فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1448

چه چیزی باعث سوزش چشم می شود؟

سوزش چشم میتونه دلایل مختلفی داشته باشه از دلایل ساده گرفته تا پیچیده. سوزش میتونه با یا بدون علائم دیگه ای مثل خارش٬ درد٬آبریزش چشم یا ترشح ایجاد بشه ....

حس سوزش و ناراحتی در ناحیه چشم اغلب به عنوان سوزش چشم شناخته می شود. در حالی که علائم ممکن است مشابه باشند، دلایل احتمالی زیادی برای سوزش چشم وجود دارد.

سوزش چشم می تواند بر اثر عوامل مختلفی رخ دهد.

چه چیزی باعث سوزش چشم می شود؟

 

برخی از علائم رایج سوزش چشم:

علائم خاصی که ممکن است تجربه کنید بستگی به علت تحریک چشم شما دارد. با این حال شایع ترین علائم سوزش چشم عبارتند از:

خارش چشم در روز یا شب

چشم های اشک آلود

قرمزی چشم

درد

تاری دید

حساسیت به نور

همچنین ببینید:

افتادگی پلک (پتوز) چیست؟

برخی از دلایل سوزش چشم چیست:

آلرژی

آلرژی چشم که با نام ملتحمه آلرژیک شناخته می شود، هنگام ورود مواد تحریک کننده به چشم رخ می دهد.

موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث آلرژی چشم شود، از جمله گرد و غبار، دود، عطرها و شوره حیوانات خانگی.

علائم معمولاً در هر دو چشم مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض یک آلرژن رخ می دهد.

درمان آلرژی چشم بر کاهش علائم متمرکز است. قرص یا قطره های چشمی ممکن است موثر باشند؛ با این حال اگر علائم شما پایدار یا طولانی مدت باشد، پزشک ممکن است موارد دیگری را تجویز کند.

 

محرک ها

قرار گرفتن در معرض مواردی مانند دود، ذرات گرد و غبار یا مواد شیمیایی نیز می تواند باعث تحریک چشم شود.

قرار گرفتن در معرض هر یک از این محرک ها سبب قرمزی یا آبریزش می شود.

قرار گرفتن در معرض برخی از محرک ها می تواند باعث آسیب دائمی یا سوختگی چشم شود. مهم است که مدت زمانی را که چشمان شما در معرض محرک قرار می گیرند محدود کنید و اگر علائم پس از شستشو از بین نرفتند، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

 

اجسام خارجی

اجسام خارجی می توانند وارد چشم و در نهایت سبب تحریک چشم ها شوند. این اشیاء می توانند ذرات کوچکی مانند مژه یا موارد بزرگتر مانند یک قطعه شیشه باشند. برخی از اشیاء می توانند به چشم شما آسیب برسانند.

اگر مشکوک به وجود یک جسم خارجی در چشم خود هستید، پزشک نور کوچکی را به چشم شما می تابد تا آن شی را ببیند. آنها همچنین ممکن است به زیر پلک شما نگاه کنند یا از رنگ مخصوص برای بررسی خراشیدگی قرنیه استفاده کنند.

درمان شامل برداشتن جسم خارجی است. بسته به جسمی که در چشم شما بود، پزشک ممکن است دوره ای از آنتی بیوتیک ها را نیز برای جلوگیری از عفونت تجویز کند.

 

فشار چشم

گاهی اوقات زمانی که برای مدت طولانی از رایانه یا تلفن خود استفاده می کنید، ممکن است احساس سوزش چشم کنید. این به عنوان "سندرم بینایی کامپیوتر" نامیده می شود.

علاوه بر سوزش یا ناراحتی چشم، علائم فشار سندرم بینایی کامپیوتر می تواند شامل سردرد، خشکی چشم و درد در گردن یا شانه باشد.

این مشکل موقتی است و زمانی که استفاده از رایانه یا موبایل خود را متوقف می کنید کاهش می یابد.

انجمن بینایی سنجی توصیه می کند هنگام استفاده از دستگاه های الکترونیکی از قانون 20-20-20 پیروی کنید. این بدان معناست که شما باید پس از هر 20 دقیقه کار، 20 ثانیه وقت بگذارید تا به چیزی در فاصله حداقل 20 فوتی نگاه کنید.

 

خشکی چشم

اشک به مرطوب نگه داشتن چشم کمک می کند. آنها از غدد نزدیک چشم شما ترشح می شوند. زمانی که اشک برای مرطوب نگه داشتن چشم کافی نباشد، ممکن است دچار خشکی چشم شوید.

علاوه بر سوزش چشم، ممکن است احساس کنید که چشمان شما خشک و خراشیده شده است یا چیزی در آنها وجود دارد.

خشکی خفیف چشم را می توان با داروهای بدون نسخه مانند اشک مصنوعی درمان کرد. موارد شدیدتر ممکن است نیاز به تجویز داروهای دیگر داشته باشند. تغییرات سبک زندگی مانند ترک سیگار، کاهش زمان استفاده از کامپیوتر و موبایل و استفاده از عینک آفتابی برای محافظت در برابر شرایط خشک نیز ممکن است کمک کننده باشد.

 

عفونت ها

انواع عفونت های باکتریایی، ویروسی یا قارچی می توانند باعث تحریک چشم شوند.

علائم دیگری که ممکن است تجربه کنید می تواند شامل تورم غشای اطراف چشم، مالیدن چشم ها، ترشحات چرک یا مخاطی، و پوسته شدن پلک ها یا مژه ها باشد.

درمان بستگی به عامل ایجاد عفونت دارد.

عفونت های ویروسی معمولاً خفیف هستند و در عرض یک تا دو هفته برطرف می شوند.

اگر عفونت باکتریایی دارید، پزشک احتمالاً آنتی بیوتیک هایی را در قالب قطره چشم تجویز می کند.

عفونت های قارچی چشم را می توان با داروهای ضد قارچ به شکل قطره چشم یا قرص درمان کرد. در موارد بسیار شدید، ممکن است نیاز باشد که داروهای ضد قارچ مستقیماً به چشم تزریق شود.

 

گل مژه

وجود گل مژه، یک توده دردناک که در لبه چشم شما قرار دارد، می تواند باعث تحریک چشم شود. اگر گل مژه دارید ممکن است متوجه درد و تورم در اطراف پلک خود شوید. گل‌ مژه معمولاً خود به خود ناپدید می‌شود و اغلب کمپرس گرم می‌تواند مفید واقع گردد. گل مژه های پایدار ممکن است با آنتی بیوتیک یا جراحی برای تخلیه چرک درمان شوند.

 

مجرای اشک مسدود شده

به طور معمول، اشک‌های شما از طریق مجاری اشکی‌ تخلیه می‌شوند و به داخل بینی‌تان می‌روند، جایی که دوباره جذب می‌شوند. اگر مجرای اشک شما مسدود شده باشد، از تخلیه مناسب اشک از چشم جلوگیری می شود. این موضوع می تواند منجر به سوزش چشم شود.

علائم اضافی می تواند شامل پوسته شدن پلک ها، درد در گوشه داخلی چشم و عفونت های مکرر چشم باشد.

درمان‌ها می‌توانند شامل گشاد کردن مجرای اشک یا قرار دادن یک لوله کوچک به منظور تخلیه اشک باشند. در برخی موارد ممکن است نیاز به جراحی برای باز کردن مسیری باشد که از طریق آن اشک‌های شما تخلیه شود.

همچنین ببینید:

انحراف چشم چیست ؟

شرایط پزشکی که می تواند باعث تحریک چشم شود عبارتند از:

بلفاریت: این وضعیت با التهاب پلک های شما مشخص می شود. بلفاریت با پوسته پوسته و شوره شدن پوست در قسمت پلک ها مشخص می شود. این مشکل در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می گردد. علائم دیگر بلفاریت قرمزی چشم و تورم در نواحی اطراف داخل چشم است.

روزاسه چشمی: نوعی التهاب است که سبب بروز قرمزی، سوزش و خارش چشم ها می شود.

گلوکوم: گلوکوم با آسیب به عصب بینایی چشم شما مشخص می شود.  افراد مبتلا به گلوکوم اغلب خشکی چشم را به عنوان یک عارضه جانبی دارو تجربه می کنند که باعث تحریک چشم می شود. برخی از انواع گلوکوم نیز می توانند باعث درد چشم شوند.

آرتریت روماتوئید (RA) :این بیماری التهابی مزمن گاهی اوقات می تواند سایر قسمت های بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. خشکی چشم یکی از علائم شایع مرتبط با چشم RA است. علاوه بر این قسمت سفید چشم شما (صلبیه) نیز ممکن است ملتهب و دردناک شود.

تومور مغزی: اگر تومور مغزی در مغز یا نزدیک به بخشی از مغز که با بینایی مرتبط است قرار داشته باشد، ممکن است تاری دید، دوبینی یا از دست دادن بینایی را تجربه کنید.

سردردهای خوشه ای: سردرد خوشه ای یک اختلال سردرد نادر است که در آن افراد درد شدید مکرری را تجربه می کنند که می تواند از 15 دقیقه تا 3 ساعت طول بکشد. درد اغلب در نزدیکی چشم است و می تواند منجر به قرمزی چشم، اشک چشم و تورم پلک شود.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) :مشکلات بینایی می تواند نشانه اولیه ام اس باشد. علائم به دلیل التهاب و آسیب به پوشش محافظ اعصاب شما است.  علائم چشمی مرتبط با ام اس می تواند شامل تاری دید، خاکستری شدن دید و کاهش دید باشد.

درمان سوزش چشم ناشی از شرایط فوق می‌تواند شامل مراقبت‌های خانگی از چشم، قطره‌های چشمی دارویی یا اسپری‌های بینی یا درمان استروئیدی باشد.

اگر یک بیماری مزمن یا شدید دارید که باعث تحریک چشم شما می شود، باید با پزشک خود صحبت کنید.

دلایل زیادی برای تحریک چشم وجود دارد. برخی از این عوامل می توانند خود به خود ناپدید شوند. برخی دیگر مانند قرار گرفتن در معرض محرک یا مسدود شدن مجرای اشک، نیاز به درمان دارند.

نوع درمانی که دریافت می کنید بستگی به عاملی دارد که باعث تحریک چشم شما شده است و می تواند شامل قطره های چشمی دارویی و روش های جراحی متغیر باشد.

اگر علائم سوزش چشم را تجربه می‌کنید که شما را آزار می‌دهد، به پزشک خود مراجعه نمایید تا علت تحریک مشخص گردد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x