سایت دیابتی پلاس
کد خبر: 927

آیا آناناس باعث کاهش قند خون می شود؟

آناناس را به مقدار متوسط ​​بخورید و آن را با پروتئین یا چربی های مفیدی مانند آجیل، دانه های خوراکی، کره بادام یا آووکادو همراه کنید تا بتوانید اثرات میوه را روی سطح قند خون محدود کنید...

 آیا آناناس باعث پایین آمدن قند خون می شود؟

آناناس بیش از برخی میوه ها می‌تواند بر میزان قند خون فرد تأثیر بگذارد، اما فرد مبتلا به دیابت هم می‌تواند آن را در یک برنامه غذایی سالم جای دهد.

خواص آناناس برای دیابت

این میوه حاوی کربوهیدرات است و بنابراین می‌تواند سطح گلوکز خون را افزایش دهد. با این حال، انجمن دیابت آمریکا (ADA) می‌گوید افراد دیابتی با داشتن این میوه در رژیم های غذایی شان می‌توانند از مزایا آن بهره ببرند.

میوه ها منبع عالی مواد مغذی از جمله فیبر خوراکی، ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

در این مقاله درباره‌ی چگونگی تأثیر آناناس و سایر میوه ها بر دیابت و چگونگی ترکیب بهتر آناناس در یک برنامه غذایی بحث می‌شود.

اکثر میوه ها دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند، به این معنی که کمتر از سایر مواد غذایی بر افزایش میزان قند خون تأثیر می‌گذارند.

همچنین ببینید:

چه دارو هایی می‌تونه باعث افزایش قندخون بشه؟

شاخص گلیسمی آنها کم است زیرا میوه ها حاوی فروکتوز و فیبر هستند که به بدن کمک می‌کنند تا بتواند کربوهیدرات ها را با سرعت بیشتری هضم کند و این امر منجر به ثبات سطح قند خون در طول زمان می‌شود.

با این حال، آناناس دارای نمره GI متوسط ​​است، به این معنی که می‌تواند بیشتر از میوه های دیگر بر افزایش سطح قند خون تأثیر بگذارد.

دسته های عمومی GI به شرح زیر است:

غذا های GI کم: زیر ۵۵ دارند.

غذا های GI متوسط:​ بین ۵۶ تا ۶۹ دارند.

غذا های با GI بالا: ۷۰ یا بالاتر دارند.

عدد گلیسمی آناناس خام ۶۶ است و این عدد آن را به یک ماده غذایی با GI متوسط ​​تبدیل می‌کند.

آناناس را به مقدار متوسط ​​بخورید و آن را با پروتئین یا چربی های مفیدی مانند آجیل، دانه های خوراکی، کره بادام یا آووکادو همراه کنید تا بتوانید اثرات میوه را روی سطح قند خون محدود کنید.

مانند سایر غذا ها، GI آناناس بسته به آنچه فرد با آن می‌خورد، می‌تواند متفاوت باشد. وقتی کسی کربوهیدرات های فیبری را با پروتئین ها و چربی های سالم همراه کند، این کار باعث جلوگیری از پرخوری وی می‌شود و به او کمک می‌کند برای مدت طولانی تری احساس سیری کند و هر نوع افزایش در سطح قند خونش را نیز کاهش می‌دهد.

سایر عواملی که بر روی GI آناناس تأثیر می‌گذارند عبارتند از:

رسیدگی: میوه رسیده تر دارای GI  بالاتری است.

آماده سازی: شاخص گلیسمی آب میوه نسبت به میوه خام بیشتر است

ضمنا آناناسی که مصرف می‌کنید نباید فرآوری شده و یا کنسرو شده باشد.

آناناس منبع خوبی از ویتامین C و منگنز است. همچنین حاوی فیبر، ویتامین A و ویتامین های گروه B و همچنین ترکیبی به نام بروملین است که درباره‌ی آن، فواید زیادی برای سلامتی گزارش شده است. این عوامل باعث می‌شود آناناس به عنوان یک ماده‌ی غذایی مناسب و مفید در رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت نیز جای بگیرد.

آیا افراد مبتلا به دیابت می‌توانند آناناس مصرف کنند؟

آناناس میوه‌ای شیرین است که به دلیل تاثیر احتمالی آن بر قند خون، بسیاری از دیابتی ها از آن دور می‌شوند. اما آیا این میوه چیزی است که شما باید مانند طاعون از آن پرهیز کنید، یا می‌توان آن را با خیال راحت و بدون هیچ گونه اثرات بد بر سلامتی مصرف کرد؟

افسانه ها درباره میوه و دیابت

به طور کلی، این یک افسانه است که افراد مبتلا به دیابت باید از خوردن میوه خودداری کنند. میوه ها یک منبع غذایی سالم برای ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند و اجتناب از مصرف آنها می‌تواند بدن شما را از دریافت آنتی اکسیدان ها، فولات، بیوفلاونوئید ها و پتاسیم مورد نیاز خود محروم کند.

اگر دیابتی هستید، می‌توانید میوه بخورید، اما باید مصرف خود را محدود کنید، زیرا میوه ها نیز همواره حاوی کربوهیدرات هستند. کربوهیدرات ها ریز مغذی هایی هستند که قند خون را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

مقایسه آناناس

آناناس یک ماده غذایی بدون چربی است که سرشار از فیبر و ویتامین ها است. فیبر برای افراد دیابتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا می‌تواند به کاهش قند خون، کاهش کلسترول و تنظیم عملکرد روده کمک کند. در واقع، یک وعده (یک فنجان) آناناس تازه دارای ۲.۲ گرم فیبر و تنها ۷۸ کالری است.

با این حال، آناناس نیز در مقایسه با سایر میوه ها از رتبه GI نسبتاً بالایی برخوردار است. مطابق تحلیلی از انستیتوی چاقی، تغذیه و ورزش در دانشگاه سیدنی، آناناس تازه دارای رتبه GI ۵۹ است که آن را در محدوده متوسط قرار می‌دهد.

در مقابل، آب آناناس به دلیل از بین رفتن کربوهیدرات های جامد در آن، رتبه GI به مراتب کمتری دارد. آناناس های کنسرو شده در شربت های شیرین شده اصلا توصیه نمی‌شوند.

همچنین ببینید:

دیابت شکننده چیست؟

ارزش غذایی

به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده:

مقدار: ۱ لیوان (۱۶۵ گرم)

مقدار در هر وعده:

کالری ۷۴

کل چربی ۰ گرم

کلسترول ۰ میلی گرم

سدیم ۲ میلی گرم

پتاسیم ۲۰۶ میلی گرم

کل کربوهیدرات ۱۹.۵ گرم

شکر ۱۳.۷ گرم

پروتئین ۱ گرم

ویتامین C: مقدار ۲۸ میلی گرم

کلسیم ۲۱ میلی گرم

مشخصات تغذیه‌ای آناناس کنسرو شده با آناناس خام متفاوت است. طبق گفته USDA، آناناس کنسرو شده به طور معمول دارای میزان کالری و قند بالاتری است. همچنین حاوی ویتامین ها و مواد معدنی کمتری است.

چگونه با خیال راحت از خوردن آناناس لذت ببریم؟

در حالی که رتبه بندی بالای GI برای آناناس ممکن است نشان دهد که آناناس برای شما مناسب نیست، در صورت ابتلا به دیابت روش هایی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آنها با خیال راحت آناناس را مصرف کنید. حتی در مقادیر کمتر، آناناس می‌تواند به طرز عجیبی میل شما به خوردن شیرینی را برطرف کند.

اگر عاشق آناناس هستید، به یک قسمت کوچک از آن بسنده کنید و آن را با پروتئین هایی مانند پنیر کم چرب یا ماست یونانی همراه کنید.

اگر به عنوان بخشی از وعده های غذایی از آناناس (مانند گوشت گریل شده و آناناس) استفاده می‌کنید، ابتدا قسمت پروتئینی غذا را میل کنید. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند انجام این کار می‌تواند به کاهش سرعت افزایش سطح قند خون کمک کند.

وقتی صحبت از انتخاب رژیم های غذایی هوشمند می‌شود، اعتدال همیشه مهم است. همیشه برچسب های غذایی را بخوانید و درباره‌ی آنچه می‌خورید تحقیق کنید تا بفهمید چه غذا هایی ممکن است چه تاثیراتی روی شما بگذارند. با این کار قادر خواهید بود که از نوسانات قند خون خود جلوگیری کنید و در طولانی مدت به کنترل بهتر دیابت خود دست پیدا کنید.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

medicalnewstoday

verywellhealth

livescience

دیدگاه تان را بنویسید

 

سایت دیابتی پلاس

پربازدید ها