فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1273

از کجا بفهمیم تیروئید داریم!؟

مطالعات نشون داده کاهش وزن و افزایش وزن٬ درد گردن و خستگی مفرط از شایع ترین علائم اختلال تیروئید است و در صورت بروز آنها بهتره به پزشک مراجه کنید ...

تیروئید شما یک غده کوچک پروانه ای شکل در گردن شما و در جلوی نای تان است. این غده هورمون هایی را تولید می کند که به کنترل بسیاری از عملکردهای بدن شما مانند سرعت ضربان قلب و سرعت کالری سوزی تان کمک می کند.

زنان بیشتر از مردان دچار مشکلات مربوط به تیروئید می شوند :  از هر ۸  زن ۱ نفر به نوعی از اختلال مربوط به تیروئید مبتلا می شود.

از کجا بفهمیم تیروئید داریم!؟

 

شایع ترین مسائل مربوط به تیروئید کم کاری تیروئید (زمانی که این غده به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند) و پرکاری تیروئید (هنگامی که تولید هورمون توسط آن بیش از حد افزایش می یابد) است.

همچنین ببینید:

علت پرکاری تیروئید چیست؟ – علائم، تشخیص و درمان آن

علائم پرکاری تیروئید:

تشخیص اینکه شما مبتلا به پرکاری تیروئید هستید دشوار است زیرا علائم آن بسیار شبیه علائم سایر بیماری ها است. این علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

داشتن اشتهای بیشتر از حد معمول

کاهش ناگهانی وزن ، حتی اگر به همان مقدار گذشته و یا حتی بیشتر غذا می خورید.

سریع یا نامنظم شدن ناگهانی ضربان قلب (تپش قلب)

عصبی بودن ، اضطراب یا تحریک پذیری

لرزش در دست ها و انگشتان دست

تعریق

به وجود آمدن تغییراتی در قاعدگی تان

افزایش حساسیت به گرما

تغییراتی در حرکات روده

تورم در قسمت پایین گردن تان

احساس خستگی یا احساس اینکه عضلات شما ضعیف هستند.

مشکل در خواب

نازک شدن پوست

نازک و شکننده شدن موها

شما همچنین ممکن است به بیماری تیروئید چشم نیز مبتلا باشید. این بیماری بسیار نادر است و وضعیتی است که چشم های شما را تا حدی قرمز و متورم می کند که به نظر می رسد برآمدگی دارند. این بیماری می تواند باعث تاری دید یا دوبینی و ریزش اشک شود و شما را نسبت به نور حساس تر کند. افرادی که سیگار می کشند بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.

همچنین ببینید:

خستگی آدرنال چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

علائم کم کاری تیروئید:

علائم ممکن است برای هر کسی متفاوت از دیگری باشد، و شما ممکن است در اوایل متوجه آن نشوید. اما پایین بودن سطح هورمونهای تیروئید در نهایت می تواند عملکرد برخی از سیستم های بدن شما را کُند کند. شما ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

احساس سرما کنید.

خیلی راحت خسته شوید.

پوست خشکی داشته باشید.

دچار یبوست شوید.

فراموشکار باشید.

احساس افسردگی کنید.

افزایش وزن داشته باشید.

افزایش سطح کلسترول را تجربه کنید.

ضعف عضلانی داشته باشید.

نازک شدن موهایتان را تجربه کنید.

دچار گرفتگی صدا شوید.

 

تشخیص:

یک آزمایش خون ساده برای بررسی سطح هورمون تیروئید تنها چیزی است که برای آگاهی از کم کاری تیروئید لازم است.

در مورد پرکاری تیروئید ، پزشک شما بررسی می کند که آیا غده تیروئید شما بزرگتر از آن است که باید باشد و یا نبض شما خیلی سریع می زند یا خیر. و وقتی انگشتانتان را صاف نگه می دارید به لرزش می افتند یا خیر.

اگر پزشک فکر کند که ممکن است به بیماری مرتبط با تیروئید مبتلا باشید ، به شما می گوید که باید آزمایش خون انجام دهند تا سطح هورمون تیروئید شما بررسی شود. پزشک همچنین ممکن است اسکن تیروئید را توصیه کنند تا نحوه عملکرد تیروئید شما را مشاهده کنند. گزینه دیگر ، آزمایشی به نام آزمایش جذب ید رادیواکتیو (RAIU) است تا به وسیله ی آن ببیند که آیا غده ی تیروئید شما آنطور که باید کار می کند یا خیر.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x