فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 809

چه زمانی پزشک دارو های ضد انعقاد تجویز می‌کند

دارو های ضد انعقاد خون با ایجاد وقفه در روند ایجاد لخته های خون کار می‌کنند. متداول ترین داروی ضد انعقاد وارفارین است و ...

دارو های ضد انعقاد، دارو هایی هستند که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کنند. این دارو ها به افرادی که در معرض خطر لخته شدن هستند، داده می‌شوند تا احتمال ابتلای آنها به بیماری های جدی مانند سکته مغزی و قلبی کاهش یابد.

لخته خون یک مهر و موم ایجاد شده توسط خون به جلوگیری از خونریزی از زخم است. گرچه برای جلوگیری از خونریزی مفید ‌توانند رگ های خونی را مسدود کرده و در صورت تشکیل در مکان نامناسب، جریان خون به اندام هایی مانند مغز، قلب یا ریه را متوقف کنند.

چه زمانی پزشک دارو های ضد انعقاد تجویز می‌کند

دارو های ضد انعقاد خون با ایجاد وقفه در روند ایجاد لخته های خون کار می‌کنند. آنها گاهی اوقات دارو های "رقیق کننده خون" نامیده می‌شوند، گرچه در واقع باعث نازک شدن خون نمی‌شوند.

اگرچه از آنها برای اهداف مشابه استفاده می‌شود، اما دارو های ضد انعقاد با دارو های ضد پلاکت، مانند آسپرین با دوز پایین و کلوپیدوگرل متفاوت است. 

همچنین ببینید:

بهداشت خواب خود را بهبود ببخشید

انواع دارو های ضد انعقاد خون

متداول ترین داروی ضد انعقاد وارفارین است.

انواع جدید ضد انعقادی نیز موجود است و به طور فزاینده‌ای رایج می‌شوند. این شامل:

 • ریواروکسبان (زارلتو) 
 • دبیگاتران (پراداکسا) 
 • آپیکسابان (الیکیس)
 • ادوکسابان (لیکسیانا)

وارفارین و گزینه های جدیدتر به صورت قرص یا کپسول مصرف می‌شوند. همچنین داروی ضد انعقادی به نام  هپارین وجود دارد که می‌تواند از طریق تزریق تجویز شود.

هنگامی که از دارو های ضد انعقاد استفاده می‌شود:

اگر یک لخته خون جریان خون را از طریق یک رگ خونی مسدود کند، قسمت آسیب دیده بدن دچار اکسیژن می‌شود و به درستی کار نمی‌کند.

بسته به محل تشکیل لخته، این می‌تواند منجر به مشکلات جدی مانند:

 • سکته های مغزی یا حملات ایسکمی گذرا  ("مینی سکته ها")
 • حمله قلبی
 • ترومبوز ورید عمقی (DVT)
 • آمبولی ریوی

اگر پزشک احساس کند که در معرض خطر افزایش یکی از این مشکلات قرار دارید، ممکن است درمان با دارو های ضد انعقاد توصیه شود. این ممکن است به این دلیل باشد که شما در گذشته لخته خون داشته اید یا بیماری مانند فیبریلاسیون دهلیزی برای شما تشخیص داده شده است که می‌تواند باعث تشکیل لخته های خون شود.

همچنین اگر اخیراً جراحی کرده‌اید، ممکن است داروی ضد انعقادی برای شما تجویز شود، زیرا دوره استراحت و کم تحرکی که در دوران نقاهت نیاز دارید می‌تواند خطر ایجاد لخته خون را افزایش دهد.

نحوه مصرف دارو های ضد انعقاد خون

پزشک یا پرستار شما باید به شما بگویند که چه مقدار داروی ضد انعقادی خود را مصرف کنید و چه زمانی آن را مصرف کنید. 

بیشتر افراد باید قرص ها یا کپسول های خود را یک یا دو بار در روز همراه با آب یا غذا مصرف کنند.

مدت زمان لازم برای ادامه مصرف دارو به دلیل تجویز آن بستگی دارد. در بسیاری از موارد، درمان مادام العمر خواهد بود.

اگر مطمئن نیستید که چگونه دارو خود را مصرف کنید، یا نگران از دست دادن یک دوز یا مصرف بیش از حد آن هستید، جزوه اطلاعات بیمار را همراه خود بررسی کنید یا از پزشک عمومی، کلینیک ضد انعقاد یا داروساز خود بپرسید که چه کاری باید انجام دهد

همچنین ببینید:

بررسی کم خونی به دلیل کمبود ویتامین B12 یا فولات

مواردی که هنگام مصرف دارو های ضد انعقاد باید در نظر گرفت

موارد مختلفی وجود دارد که باید هنگام مصرف دارو های ضد انعقاد از آنها آگاه باشید.

اگر قصد انجام جراحی یا آزمایشی مانند آندوسکوپی را دارید، مطمئن شوید که پزشک یا جراح از استفاده از دارو های ضد انعقاد خون مطلع هستند، زیرا ممکن است مجبور شوید مدت زمان کوتاهی از مصرف آنها صرف نظر کنید.

قبل از مصرف هر داروی دیگری، از جمله دارو های بدون نسخه، با پزشک عمومی، کلینیک ضد انعقاد یا داروساز خود صحبت کنید، زیرا برخی از دارو ها می‌توانند بر روی عملکرد ضد انعقاد شما تأثیر بگذارند.

اگر وارفارین مصرف می‌کنید، باید از ایجاد تغییرات قابل توجه در آنچه معمولاً می‌خورید و می‌نوشید، خودداری کنید، زیرا این امر می‌تواند روی داروی شما تأثیر بگذارد.

بیشتر دارو های ضد انعقاد برای زنان باردار مناسب نیستند. اگر باردار هستید یا قصد دارید هنگام استفاده از دارو های ضد انعقاد برای کودک تلاش کنید، با پزشک عمومی یا کلینیک ضد انعقاد خود صحبت کنید.

عوارض جانبی ضد انعقاد خون

مانند همه دارو ها، در هنگام مصرف دارو های ضد انعقاد خون، خطر بروز عوارض جانبی نیز وجود دارد.

عارضه اصلی این است که می‌توانید خیلی راحت خونریزی کنید، که می‌تواند مشکلاتی مانند مشکلات زیر را ایجاد کند:

 • عبور خون در ادرار
 • داشتن بخش های سیاه پوستی
 • کبودی شدید
 • خون دماغ طولانی مدت 
 • خونریزی لثه
 • استفراغ خون یا سرفه کردن خون
 • دوره های سنگین در زنان

برای بیشتر افراد، فواید مصرف دارو های ضد انعقاد خون بیشتر از خطر خونریزی بیش از حد است.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

nhs

دیدگاه تان را بنویسید

 

x