فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 6950

بهترین و بدترین مواد غذایی برای سلامت دهان و دندان

تغذیه در سلامت دهان و دندان بسیار موثر است. برخی مواد غذایی مضر بوده و بر دندان آسیب وارد می کند و برخی دیگر سبب تقویت آنها می شوند. پس با داشتن رژیم غذایی مناسب به حفظ سلامت دهان و دندان کمک کنیم...

مواد غذایی برای سلامت دهان و دندان

در طول همه گیریCOVID-19، بسیاری از افراد به علت قرنطینه بودن تعداد ملاقات های خود با دندانپزشکی را کاهش دادند، در نتیجه نگران حفظ سلامت دهان و دندان خود هستند.

بهترین و بدترین مواد غذایی برای سلامت دهان و دندان

توجه به غذاهایی که مصرف یا از آنها اجتناب می کنید می تواند به بهبود سلامت دهان و دندان کمک کند.

باید از مصرف غذاهای شیرین، فرآوری شده، اسیدی و پر کربوهیدرات و بدون ارزش غذایی اجتناب کرد. بلکه بر روی غذاهایی تمرکز کنید که دارای فیبر بالا و مواد مغذی مهمی مانند کلسیم، فسفر و منیزیم هستند.

اگر می خواهید در طول همه گیری COVID-19 مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید باید از رژیم غذایی شروع کنید.

متأسفانه اینکه همیشه غذاهای دلخواه خود را مصرف کنید بهترین انتخاب جهت سلامت دندان ها و لثه ها نمی باشد.

جهت داشتن دندان‌های سالم، بر روی غذاهایی تمرکز کنید که کربوهیدرات‌ها و قندهای کم، فیبر بالا و حاوی مواد مغذی مهمی مانند کلسیم، فسفر و منیزیم هستند. از غذاهای شیرین، فرآوری شده، اسیدی و پر کربوهیدرات بدون ارزش غذایی قابل توجه خودداری کنید.

چند ماده غذایی که سلامت دهان و دندان را ارتقا و احتمال پوسیدگی، خونریزی لثه و دندان‌های حساس را افزایش می‌دهند.

همچنین ببینید:

چندین راه برای حفظ سلامت دندان ها که باید انجام شود!

مواد غذایی که باید مصرف کنید

1_ کاکائو خالص

کاکائو بدون محتوای قند افزوده، می ‌تواند با کنترل برخی باکتری‌های دهان و جلوگیری از تشکیل پلاک روی دندان‌ها از پوسیدگی پیشگیری کند.

مطالعه‌ای در سال 2009 نشان داد که پلی فنول‌های موجود در کاکائو و همچنین برخی از آن‌ها در قهوه و چای، باکتری‌های ایجاد کننده حفره و پوسیدگی را از بین برده و مانعی بین دندان و پلاک دندان ایجاد می کند.

در سال 2019، محققان دریافتند که دهانشویه بر پایه کاکائو می تواند به خوبی دهانشویه های تجویزی، باکتری استرپتوکوک موتانس را از بین ببرد. این باکتری نقش مهمی در ایجاد حفره و پوسیدگی دارد. این دهانشویه سایر باکتری های مفید موجود در میکروبیوم دهان را از بین نخواهد برد.

از دانه کاکائو یا شکلات تلخ با قند پایین استفاده نمایید تا بتوانید به بهداشت دهان و دندان خود کمک کنید.

2_ لبنیات گیاهی

محصولات لبنی گیاهی مانند پنیر و کره، سرشار از ویتامین K2 هستند، یک ماده مغذی که برای سلامت دندان ها دارای اهمیت است. با این حال اکثر افراد در دنیا دچار کمبود ویتامین K2 می باشند.

در حالی که تمامی پستانداران می توانند به طور موثر ویتامین K1 را به K2در سیستم گوارشی تبدیل کنند، انسان آنزیم مناسب جهت این فرایند را ندارد.

اهمیت لبنیات بر پایه گیاهی بسیار بالا می باشد. آنزیمی که سایر پستانداران دارند توسط کلروفیل فعال می شود. بنابراین حیواناتی که با حبوبات و ذرت تغذیه می کنند قادر به تولید محصولات لبنی سرشار از K2 نیستند.

سایر غذاهای حاوی K2 که از سلامت دندان حمایت می کنند عبارتند از گوشت گاو، تخم مرغ و جگر مرغ. بسیاری از این غذاها دارای فسفر بالایی هستند که جهت سلامت دندان مفید می باشند.

3_ ماهی چرب

ماهی چرب یکی از موارد مهم از الگوهای غذایی سالم است، زیرا سرشار از ویتامین D می باشد.

ویتامین D به واسطه هم افزایی با ویتامین های A و K2 کمک می کند تا کلسیم را به دندان ها رسانده و مینا دندان را مقاوم سازد. کمبود هر یک از این مواد مغذی منجر به تضعیف مینای دندان می شود.

ماهی های چرب نیز سرشار از امگا 3 هستند. چربی‌های امگا 3 از سلامت لثه حمایت کرده و ممکن است به پیشگیری و کاهش علائم پریودنتیت (بیماری لثه) که تقریباً نیمی از افراد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می‌دهد، کمک کند.

به عبارت دیگر اگر لثه ها به طور مرتب هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی می کنند، جهت کاهش التهاب و خونریزی، میزان مصرف امگا 3 را باید افزایش داد.

ماهی خال مخالی و قزل آلا از جمله ماهی هایی هستند که ویتامین D و امگا 3 دارند.

4_ سبزیجات برگ سبز

سبزیجات با برگ سبز پری بیوتیک های مفیدی هستند که باکتری های سالم دهان از آنها تغذیه می کنند. برخلاف غذاهایی با کربوهیدرات بالا، سبزیجات برگ دار به دهان کمک می کنند تا باکتری های کاهش دهنده نیتریت بیشتری تولید کند. به این منظور دهان و سیستم قلب و عروق بدن از مزایای افزایش اکسید نیتریک برخوردار خواهد شد.

سبزیجات برگدار نه تنها احساس تمیزی به دندان ها می دهند بلکه از میکروبیوم دهانی سالم تر نیز حمایت می کنند.

سبزیجات برگ دار تیره برای دندان‌ها بهترین انتخاب هستند، زیرا حاوی مواد معدنی بالایی جهت بازسازی و تقویت دندان ها می باشند. برخی از آنها عبارتند از کلم پیچ، اسفناج، سبزی شلغم و آرگولا.

5_ گریپ فروت و پرتقال

در حالی که غذاهای اسیدی می توانند تأثیر منفی بر دندان ها داشته باشند، گریپ فروت، پرتقال و سایر مرکبات می توانند در صورت مصرف متعادل برای سلامت دهان مفید باشند.

گریپ فروت و پرتقال هر دو حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند که رگ های خونی و بافت های همبند داخل دهان را تقویت می کند. همچنین روند پیشرفت التهاب لثه را کاهش داده و می تواند در پیشگیری از بیماری های لثه مفید واقع گردند.

یک مطالعه در سال 2005 نشان داد که تنها پس از 2 هفته مصرف روزانه گریپ فروت، شرکت کنندگان سطح ویتامین C خود را بهبود بخشیده و خونریزی لثه را کاهش داده اند.

همچنین ببینید:

شستشوی آب شور چگونه به سلامت دهان و دندان شما کمک می‌کند؟

غذاهایی که باید از مصرف آنها اجتناب کرد

1_ کراکر

کراکر بیشتر از آبنبات برای بهداشت دهان و دندان مضر محسوب می شود.

کربوهیدرات‌های موجود در کراکرها به سرعت در دهان تجزیه شده و در عرض چند ثانیه، قند مورد نیاز باکتری ها را فراهم می سازند. این باکتری ها بر روی دندان اسید به جا گذاشته که منجر به ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان می شوند.

در صورت مصرف کراکر باید محصولاتی را انتخاب کنید که از دانه ها و مغزهای خوراکی ساخته شده اند و حاوی گندم سفید نمی باشند.

2_ میوه خشک

میوه خشک حاوی آب نمی باشد اما چیزی که به جای می ماند شبیه به کارامل چسبناکی است که قند میکروبیوم دهان را افزایش می دهد.

اگر آن را با pH پایین بسیاری از میوه‌ها ترکیب کنید، عامل اصلی حفره های دندانی به شمار می روند. میوه کامل برای سلامت دهان بیشتر مفید است و این موضوع به علت آب موجود در میوه می باشد.

3_ نوشابه (حتی نوشابه رژیمی)

تمامی نوشابه ها حتی نوشابه بدون کالری؛ حاوی مقدار زیادی اسید هستند. در مقیاسpH، بسیاری از نوشابه‌های معمولی بین ۲ تا ۳ رتبه‌ بندی می‌شوند که حتی در مقایسه با نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، بسیار زیاد است.

این میزان اسیدی بودن در دهان بیش از اندازه است و احتمال بروز پوسیدگی التهاب لثه و اختلالات کلی میکروبیوم دهانی را افزایش می دهد.

در صورت مصرف نوشابه و همچنین مراقبت از دندان ها باید زمان خوردن و ماندن آن در دهان را بسیار کوتاه کرده و سپس بعد از خوردن نوشابه مسواک بزنید. به این نکته توجه نمایید که بهترین زمان مسواک زدن حدود 45 دقیقه پس از مصرف آن است.

4_ نوشیدنی کامبوچا

کامبوچا به طور کلی یک نوشیدنی سالم در نظر گرفته می شود زیرا حاوی باکتری های سالم و آنتی اکسیدان های زیادی است که به بدن در مبارزه با بیماری ها کمک می کند.

با این حال بسیاری از برندهای کامبوچا حاوی مقدار قابل توجهی قند اضافه شده هستند و در واقع حاوی باکتری های فعال نمی باشند. در این مورد مزایا بیشتر از معایب خواهد بود.

بهتر است محصولی را انتخاب نمایید که دانه هایش قابل دیدن بوده و قند اضافی نیز نداشته باشد.

پس از مصرف باید حدود 45 دقیقه صبر کرده و سپس مسواک بزنید.

5_ لوبیا و عدس

لوبیا و عدس غذاهایی هستند که اغلب سالم در نظر گرفته می شوند اما وجود فیتیک اسید ممکن است به این معنی باشد که آنها در پوسیدگی دندان نقش دارند.

فیتیک اسید به مواد مغذی مانند کلسیم، فسفر، ویتامین D و منیزیم متصل شده و ممکن است جذب آنها را برای دندان‌ها دشوار سازد.

کمبود این گروه از مواد مغذی می تواند شما را مستعد ابتلا به پوسیدگی و پریودنتیت سازد.

جهت کاهش فیتیک اسید لوبیا و عدس و در کل تمامی حبوبات باید آنها را یک شب از قبل در آب خیس نمایید. می توان از حبوبات جوانه زده استفاده کنید که میزان فیتیک اسید آنها کمتر است.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x