فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1179

قرص مونته لوکاست چیست؟ (موارد مصرف و عوارض جانبی آن)

مونته لوکاست دارویی ست که باید با تجویز پزشک استفاده شود.این قرص مهار کننده لوکوترایین است ٬لوکوترایین ها مواد شیمیایی هستن که انسان موقع تنفس موارد آلرژی زا مثل گرده گل ها و گیاهان آزاد میکنه٬این مواد شیمیایی باعث ایجاد تورم در ریه ها میشه ...

مونته لوکاست یک مهار کننده لکوترین است که برای جلوگیری از حملات آسم در بزرگسالان و کودکان حداقل ۲ سال استفاده می شود. مونته لوکاست همچنین برای جلوگیری از انقباض برونش ناشی از ورزش (تنگ شدن مجاری هوایی در ریه) در بزرگسالان و کودکان حداقل ۶ سال استفاده می شود.

قرص مونته لوکاست چیست؟(موارد مصرف و عوارض جانبی آن)

اگر سایر درمان ها نتیجه بخش نباشند از مونته لوکاست برای درمان علائم حساسیت فصلی یا حساسیت های موجود در تمام طول سال( حساسیت های دائمی) در بزرگسالان و کودکان حداقل ۲ سال استفاده می شود. اگر در حال مصرف مونته لوکاست را برای جلوگیری از آسم یا علائم آلرژی هستید، برای درمان انقباض برونش ناشی از ورزش دوز آن را افزایش ندهید. مونته لوکاست همچنین ممکن است برای اهدافی استفاده شود که در این راهنمای دارو ذکر نشده است.

همچنین ببینید:

تنگی نفس چیست؟ (علت و راه های درمان آن)

هشدارها:

در صورت مشاهده علائم التهاب رگ های خونی: علائم شبیه آنفولانزا ، درد شدید سینوس ، بثورات پوستی ، بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در دست ها یا پاها و در صورت بروز هرگونه تغییر غیر عادی در خلق و خو یا رفتار (مانند آشفتگی ، گیجی ، افسردگی ، مشکلات خواب ، رفتارهای تهاجمی،  توهم ، یا افکار یا اقدامات مربوط به خودکشی) ، مصرف مونته لوکاست را متوقف کرده و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

 

قبل از مصرف این دارو :

اگر به مونته لوکاست حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید.

در صورت داشتن موارد زیر حتما آنها را به پزشک خود اطلاع دهید:

بیماری روانی یا روان پریشی 

آسم ، یا سابقه واکنش آلرژیک شدید (عطسه ، آبریزش یا گرفتگی بینی ، خس خس سینه ، تنگی نفس) پس از مصرف آسپرین یا NSAID های دیگر.

قرص جویدنی این دارو حاوی فنیل آلانین است و در صورت ابتلا به فنیل کتونوری (PKU)  نباید توسط فرد مبتلا مصرف شود .

در صورت بارداری یا شیردهی این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو را بدون توصیه پزشک به کودکان ندهید.

 

چگونه باید مونته لوکاست را مصرف کنم؟

تمام دستورالعمل های مندرج در نسخه خود را دنبال کنید و تمام بروشورهای راهنمایی که همراه با دارو به شما داده می شوند را نیز مطالعه کنید؛ دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل های ذکر شده استفاده کنید.

مونته لوکاست یک دارو با اثر بخشی سریع برای حملات آسم نیست. اگر مشکلات تنفسی شما بدتر شده است و یا اگر فکر می کنید داروهای شما بی اثر هستند ، به پزشک مراجعه کنید.

مونته لوکاست معمولاً هر شب یکبار با غذا یا بدون غذا مصرف می شود.

برای انقباض برونش ناشی از ورزش ، حداقل یک دوز و حداقل ۲ ساعت قبل از ورزش این دارو را مصرف کنید و دوز بعدی را حداقل تا ۲۴ ساعت بعدش مصرف نکنید.

قرص  را به طور کامل و با یک لیوان آب قورت دهید.

شما باید قرص جویدنی را قبل از بلعیدن بجوید.

اگر از داروی استروئیدی خوراکی نیز استفاده می کنید ، نباید به طور ناگهانی مصرف آن را متوقف کنید. از دستورات پزشک تان در زمینه ی کاهش دوز پیروی کنید.

بدون توصیه پزشک ، دوز مصرفی خود را تغییر ندهید یا استفاده از داروهای آسم را متوقف نکنید.

این دارو باید در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

 

هنگام مصرف مونته لوکاست از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

از انجام اعمال یا فعالیتهایی که ممکن است باعث حمله آسم شوند خودداری کنید.

اگر هنگام مصرف آسپرین علائم آسم شما بدتر شد ، از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن ، سلکوکسیب ، دیکلوفناک ، ایندومتاسین ، ملوکسیکام و .. خودداری کنید.

همچنین ببینید:

ارتباط آسم با استرس!؟

 

عوارض جانبی مونته لوکاست:

در صورت داشتن علائم واکنش آلرژیک ، از اورژانس پزشکی کمک بگیرید؛ این علائم شامل موارد زیر می شود:

کهیر ، تاول ، خارش شدید، دشوار شدن تنفس ؛ تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو.

در صورت مشاهده علائم التهاب رگ های خونی: علائم شبیه آنفولانزا ، درد شدید سینوس ، بثورات پوستی ، بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در دست ها یا پاها سریعا با پزشک خود تماس بگیرید .

برخی از افرادی که از مونته لوکاست استفاده می کنند دچار مشکلات روانی جدیدی می شوند و یا مشکلات روانی که از قبل داشته اند دچار تشدید می شود . در صورت داشتن تغییرات غیرمعمول در خلق و خو و رفتارتان، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید ، تغییراتی مانند:

تحریک ، پرخاشگری ، احساس بیقراری 

اضطراب ، افسردگی ، گیجی ، مشکلات حافظه یا تمرکز 

لکنت زبان ، لرزش ، حرکات کنترل نشده عضلات 

افکار یا اقدامات خودکشی 

توهم ، مشکلات خواب ، راه رفتن در خواب 

رفتارهای وسواس گونه و تکراری

 

عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد معده ، اسهال 

تب یا سایر علائم آنفولانزا 

درد گوش یا احساس مشکل در شنوایی 

سردرد 

علائم سرماخوردگی مانند آبریزش یا گرفتگی بینی ، درد سینوس ، سرفه ، گلودرد.

 

چه داروهایی بر مونته لوکاست تأثیر می گذارند؟

داروهای دیگر ممکن است مونته لوکاست را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی. برای آگاهی در این زمینه لیستی از سایر داروهای مورد استفاده تان را در اختیار پزشکتان قرار دهید .

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

drugs

دیدگاه تان را بنویسید

 

x