فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1757

علت سرفه آلرژیک و درمان خانگی آن

در اغلب موارد گرده های گیاهان سبب بروز واکنش های آلرژیک می شوند. آلرژی نیز مواردی مانند تنگی نفس، عطسه، خارش چشم و بینی، سرفه و دیگر موارد به دنبال دارد. برخی از روش های درمان خانگی که می توانند کمک کننده باشند عبارتند از استفاده از دستگاه بخور، استفاده از دستگاه تصفیه هوا، داروهای تجویزی...

سرفه آلرژیک

آلرژی می تواند منجر به سرفه مزمن شود. اگر فرد به برخی آلرژن‌ها حساس باشد، ممکن است دچار سرفه شود.

با توجه به مرکز آسم و ایمونولوژی (ACAAI)، اگر فرد به گرد و غبار، موی حیوانات خانگی، کپک یا سایر آلرژن های رایج حساس باشد، احتمالاً در نتیجه آلرژی دچار سرفه می شود.

علت سرفه آلرژیک و درمان خانگی آن

 

سرفه گهگاهی کاملا طبیعی است. برخی افراد ممکن است متوجه شوند که سرفه بیشتر در محیط های خاص یا در فصول خاص اتفاق می افتد؛ این موضوع می تواند به این معنی باشد که سرفه به دلیل یک واکنش آلرژیک است.

 

آلرژی محرک سرفه

ACAAI تخمین می زند که بین 40 تا 50 میلیون نفر در ایالات متحده دچار نوعی آلرژی هستند. انواع مختلفی از آلرژی وجود دارد، از جمله آلرژی های غذایی، دارویی و محیطی.

آلرژی وضعیتی است که در آن سیستم ایمنی فرد نسبت به چیزی که معمولاً بی ضرر است بیش از حد واکنش نشان می دهد. فرد مبتلا به آلرژی ممکن است به یک ماده غذایی، گرده یا نیش حشره حساس باشد.

یکی از علائم آلرژی سرفه است. این اغلب نتیجه تحریک و التهاب در راه های تنفسی است که به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی به یک آلرژن ایجاد می شود.

همچنین ببینید:

سرفه خشک چیست؟ (دلایل، علائم و درمان سرفه)

 

برخی از محرک های رایج که ممکن است باعث سرفه آلرژیک شوند عبارتند از:

 • گرده های فصلی (تب یونجه ، رینیت آلرژیک)
 • کپک
 • موی، ادرار یا بزاق حیوانات
 • گرد و غبار

سرفه آلرژیک می تواند ناشی از واکنش در دستگاه تنفسی فوقانی، دستگاه تنفسی تحتانی یا هر دو باشد.

 

دستگاه تنفسی فوقانی

تب یونجه، همچنین به عنوان رینیت آلرژیک شناخته می شود، یک بیماری آلرژیک شایع در دستگاه تنفسی فوقانی است که می تواند باعث سرفه شود. طبق گفته انجمن ریه آمریکا، تب یونجه می تواند علائمی مشابه علائم سرماخوردگی داشته باشد، مانند سرفه خشک، آبریزش بینی و عطسه.

اگر فرد به طور مداوم در معرض یک محرک آلرژی قرار گیرد، ممکن است دچار آبریزش بینی شود. این به دلیل مخاط اضافی است که در مجرای بینی به عنوان واکنش به آلرژن ها تشکیل می شود. همانطور که این مخاط به گلو تخلیه می شود، می تواند باعث ایجاد سرفه خشک شود.

 

دستگاه تنفسی تحتانی

در دستگاه تنفسی تحتانی، آسم آلرژیک زمانی رخ می دهد که آلرژن ها علائم آسم را تحریک کنند. این شایع ترین شکل آسم است.

 

بنیاد آسم و آلرژی آمریکا علائم آسم زیر را فهرست می کند:

 • سرفه کردن
 • تنگی قفسه سینه
 • خس خس سینه
 • تنگی نفس
 • تنفس سریع و پی در پی

اگر فرد هر یک از این علائم را داشت، باید برای ارزیابی و آزمایش به پزشک مراجعه کند.

 

چگونه سرفه آلرژیک را در خانه درمان کنیم؟

برخی از راه های درمان سرفه آلرژیک در خانه عبارتند از:

 1. مصرف داروهای بدون نسخه (OTC): داروهای آلرژی مانند آنتی هیستامین ها، اسپری های بینی و ضد احتقان ها می توانند به کاهش التهاب و تولید مخاط که می تواند منجر به سرفه شود کمک کنند.
 2. استفاده از مرطوب‌کننده: مرطوب‌کننده‌ها می‌توانند به رفع گرفتگی و تسکین سوزش گلو کمک کنند.
 3. استفاده از تصفیه‌کننده هوا: یک دستگاه تصفیه هوا با کیفیت بالا می‌تواند به کاهش تعداد آلرژن‌ها و محرک‌های موجود در هوای داخل خانه یا محل کار فرد موثر واقع گردد.
 4. مصرف داروهای تجویزی: اسپری‌های بینی و آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند به کاهش سرفه‌های آلرژیک مؤثر بر دستگاه تنفسی فوقانی کمک کنند. معمولاً برای درمان سرفه های آلرژیک که بر راه های هوایی تحتانی تأثیر می گذارد، داروهای استنشاقی (به عنوان مثال آلبوترول) مورد نیاز است.

 

چه زمانی برای سرفه های آلرژیک باید به پزشک مراجعه کرد؟

اغلب می توان سرفه آلرژیک را با درمان خانگی کنترل کرد. با این حال افراد باید با یک متخصص مشورت کنند اگر علائم آنها شامل موارد زیر باشد:

 • سرفه هایی که بیش از 3 هفته زمان ببرد
 • سرفه هایی که پس از استفاده از داروهای خانگی یا مصرف داروهای OTC بهبود نمی یابند
 • درد یا سفتی قفسه سینه
 • مشکل در تنفس
 • کاهش وزن غیر منتظره
 • تورم در اطراف گردن

 

افراد همچنین در صورت تجربه سرفه همراه با علائم جدی مانند موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنند:

 • مشکل در بلع
 • سرفه کردن خون
 • تب هایی که از بین نمی روند
 • تغییرات در صدا

پزشک تعیین می کند که آیا سرفه ناشی از آلرژی است یا علت دیگری وجود دارد.

 

مقایسه علل احتمالی سرفه

افراد مبتلا به آلرژی ممکن است آنها را با شرایط دیگری اشتباه بگیرند یا برعکس. در حالی که برخی از علائم، مانند سرفه، ممکن است در شرایط مختلف یکسان باشد، بسیاری از آنها متفاوت هستند. با این حال امکان داشتن بیش از یک حالت همزمان وجود دارد.

اگر فرد هر یک از علائم زیر را همراه با سرفه داشته باشد، باید به متخصص مراجعه کند تا تشخیص دقیق و درمان های موثر انجام گیرد.

همچنین ببینید:

التهاب داخل بینی یا رینیت آلرژیک

 

خلاصه کلی

سرفه یک عملکرد طبیعی بدن است که به افراد سالم و عاری از عوامل تحریک کننده راه های تنفسی کمک می کند. گاهی اوقات سرفه می تواند به دلیل یک بیماری زمینه ای مانند آلرژی باشد. آلرژی می تواند تعدادی از علائم دیگر را ایجاد کند و بسیاری از شرایط دیگر نیز می توانند باعث ایجاد سرفه شوند.

هنگام تشخیص سرفه، تشخیص علت دقیق آن مهم است، بنابراین پزشکان می توانند به طور موثر آن را درمان کنند. اغلب درمان‌های خانگی برای درمان سرفه کافی است، اما برخی علائم به این معنی است که فرد باید برای درمان بیشتر با یک متخصص مشورت کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x