فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 793

معرفی انواع سمعک ها و کارایی متفاوت آنها

برای سنین مختلف، نوع شنوایی های مختلف و ... سمعک ها به چند دسته تقسیم می‌شوند ...

سمعک ها، صدا ها را از محیط جمع می‌کنند، آنها را تقویت می‌کنند و سیگنال تقویت شده را به گوش هدایت می‌کنند. پس از تأیید کاهش شنوایی، ارزیابی نیاز های ارتباطی برای تعیین اینکه سمعک برای شما مناسب است یا خیر، ضروری است.

معرفی انواع سمعک ها و کارایی متفاوت آنها

شرایط مرتبط:

از دست دادن شنوایی

شما و شنوایی شناس خود به طور مستقل بررسی خواهید کرد:

نیاز های ارتباطی شما

سبک سمعک ترجیحی

ویژگی های دستگاه ها

سبک سمعک لزوماً پیچیدگی اجزای الکترونیکی یا ویژگی های آن را تعیین نمی‌کند.

همچنین ببینید:

دستورالعمل های رژیم غذایی پس از جراحی چاقی

سبک های سمعک:

Behind-the-Ear (BTE) این نوع ابزار دارای دو جز است: سمعک و گوش. سمعک پشت گوش پوشیده می‌شود و به یک گوش ساز سفارشی متصل می‌شود که در گوش شما قرار می‌گیرد. قالب گوش از برداشت از گوش خارجی و مجرای گوش ایجاد می‌شود. برداشت در دفتر شنوایی سنجی ایجاد می‌شود و برای تولید به یک تولید کننده ارسال می‌شود.

با تغییر یا رشد گوش خارجی، به ویژه در کودکان، باید گوش های جدید ساخته شوند تا تناسب مناسب داشته باشند. سمعک BTE برای انواع و اقسام کم شنوایی و برای افراد در هر سنی مناسب است. این مناسب ترین سبک برای نوزادان و کودکان خردسال و افرادی است که کم شنوایی شدید دارند.

Open-Fit Mini BTE جدیدترین سبک موجود، مینی BTE متناسب با بسیاری از مزایای صوتی سبک های بزرگتر و مزایای لوازم آرایشی سبک های کوچکتر است. ابزار های متناسب باز از یک دستگاه کوچک BTE، یک لوله باریک متصل به کانتور جلوی گوش و از نزدیک دنبال می‌شود، و یک قطعه نرم و غیر مسدود کننده که صدا را به داخل مجرای گوش هدایت می‌کند، تشکیل شده است. تناسب باز برای بیماران با شنوایی با فرکانس پایین خوب، صدای طبیعی به مجرای گوش وارد می‌شود. این سازه بسیار محتاطانه و مورد توجه افراد با نگرانی های آرایشی است و از آنجا که نیازی به قالب سازی سفارشی ندارد، اغلب می‌تواند در یک بازدید، انتخاب، برنامه ریزی و متناسب شود.

داخل گوش (ITE) سمعک در پوسته‌ای ساخته می‌شود که از گوش خارجی ساخته شده است. ITE برای کاهش شنوایی خفیف تا متوسط ​​مناسب ترین است. این سبک برای نوزادان یا کودکان خردسال مناسب نیست.

داخل کانال (ITC)، سمعک در پوسته‌ای ساخته می‌شود که از برداشت مجرای گوش به دست می‌آید. این سبک بیشتر مناسب افرادی است که کم شنوایی خفیف تا متوسط ​​دارند. گرچه این یکی از کوچک‌ترین سبک های سمعک موجود است، اما ممکن است برای برخی از درجه ها و تنظیمات کاهش شنوایی، مناسب نباشد. برای نوزادان یا کودکان خردسال مناسب نیست.

کاملاً در کانال (CIC) همانند ITC، سمعک در پوسته‌ای ساخته می‌شود که از مجرای گوش ساخته شده است. تفاوت بین CIC و ITC در این است که CIC کمی بیشتر در مجرای گوش قرار می‌گیرد و اغلب به طرف لاله گوش، عمیق تر می‌شود. این کمک اغلب از نظر آرایشی پنهان ترین است، اما قابل مشاهده نیست. این سبک از سمعک برای کم شنوایی خفیف تا متوسط ​​مناسب است و ممکن است برای برخی تنظیمات کم شنوایی مناسب نباشد. این سبک برای نوزادان یا کودکان خردسال مناسب نیست.

همچنین ببینید:

تاثیر بی‌نظیر ماساژ درمانی، بر کنترل بیماری ها

سمعک های دیجیتال

بیشتر سمعک های فروخته شده امروز، حاوی مدارات دیجیتالی هستند. سمعک های دیجیتال صدای ورودی را تجزیه و تحلیل کرده و آن را به سیگنال دیجیتالی تبدیل می‌کنند. سپس می‌توان سیگنال را با توجه به سطح شنوایی و نیاز های شنیداری فرد دستکاری کرد، مجدداً به فرم آنالوگ (امواج صوتی) تبدیل کرد و به گوش ها رساند، بدون ایجاد تحریف، معمولاً مرتبط با فناوری آنالوگ. علاوه بر این، این دستگاه ها اغلب از نظر انعطاف پذیری برنامه نویسی، فشرده سازی مدار پیشرفته (تقویت صدا های نرم، اما تقویت بیش از حد صداهای بلند)، کاهش نویز بهبود یافته، برنامه های متعدد و توانایی به حداقل رساندن بازخورد صوتی برتر هستند.

بسیاری از سمعک های دیجیتال دارای گزینه میکروفن جهت دار نیز هستند که به کمک شنوایی در محیط های پر سر و صدا کمک می‌کند. سمعک های دیجیتال با سطح پیچیدگی های مختلفی در دسترس هستند و این گزینه را برای بسیاری از افراد به گزینه‌ای مقرون به صرفه تبدیل می‌کند.

ارزیابی نیاز های ارتباطی و ارزیابی سمعک:

برای ایجاد یک برنامه عملی مناسب، باید آزمایش شنوایی کاملی را در شش ماه گذشته توسط شنوایی شناس انجام داده باشید.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

ucsfhealth

دیدگاه تان را بنویسید

 

x