فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9336

شهد آگاو: شیرین کننده ای که از شکر هم بدتر است!

شیرین کننده طبیعی شهد آگاو اغلب به اشتباه سالم فرض می شود. اما حقیقت این است که این شیرین کننده حتی بدتر از شکر معمولی است.

آنچه باید درمورد آگاو بدانید:

اثرات مضر قند از معدود مواردی است که اکثر متخصصان سلامت با آن موافق هستند.

از آنجایی که بسیاری از مراقبان سلامتی، توصیه می کنند از مصرف شکر اجتناب کنید، بسیاری از شیرین کننده ها چه طبیعی و چه مصنوعی محبوب شده اند.

شهد آگاو شیرین کننده ای که از شکر هم بدتر است

یکی از آنها شهد آگاو است، که اغلب به عنوان شربت آگاوه شناخته می شود. این ماده در غذاهای مختلف سالم یافت می شود و به عنوان یک شیرین کننده طبیعی و مناسب دیابت، به بازار عرضه می شود که سطح قند خون شما را افزایش نمی دهد.


با این حال، این مقاله توضیح می دهد که چرا شهد آگاو ممکن است برای سلامتی شما بدتر از شکر ساده باشد:


آگاو چیست؟

گیاه آگاو بومی جنوب ایالات متحده و آمریکای لاتین است.

اگرچه آگاو یک پدیده جدید در غرب است، اما صدها و شاید هزاران سال است که در مکزیک استفاده می شود.

به طور سنتی اعتقاد بر این بود که آگاو دارای خواص دارویی است. شیره آن نیز برای تولید شیرین کننده ای، به نام میل آگاو جوشانده می شود.

قندهای موجود در آگاو نیز برای تولید تکیلا تخمیر می شوند. در واقع، تکیلا رایج ترین کاربرد تجاری آگاو امروزی و یکی از شناخته شده ترین صادرات مکزیک است.

مانند بسیاری از گیاهان، آگاو احتمالاً دارای برخی فواید سلامتی است. با این حال، پالایش و فرآوری مواد تمایل به از بین بردن برخی یا همه این اثرات مفید برای سلامتی را دارد.

شیرین کننده آگاوا تصفیه شده، که امروزه مردم مصرف می کنند از این قاعده مستثنی نیست.

همچنین ببینید:

اریتریتول، مانند شکر بدون کالری!


شهد چگونه ساخته می شود؟

شیرین کننده ای که معمولاً به عنوان شهد آگاو فروخته می شود، به عنوان شربت آگاو برچسب گذاری می شود.

شباهت چندانی با شیرین کننده سنتی که به طور تاریخی توسط مردم مکزیک ساخته شده است، ندارد.

آغاز فرآیند تولید آن به این، صورت است که، ابتدا گیاه را بریده و فشار می دهند تا شیره قندی آن استخراج شود.

در حالی که این شیره حاوی قند بالایی است، همچنین حاوی فیبر سالم مانند فروکتان است، که اثرات مفید بر متابولیسم و انسولین دارد.

با این حال، هنگامی که به یک شربت تبدیل می شود، فروکتان ها استخراج شده و با قرار دادن شیره در معرض گرما، آنزیم ها به فروکتوز تجزیه می شوند.

این فرآیند که شبیه، به نحوه ساخت سایر شیرین کننده های ناسالم مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا است تمام خواص گیاه آگاو را از بین می برد.


تأثیر حداقل بر سطح قند خون

شاخص گلیسمی (GI) معیاری است که نشان می دهد قند موجود در یک غذا با چه سرعتی وارد جریان خون شما می شود.

به طور کلی، غذاهایی با GI بالاتر باعث افزایش قند خون می شوند و ممکن است بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارند.

بر خلاف گلوکز، فروکتوز دربلند مدت سطح قند خون یا انسولین را افزایش می دهد. به همین دلیل است که، شیرین کننده های حاوی فروکتوز بالا اغلب به عنوان “سالم” یا “مناسب دیابت” به بازار عرضه می شوند.

شهد آگاو دارای GI بسیار پایینی است. در درجه اول به این دلیل است که، تقریباً تمام قند موجود در آن از فروکتوز است و گلوکز بسیار کمی در مقایسه با قند معمولی دارد.

مطالعه ای بر روی موش ها، اثرات متابولیکی شهد آگاو و ساکارز یا شکر ساده را پس از 34 روز مقایسه کرد. موش هایی که شهد آگاو مصرف می کردند وزن کمتری داشتند و سطح قند خون و انسولین پایین تری داشتند.

همچنین در این مطالعه، گلوکز موجود در قند معمولی سطح قند خون و سطح انسولین را افزایش داد، در حالی که فروکتوز این گونه نبود.

طبق مطالعات انجام شده، GI تنها عاملی است که باید، هنگام سنجش اثرات سلامتی شیرین‌کننده‌ها در نظر گرفته شود.

اثرات مضر آگاو و به طور کلی قند ارتباط بسیار کمی با شاخص گلیسمی دارد، اما همه چیز مربوط به مقادیر زیاد فروکتوز است و شهد آگاو دارای فروکتوز بسیار بالایی است.


به طور خطرناکی فروکتوز بالایی دارد

شکر و شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS) حاوی دو قند ساده گلوکز و فروکتوز می باشد، هر کدام حدود 50 درصد است.

اگرچه گلوکز و فروکتوز شبیه به هم هستند، اما اثرات کاملاً متفاوتی بر بدن شما دارند.

گلوکز یک ماده فوق العاده مهم است و در بسیاری از غذاهای سالم مانند میوه ها و سبزیجات یافت می شود.

بدن شما حتی آن را تولید می کند تا مطمئن شود، مقدار کافی از آن در بدن وجود دارد. در واقع، همه سلول های زنده گلوکز دارند زیرا این ماده برای زندگی، حیاتی است.

در حالی که هر سلول در بدن شما می تواند گلوکز را متابولیزه کند، کبد شما تنها اندامی است که می تواند فروکتوز را در مقادیر قابل توجهی متابولیزه کند.

مصرف بیش از حد فروکتوز اضافه می تواند، سلامت متابولیک شما را به خطر بیاندازد و حتی ممکن است مقاومت به انسولین، سندرم متابولیک، بیماری قلبی و دیابت نوع 2 را ایجاد کند.

این به این دلیل است که کبد شما بیش از حد فروکتوز دریافت می کند و در این مواقع، فروکتوز را به چربی تبدیل می کند.

همین امر، تری گلیسیرید خون را افزایش می دهد. بسیاری از محققان بر این باورند که مقداری از این چربی می تواند در کبد شما جمع و باعث بیماری کبد چرب می شود.

این می تواند باعث افزایش طولانی مدت قند خون و سطح انسولین شود و خطر ابتلا به سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 را به شدت افزایش می دهد.

علاوه بر این، مصرف زیاد فروکتوز می تواند سطح کلسترول بد(LDL) و LDL اکسید شده را افزایش دهد. همچنین ممکن است باعث تجمع چربی در شکم شود.

به خاطر داشته باشید که شهد آگاو حدود 85 درصد فروکتوز دارد درصدی بسیار بالاتر از شکر ساده.

هیچ کدام از اینها در مورد میوه های کامل که سرشار از فیبر هستند و به سرعت احساس سیری می کنند صدق نمی کند. بدن شما به خوبی می تواند مقادیر کمی از فروکتوز موجود در میوه ها را مدیریت کند.

همچنین ببینید:

شیرین برگ یا استویا چیست وچه فواید و عوارضی دارد؟


نتیجه آخر

اگر باید شیرینی بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید، شهد آگاو راه حل مناسب نیست.

چندین شیرین کننده طبیعی از جمله استویا، اریتریتول و زایلیتول انتخاب های بسیار سالم تری هستند. در واقع، شهد آگاو شیرین‌کننده ای است که باعث می‌شود، قند معمولی در مقایسه با آن سالم تر به نظر برسد.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x