فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 739

علت عفونت توده های بیضه چیست؟

اپیدیدیم یک لوله است که در پشت بیضه قرار دارد و اسپرم را ذخیره و حمل می‌کند. وقتی این لوله متورم شود، می‌تواند باعث درد و تورم در بیضه ها شود ...

اپیدیدیمیت یا التهاب اپیدیدیم یا عفونت بیضه (Epididymitis)، بیماری التهاب اپیدیدیم است. اپیدیدیم یک لوله است که در پشت بیضه قرار دارد و اسپرم را ذخیره و حمل می‌کند. وقتی این لوله متورم شود، می‌تواند باعث درد و تورم در بیضه ها شود.

علت عفونت توده های بیضه چیست؟

اپیدیدیمیت می‌تواند مردان را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد، اما بیشتر در مردان بین سنین ۱۴ تا ۳۵ سال دیده می‌شود. این بیماری معمولاً در اثر عفونت باکتریایی یا بیماری مقاربتی (STD) ایجاد می‌شود. این وضعیت معمولاً با آنتی بیوتیک بهبود می‌یابد.

ارکیت ویروسی علت غیر معمول درد و تورم بیضه است. ویروس کوکساکی، که باعث بیماری دست و پا و دهان می‌شود، نوعی آنترو ویروس است که قبلاً ثابت شده است علت ارکیت بیضه‌ها ناشی از  این ویروس است.  به ندرت ارکیت ویروسی می‌تواند نئوپلاسم بیضه را تحریک نکند. متأسفانه، هنگامی که توده های بیضه وجود داردند، اغلب آنها بدخیم فرض می‌شوند و با روش orcheectomy رادیکال کنترل می‌شوند.

همچنین ببینید:

زگیل تناسلی چیست؟

 مورد ما، یافته‌ای نادر از توده های بیضه دو طرفه در سونوگرافی پس از بیماری ویروسی است. تومور های دو طرفه بیضه یک اتفاق نادر است که با افتراقی محدود شامل علل نئوپلاستیک مانند لنفوم و متاستاز ها و علل غیر نئوپلاستیک مانند تومور های هایپرپلازی استراحت فوق کلیوی بیضه (TARTs) است. TART ها مهم در افتراقی برای ضایعات دو طرفه بیضه هستند. با این حال، جدا از ارائه دو طرفه، TART ها معمولاً در امتداد مدیاستن قرار دارند.

هرت و همکاران اخیراً دو مورد از توده های بیضه یک طرفه ناشی از ویروس که با ارکیکتومی رادیکال کنترل می‌شوند،  در نهایت جراحی را با توجه به سطح اضطراب نسبت به بدخیمی بالقوه انتخاب کردند. خوشبختانه، آسیب شناسی از هر دو مورد از نظر بدخیمی منفی بود، اما منجر به برداشتن بیضه شد. تجربیات آنها به ما امکان مشاوره مناسب و تصمیم گیری مشترک را با خود بیمار می‌دهد، که مدیریت محافظه کارانه‌ای را می‌توان انتخاب کرد.

عفونت بیضه یا اپیدیدیمیت ممکن است تنها با چند علائم خفیف شروع شود. با این حال، وقتی این بیماری درمان نشود، علائم بدتر می‌شوند.

افراد مبتلا به التهاب اپیدیدیم ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

تب درجه پایین

لرز

درد ناحیه لگن

فشار بیضه ها

درد وحساسیت بیضه ها

قرمزی و گرمای کیسه بیضه

بزرگ شدن غدد لنفاوی در ران

درد در هنگام مقاربت جنسی

درد هنگام دفع ادرار

ادرار مکرر

ترشح غیر طبیعی از آلت تناسلی

خون در منی

شایع‌ترین علت اپیدیدیمیت، STI یا عفونت و بیماری مقاربتی است، به ویژه سوزاک و کلامیدیا. با این حال، اپیدیدیمیت همچنین می‌تواند توسط یک عفونت منتقل نشده از طریق جنسی، مانند عفونت مجاری ادراری (UTI) یا عفونت پروستات ایجاد شود.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

sciencedirect

دیدگاه تان را بنویسید

 

x