فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2032

آنچه در مورد مگس پران یا فلوتر چشم باید بدانید

مگس پران درواقع سایه های موجود در مایع زجاجیه است که بر روی شبکیه می افتد و به صورت سایه تیره دیده می شود. ممکن است براثر چسبندگی و ضخیم شدن رشته های زجاجیه و تجمع سلول های التهابی در زجاجیه باشد...

مگس پران چشم چیست؟

مگس پران چشم نقاط یا لکه هایی در دید می باشند که در صورت تماشای مستقیم از بین می روند. آنها از زجاجیه چشم تشکیل شده و در بیشتر موارد کاملا طبیعی هستند. زجاجیه ماده شفاف و ژل مانندی است که بیشتر چشم را پر می کند.

آنچه در مورد مگس پران یا فلوتر چشم باید بدانید

 

فلوتر چشم معمولاً نیازی به درمان ندارد، زیرا آسیبی به بینایی وارد نمی کند. اما در برخی موارد دید را دشوار کرده و برای بازگرداندن بینایی به برطرف کردن آنها نیاز است.

مگس پران چشم ممکن است نشانه اولیه نوعی مشکل زمینه ای مانند آسیب به شبکیه چشم باشد.

همچنین ببینید:

اختلالات شبکیه چشم – علائم، عوامل، تشخیص و درمان

 

علت مگس پران / فلوتر چشم

فلوتر چشم یک پدیده طبیعی به دلیل جسم زجاجیه چشم است. زجاجیه سبب می شود تا چشم شکلی گرد داشته باشد.

فلوتر زمانی اتفاق می‌افتد که جسم زجاجیه کوچک شود. با کوچک شدن آن، الیاف کوچک از بین رفته و رشته ای می شوند. این وضعیت را جدا شدن زجاجیه می نامند.

این جدا شدگی سبب ایجاد توده‌های رشته‌ای از زجاجیه می‌شود که ورود نور به شبکیه را مختل می سازد. این موضوع سبب ایجاد سایه کوچک بر روی چشم شده و درنهایت موجب ایجاد مگس پران می شود.

فلوتر چشم بخش طبیعی از روند پیری چشم است. طبق اعلام انجمن متخصصان شبکیه چشم آمریکا؛ بیماری هایی مانند جدا شدن زجاجیه که باعث مگس پران چشم می شود، بعد از 60 سالگی بیشتر رایج است.

تمامی افراد ممکن است به این مشکل دچار شوند، اگرچه اکثر افراد آنها را نادیده می گیرند. بسیاری از افراد تنها زمانی متوجه آن می شوند که به یک سطح خالی، روشن یا ناحیه ای مانند آسمان نگاه می کنند.

اگرچه در ابتدا فلوتر چشم سبب حواس پرتی می شود، اما بیشتر آنها مایل هستند تا در نواحی پایین چشم و در زیر میدان دید قرار بگیرند.

طبق توصیه انجمن متخصصان شبکیه چشم آمریکا؛ افرادی که متوجه علائم ناگهانی مانند مگس پران می شوند، در چند ماه اول پس از بروز علائم، باید به چشم پزشک مراجعه کرده تا علائم مورد بررسی قرار گیرند.

 

جداشدگی شبکیه

اگرچه برخی مگس پران چشم ممکن است ناشی از روند پیری باشند، تجربه افزایش ناگهانی آنها در چشم ممکن است نشانه ای از مشکل دیگری مانند جدا شدن شبکیه باشد.

هنگام جداشدگی شبکیه، احتمال بروز علائم دیگر همراه با فلوتر چشم وجود دارد. این افراد تابش نور که وجود ندارد را در زمینه دید خود تجربه می کنند. همچنین ممکن است دچار کاهش بینایی در کناره های چشم شوند.

جداشدگی شبکیه جدی است و ممکن است در صورت عدم درمان منجر به نابینایی شود. افراد با افزایش ناگهانی مگس پران چشم در کنار دیگر علائم باید حتما به متخصص مراجعه کنند.

 

دیگر علل مگس پران / فلوتر چشم

علت جدی تری برای ایجاد مگس پران چشم وجود دارد، از جمله:

 • التهاب در چشم
 • عفونت
 • پارگی یا ضربه در شبکیه چشم
 • آسیب تروماتیک در چشم
 • رتینوپاتی دیابتی
 • خونریزی
 • تومورهای چشمی

 افراد با افزایش ناگهانی فلوتر چشم؛ باید جهت تشخیص کامل به چشم پزشک مراجعه کنند.

 

علائم فلوتر چشم

علائم اصلی فلوتر چشم، نواحی کوچکی در میدان دید است که به نظر نامناسب می رسد.

این موارد می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، از جمله:

 • نقاط یا لکه های سایه دار
 • خطوط کوچک
 • حلقه
 • اشکال تار عنکبوتی
 • سایر اشکال نامنظم

 

آنها همچنین ممکن است به عنوان یک ناحیه تاریک یا روشن ظاهر شوند. گاهی اوقات نواحی مگس پران چشم در مقایسه با دیگر میدان دید تا حدودی تار به نظر می رسند.

نواحی مگس پران چشم کوچک هستند اما می توانند به طور قابل توجهی بر بینایی تأثیر بگذارند، زیرا به ورودی چشم بسیار نزدیک هستند.

یکی از ویژگی های مگس پران چشم این است که به نظر می رسد در سراسر میدان دید به جلو و عقب حرکت می کند. تلاش برای نگاه مستقیم به مگس پران چشم باعث می‌شود که آنها در جهتی که فرد به آن نگاه می کند، دورتر شوند.

هنگامی که فرد به چشمان خود استراحت می دهد، به نظر می رسد فلوتر چشم شناور می شود.

همچنین ببینید:

علت تاری دید در یک چشم چیست؟

 

پیشگیری

اگرچه ممکن است پیشگیری از فلوتر چشم امکان پذیر نباشد، اما پیروی از برخی اقدامات اساسی برای حفظ سلامت چشم ها مفید است. این شامل:

 • ترک سیگار 
 • حفظ وزن سالم یا کاهش وزن
 • داشتن رژیم غذایی متنوع و مغذی
 • استفاده از عینک آفتابی در فضای باز
 • استفاده از عینک محافظ در صورت لزوم
 • استراحت مکرر به چشم ها

 

درمان فلوتر چشم

فلوتر چشم در بیشتر موارد نیازی به درمان ندارد.

اگرچه مگس پران ممکن است آزاردهنده باشد، اما خطر مستقیم برای چشم ندارد.

در بیشتر موارد مگس پران در پایین چشم، زیر میدان دید را تحت تاثیر قرارمی دهد.

 تخمین زده می شود که جدا شدن کامل اولین مگس پران چشم به طور کامل تا 3 ماه طول می کشد.

 

عمل جراحی

در شرایط نادر، فلوتر چشم بسیار متراکم شوده و به طور کلی بینایی فرد را مختل می سازد. در این موارد پزشک ممکن است روشی به نام ویترکتومی را توصیه کند.

در طول ویترکتومی، متخصص ژل زجاجیه ایجاد کننده مگس پران را با جراحی خارج می کند. آنها سپس آن را با محلول نمکی یا یک حباب پر از گاز یا روغن جایگزین می کنند. اکثر افراد بعد از جراحی هیچ تفاوتی بین زجاجیه و محلول نمکی مشاهده نمی کنند.

پزشکان معمولاً این روش را برای شرایط جدی در نظر می گیرند، زیرا مجموعه ای از عوارض را به دنبال خواهد داشت. این موارد شامل آب مروارید و جداشدگی شبکیه می شود.

 

درمان های جایگزین

برای از بین بردن مگس پران چشم، جایگزین هایی برای جراحی وجود دارد.

یک روش لیزر درمانی به نام Laser Vitreolysis ممکن است مگس پران های بزرگ را حل کرده و سبب می شود تا کمتر مورد توجه قرار گیرند. با این حال لیزر درمانی برای تمامی افراد مناسب نیست.

چشم پزشک در هر مورد نیاز به تشخیص کامل دارد تا بهره مندی از لیزر را ارزیابی کند.

 

نتیجه کلی

بسیاری از افراد در یک نقطه مگس پران چشم را تجربه می کنند. این وضعیت آزار دهنده بوده اما اغلب بی خطر می باشد. در نهایت ممکن است خارج از محدوده بینایی ایجاد شده و بیشتر آنها نیازی به درمان ندارند.

در شرایط بسیار نادر، فلوتر چشم ممکن است بینایی را مختل سازد؛ که در این شرایط نیاز به درمان جراحی است. افزایش ناگهانی فلوتر چشم ممکن است نشانه دیگری مانند جداشدگی شبکیه باشد که در صورت عدم دریافت سریع درمان پزشکی منجر به نابینایی می شود.

افراد با افزایش فلوتر چشم باید برای تشخیص کامل به چشم پزشک مراجعه کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x