فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 995

سنگ شکن کلیه چیست؟

برای درمان سنگ کلیه ابتدا باید نوع و اندازه آن توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود سپس روش های درمانی بر اساس شرایط فرد تجویز می شوند که یکی از این روش ها شکستن سنگ کلیه است که در این پست با آن بیشتر آشنا می شوید ...

درمان سنگ کلیه بسته به نوع سنگ و علت آن متفاوت است.

درمان سنگ های کوچک با حداقل علائم:

اکثر سنگ های کوچک کلیه به درمان تهاجمی احتیاج ندارند. شاید بتوانید یک سنگ کوچک را اینگونه دفع کنید:

نوشیدن آب : نوشیدن ۱.۸ تا ۳.۶ لیتر آب در روز باعث رقیق شدن ادرار می شود و ممکن است از تشکیل سنگ جلوگیری کند. مگر در مواردی که پزشک خلاف این موضوع را به شما گفته باشد ، مایعات کافی بنوشید، در حالت ایده آل بیشتر آب، تا ادرار کاملا شفاف یا تقریباً شفافی داشته باشید.

سنگ شکن کلیه چیست؟

مسکن ها

تلاش برای دفع یک سنگ کوچک می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شود. برای تسکین این درد خفیف ، پزشک ممکن است مصرف داروهای مسکن مانند ایبوپروفن  یا ناپروکسن سدیم  را توصیه کند.

درمان پزشکی

 ممکن است پزشک برای کمک به دفع سنگ کلیه دارویی به شما بدهد. این نوع دارو که به عنوان آلفا بلاکر شناخته می شود ، باعث شل شدن عضلات حالب شما می شود و به شما کمک می کند تا سنگ کلیه را با سرعت بیشتر و با درد کمتری دفع کنید. نمونه هایی از این دارو های آلفا شامل تامسولوزین و ترکیب دارویی دوتاستراید و تامسولوزین هستند.

 

درمان سنگ های بزرگ و آنهایی که علائم ایجاد می کنند

سنگ کلیه که بزرگ است و نمی تواند به خودی خود جا به جا شود یا جا به جایی اش باعث خونریزی ، آسیب کلیه یا عفونت های ادراری مداوم می شود ، ممکن است به درمان گسترده تری نیاز داشته باشد. مراحل این درمان ها ممکن است شامل موارد زیر شود:

استفاده از امواج صوتی برای تجزیه سنگ ها: برای برخی از سنگ های کلیه، بسته به اندازه و محل آن، پزشک ممکن است روشی به نام لیتوتریپسی موج شوک خارج بدن (ESWL) را توصیه کند.

همچنین ببینید:

چه عواملی باعث درد کلیه می شوند؟

ESWL از امواج صوتی برای ایجاد ارتعاشات قوی (امواج ضربه ای) استفاده می کند که سنگ ها را به قطعات ریزی تبدیل می کند که از طریق ادرار شما قابل انتقال به بیرون از بدنتان باشند. این روش حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و می تواند درد متوسطی ایجاد کند ، بنابراین ممکن است به شما آرام بخش یا داروی بیهوشی سبکی تزریق شود تا راحت تر باشید.

ESWL می تواند باعث خونریزی در ادرار ، کبودی در پشت یا شکم ، خونریزی در اطراف کلیه و سایر اندام های مجاور و احساس ناراحتی هنگام عبور قطعات سنگ از دستگاه ادراری شود.

 

جراحی برای از بین بردن سنگ های بسیار بزرگ در کلیه

روشی به نام نفرولیتوتومی از طریق پوست ، روشی برای برداشتن سنگ کلیه از طریق جراحی و با استفاده از تلسکوپ های کوچک و ابزارهایی است که از طریق یک برش کوچک در پشت شما وارد کلیه تان می شوند.

در حین جراحی داروی بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد و تا زمان بهبودی یک تا دو روز در بیمارستان خواهید بود. در واقع اگر روش ESWL ناموفق باشد ، پزشک ممکن است این جراحی را توصیه کند.

 

استفاده از یک لوله مجهز به دوربین برای از بین بردن سنگ ها

برای از بین بردن سنگ های کوچکتر در حالب یا کلیه ، پزشک ممکن است یک لوله نازک  مجهز به دوربین را از مجرای ادرار و مثانه عبور داده و به این ترتیب آن را به حالب منتقل کند.

هنگامی که این لوله به محلی که سنگ در آن قرار دارد رسید ، ابزارهای ویژه می توانند سنگ را به دام بیندازند یا آن را به قطعاتی که از طریق ادرارتان قابل دفع باشند تبدیل کنند. سپس پزشک می تواند یک لوله کوچک (استنت) را در حالب قرار دهد تا تورم را تسکین داده و به آن بهبود ببخشد. در طی این روش ممکن است به بیهوشی عمومی یا موضعی نیاز داشته باشید.

 

جراحی غده پاراتیروئید

برخی از سنگ های فسفات کلسیم به دلیل فعالیت بیش از حد غدد پاراتیروئید ایجاد می شوند که در چهار گوشه غده تیروئید ، درست در زیر ناحیه ای که به آن سیب آدم گفته میشود قرار دارند. هنگامی که این غدد بیش از حد هورمون پاراتیروئید تولید می کنند (حالتی که به آن هایپر پاراتیروئیدیسم می‌گوییم) ، سطح کلسیم موجود در بدن شما خیلی زیاد می شود و در نتیجه ممکن است سنگ کلیه تشکیل شود.

هایپرپاراتیروئیدیسم گاهی اوقات هنگامی اتفاق میفتد که توموری کوچک و خوش خیم در یکی از غدد پاراتیروئید شما ایجاد شود یا به بیماری دیگری مبتلا شوید که منجر به تولید این هورمون های پاراتیروئیدی شود. از بین بردن تومور ، تشکیل سنگ کلیه را متوقف می کند. یا پزشک ممکن است درمان بیماری که باعث تولید بیش از حد هورمون در غده پاراتیروئید شما می شود را توصیه کند.

 

سنگ شکن گیاهی

چانکا پیدرا

به عنوان گیاهی برای درمان بالقوه سنگ کلیه شناخته می شود که به این ترتیب نام "سنگ شکن" را نیز به آن داده اند.

این گیاه ، گیاهی قلیایی است ، بنابراین ممکن است از تشکیل سنگ های اسیدی در کلیه جلوگیری کند. این گیاه یک جایگزین ارزانتر و بدون نسخه است و برای سیترات پتاسیم تجویز شده که یک ماده قلیایی است که معمولاً برای جلوگیری از تشکیل سنگ های اسیدی کلیه استفاده می شود. همچنین ممکن است به شما کمک کند تا بتوانید بیشتر ادرار کنید .

در یک مطالعه که بر روی ۵۶ فرد مبتلا به سنگ کلیه که روزانه ۴.۵ گرم چانکا پیدرا مصرف می کردند انجام شد، محققان دریافتند که اندازه ی سنگ کلیه در بدن حدود دو سوم شرکت کنندگان کاهش یافته است .

همچنین ببینید:

هیدرونفروز یا ورم کلیه چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

این گیاه برای مصرف خوراکی کاملا بی خطر است و تا کنون هیچ عوارض جانبی قابل توجهی ایجاد نکرده است. علاوه بر این ، مشخص شد که چانکا پیدرا باعث کاهش سطح اگزالات و اسید اوریک (مواد زائدی که از طریق ادرار از بدن خارج می شوند) می شود. محققان این تحقیق نتیجه گرفتند که چانکا پیدرا  "باعث کاهش قابل توجه سطح اگزالات ادرار و اسید اوریک در بیماران مبتلا به هایپراگزالوریا (دارای سطح بالایی از اگزالات در ادرار) و هایپراوریکوسوریا (دارای مقادیر بیش از حد اسید اوریک در ادرار) می شود. و در کل مشخص شده است که مصرف این گیاه، به دفع سنگ کلیه از طریق ادرار کمک می کند.

(هنگامی که سطح اگزالات یا اسید اوریک بیش از حد بالا می رود ، این مقادیر بالا می تواند به بزرگ شدن سنگ کلیه دامن بزند. انواع مختلفی از سنگ کلیه وجود دارد ، هر کدام علت متفاوتی دارند و به نوع خاصی از درمان نیاز دارند. سنگ کلیه اسید اوریک و سنگ کلیه اگزالات فقط دو نوع از این سنگ ها هستند.)

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

mayoclinic

verywellhealth

دیدگاه تان را بنویسید

 

x