فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2076

هر آنچه در مورد خارش پوست ختنه گاه باید بدانید

خارش آلت تناسلی ممکن است بسیار شدید بوده و سبب اختلال در زندگی روزمره شود. تبخال نواحی تناسلی که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود، می تواند باعث درد و خارش در ناحیه تناسلی و آلت تناسلی شود. کاندیدیازیس که به عنوان عفونت قارچی مردانه نیز شناخته می شود، می تواند در سر آلت تناسلی ایجاد شود. همراه با خارش زیر پوست ختنه گاه، این وضعیت باعث سوزش، قرمز شدن، بثورات پوستی و ترشحات در زیر پوست ختنه گاه می گردد...

خارش پوست ختنه گاه

برخی علائم ناراحت کننده مانند خارش، درد و سوزش آلت تناسلی می تواند آزاردهنده و نگران کننده باشد. گاهی اوقات افراد دچار خارش پوست ختنه گاه بدون ایجاد بثورات پوستی می شوند.

هر آنچه در مورد خارش پوست ختنه گاه باید بدانید

 

این علامت لزوماً نشان دهنده یک مشکل جدی و خطرناک نیست. با این حال افراد با احساس ناراحتی در پوست ختنه گاه باید جهت پیشگیری از عوارض به پزشک مراجعه کنند.

 

علت خارش پوست ختنه گاه

دلایل مختلفی برای خارش پوست ختنه گاه بدون هیچ ضایعه ای وجود دارد. علل رایج عبارتند از:

 • بیماری بالانیت
 • کلامیدیا
 • عفونت قارچی
 • تبخال تناسلی
 • آلرژی به کاندوم لاتکس
 • سوزاک

علت خارش، گزینه های درمانی را تعیین می کند.

همچنین ببینید:

آیا ماست می تواند عفونت قارچی را درمان کند؟

 

بالانیت

بالانیت اصطلاح پزشکی جهت تورم یا التهاب است که در سر آلت تناسلی ایجاد می شود. این وضعیت باعث خارش پوست ختنه گاه بدون بثورات می شود. همچنین می تواند باعث ضایعات، ترشح، ادرار دردناک و سخت حرکت دادن پوست ختنه گاه شود.

بالانیت می تواند در نتیجه عوامل مختلفی از جمله آلرژی، عفونت و عدم رعایت بهداشت شکل گیرد.

تحقیقات نشان می دهد که ختنه خطر ابتلا به بالانیت را کاهش می دهد، به طوری که 11 تا 13 درصد از مردان ختنه نشده و تنها 2 درصد از مردان ختنه شده را تحت تاثیر قرار می دهد. شستشوی منظم آلت تناسلی، از جمله نواحی داخل پوست ختنه گاه، می تواند به جلوگیری از خارش و عفونت در آینده کمک کند.

اگرچه متخصصان بالانیت را یک وضعیت نگران کننده محسوب نمی کنند، اما به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی را افزایش می دهد. با داشتن علائم بالانیت مراجعه به پزشک ضروری است.

 

درمان

درمان بالانیت به شدت التهاب، علت آن و سن فرد بستگی دارد. گزینه های درمانی عبارتند از:

 • شستشو با آب گرم
 • شستشو با آب نمک گرم
 • استفاده از صابون های ضد حساسیت
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (OTC) جهت تسکین درد
 • پماد ضد قارچ
 • کورتیکواستروئیدهای موضعی
 • آنتی بیوتیک
 • تعویض منظم پوشک در نوزادان

 

کلامیدیا

کلامیدیا یک عفونت رایج مقاربتی (STI) است که بر اثر باکتری ایجاد می شود. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) سالانه 2.86 میلیون مورد کلامیدیا در ایالات متحده تشخیص داده می شوند.

کلامیدیا اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال گاهی اوقات می تواند باعث خارش پوست ختنه گاه بدون هیچ ضایعه ای شود. سایر علائم احتمالی شامل درد هنگام ادرار و ترشح از آلت تناسلی است. به ندرت ممکن است باعث تورم و درد بیضه ها شود.

 

درمان

درمان با آنتی بیوتیک موثر است. در افراد مبتلا به کلامیدیا، تکمیل دوره درمان پیش از برقرار کردن رابطه جنسی با دیگران بسیار مهم می باشد.

عفونت مجدد نوعی خطر به شمار می رود. ممکن است طبق توصیه پزشک نیاز به آزمایش کلامیدیا مجدد بعد از 3 ماه پس از تکمیل دوره درمان باشد.

 

کاندیدیازیس

عفونت قارچی اصطلاح پزشکی برای کاندیدیازیس است که می تواند نواحی مختلف بدن از جمله زیر پوست ختنه گاه را تحت تاثیر قرار دهد.عفونت های قارچی می توانند باعث بالانیت و در نهایت خارش اطراف آلت تناسلی شوند.

خارش ژوک یک عفونت سطحی است که باعث خارش در ناحیه کشاله ران نیز می شود. با این حال معمولا با بثورات پوستی خود را نشان می دهد.

 

درمان

پمادهای ضد قارچ OTC می توانند بسیاری از عفونت های قارچی را کنترل کنند. با این وجود برخی افراد در صورت طولانی یا شدید بودن علائم نیاز به دریافت درمان تخصصی دارند.

از آنجایی که سطح قند خون بالا خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش می دهد، افراد مبتلا به دیابت بیشتر از سایر افراد به آن مبتلا می شوند.

 

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی که عامل ایجاد آن ویروس هرپس سیمپلکس می باشد، یک بیماری مقاربتی رایج بوده که بیش از 12 درصد از افراد 14 تا 49 ساله در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد.

با اینکه ممکن است در اطراف نواحی که فرد با ویروس تماس داشته، به عنوان مثال اطراف لب یا نواحی تناسلی، ضایعات ایجاد می گردد؛ اما اکثر افراد دارای علائم خفیف بوده و از مبتلا بودن خود اطلاع ندارند.

ادرار دردناک و خارش اطراف نواحی تناسلی نیز می تواند از علائم تبخال تناسلی به شمار رود. افراد با داشتن این علائم باید به متخصص مراجعه کنند.

 

درمان

در حال حاضر هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، اما داروهای ضد ویروسی در کنترل آن موثر هستند. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری  CDC، این موارد در کاهش احتمال سرایت بیماری به دیگران نیز موثر می باشند.

 

آلرژی به لاتکس

این آلرژی نادر است و کمتر از 1٪ افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد دچار آلرژی با لاتکس؛ اغلب به لاتکس موجود در کاندوم نیز حساسیت نشان می دهند.

آلرژی به لاتکس 8 تا 17 درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.آلرژی به لاتکس در میان کارکنان بهداشت و متخصصان که به صورت مکرر در معرض لاتکس هستند، بیشتر رایج است. 

 

درمان

افراد بعد استفاده از کاندوم که دچار سوزش، التهاب نواحی تناسلی، خارش پوست ختنه گاه می شوند؛ در صورت عدم دیگر علائم باید از کاندوم فاقد لاتکس استفاده کنند.

 

سوزاک

سوزاک یک بیماری مقاربتی باکتریایی است که از طریق تماس جنسی قابل انتقال است. طبق گفته مرکز کنترل پیشگیری از بیماری (CDC) سالانه 1.14 میلیون نفر به این بیماری مبتلا می شوند.

معمولاً افراد هنگام ابتلا به سوزاک هیچ علامتی ندارند.

با این حال با ایجاد علائم، برخی موارد مانند درد و سوزش موقع ادرار کردن و ترشح از آلت تناسلی دیده می شود.

همچنین ببینید:

سوزاک چیست؟

 

درمان

داروهای تجویزی می توانند سوزاک را به طور موثر درمان کنند، اگرچه همیشه خطر عفونت مجدد وجود دارد.

 

خلاصه کلی

خارش پوست ختنه گاه بدون بثورات می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

بالانیت، عفونت های قارچی و دیگر عفونت ها برخی از رایج ترین دلایل خارش پوست ختنه گاه هستند. البته خارش ختنه گاه با علائم دیگر نیز همراه می باشد.  در بیشتر موارد این شرایط خود به خود بهبود نمی یابد؛ اما به درمان به خوبی پاسخ می دهند. افراد با علائم شدید و نگران کننده در نواحی تناسلی باید حتما به متخصص مراجعه کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x