کند و بعد آب در فضای میان بافتی جمع می‌شود و باعث ورم می‌شود .

همچنین ببینید:

میزان و سرعت کاهش وزن مناسب برای دیابتی ها

اینها  بیشتر علل ورم هایی هستند که ما می‌گوییم پیتینگ هستند یعنی گوده گذار هستند ، با انگشت دست فرو می‌رود به داخل آن ، اما ممکن است بیمار دیابتی که همزمان به بیماری کم‌کاری تیروئید مبتلا باشند یا لنف اِد‌ِم داشته باشد که آسیب سیستم لنفاوی هستش و ورم آنها غیره گوده گذار یا سفت باشد که نو پیتینگ به آن می‌گویند .

در هر مرحله باید علت شناسایی و درمان صورت بگیرد و یک علت دیگر که خیلی وقت ها ممکن است از نظر دور بماند در بیماران دیابتی علت ورم پا آنها ، علت دارویی دارد ، بعضی از داروها که در راس آنها قرص های فشار خون به نام آملودیپین یا قرص قند به نام گلوتازون هستند ممکن است که باعث ورم پا شوند که در این صورت با نظر پزشک مربوطه دارو باید قطع و یا تعویض شود .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x