فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 694

خانم ها در روز چه میزان ویتامین C استفاده کنند؟

در این مطلب از ویتامین سی و نقش آن به عنوان یک آنتی اکسیدان صحبت می‌شود. مقدار و روش مصرف و منابع غذایی مهم که در ویتامین سی وجود دارند...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورداینکه خانم ها در روز چه میزان ویتامین C استفاده کنند؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

خانم ها در روز چه میزان ویتامین C استفاده کنند؟

دکتر لادن گیاهی متخصص تغدیه و رژیم درمانی پاسخ می‌دهد:

خانم ها در روز چه میزان ویتامین C استفاده کنند؟

سلام راجع به یک ویتامین آنتی اکسیدان خیلی مهم و خیلی محبوب می‌خوام صحبت کنم، ویتامین C که مصرفش به صورت مکمل در بین خانواده‌ ها نسبتا رایج هست.

حالا ببینیم این ویتامین C اصلا در بدن ما چه کار می‌کنه و ما به چه میزان ویتامین C، در روز نیاز داریم و منابعش چی هستند؟

ویتامین C در بدن ما مهم ترین نقشش، نقش آنتی اکسیدانی هست وقتی می‌گیم یک ویتامین آنتی اکسیدانه یعنی بدن ما و سلول‌ های مارو در برابر بیماری‌ های مزمن مثل بیماری‌ های قلبی-عروقی، فشارخون، انواع سرطان ها، فرایند های پیری، آلودگی ها و استرس های محیطی محافظت می کند.

علاوه بر این نقش ویتامین C، در ساخته شدن پروتئین خیلی مهمی در بدن ما به نام کلاژن که در پوست، مو، استخوان، دندان و بسیاری از بافت‌ های ما وجود داره. ویتامین C نه فقط کلاژن برای پوست ما می سازد بلکه در ساخته شدن الاستین پوست که در واقع محافظ رطوبت پوست هست شرکت می‌کند.

همچنین ببینید:

چطور اشتهای خود را کم کنیم؟

بنابراین ویتامین C نقش خیلی مهمی در سلامت پوست ما و در سلامت موی ما دارد، در مواردی که دچار زخم و آسیب های پوستی می‌شویم، حتما می‌بینیم کرم هایی که استفاده می‌کنیم، روی و ویتامین C را با هم دارند یا در موارد آفتاب سوختگی از ویتامین C استفاده می‌کنیم، به خاطر اینکه باعث تسریع التیام پوست و ساخته شدن بافت ها میشه.

در موارد خشکی سر، شوره سر و خارش سر دریافت کافی ویتامین سی و گاهی اوقات مکمل های ویتامین C کمک کننده است.

ویتامین سی به حفظ اون ماده ژنتیکی درون سلول ها هم کمک می‌کنه و به خاطر همین هستش که تاثیر ضد سرطانی هم برایش قائل هستیم.

ویتامین سی میاد به سلول‌ های سیستم ایمنی ما و لنفوسیت های ما کمک می‌کنه تا بهتر عمل بکنن.

بنابر این باعث می‌شود که به شدت، طول دوره سرما خوردگی و آنفولانزا کوتاه بشه، هر چند که مطالعات نقش اون رو در پیشگیری خیلی نشان نمی‌دهند، بلکه نقش رو بیشتر در مورد حمایت و ساپورت سیستم ایمنی به هنگام ابتلا به بیماری نشان می‌دهند.

من و شما چقدر ویتامین سی احتیاج داریم؟ بعد از بلوغ، ما خانم ها تقریبا از ۱۴ یا  ۱۵ سالگی به بعد نیاز به ۷۵ میلی گرم ویتامین سی داریم، تو دوره شیردهی یه مقدار افزایش پیدا می‌کنه، تو بارداری افزایش پیدا می‌کنه، تو شیردهی بیشترین نیاز ویتامین سی حدود ۱۲۰ میلی گرم و در بارداری هم حول و حوش ۱۰۰ میلی گرم هست.

خب اینهمه نقش مفید و این نیازی هم که خیلی بالا نیست به راحتی از طریق منابع غذایی، ما می‌تونیم تامینش بکنیم.

یک کیوی بزرگ می‌تونه بیش از ۷۰ درصد نیاز ما به ویتامین سی رو تامین کنه، توت فرنگی به راحتی می‌تونه نیاز ما رو تامین کنه،  هندوانه، طالبی مخصوصاً بهترین منابع ویتامین سی هستند.

در سبزیجات مثل کلم، گل کلم، فلفل دلمه، فلفل، جعفری، اسفناج و جوانه گندم، ذرت، گوجه فرنگی تو همه اینها ما منابع عالی ویتامین سی رو داریم.

حتی جالبه بدونید اگر شما از آویشن تازه استفاده کنید، اون هم می‌تونه به غذای شما ویتامین سی اضافه کنه، اما نکته مهم اینه که ویتامین سی در برابر حرارت و نور آسیب‌ پذیره پس هر چی که اون ماده غذایی که منبع ویتامین سی هست بیشتر از زمان تولیدش و چیده شدنش بگذره، درصد ویتامین C اون کاهش پیدا می‌کند.

مرکبات هم که جزء منابع عالیش هستند، ولی تو این فصلی که داریم میریم، هندوانه و توت فرنگی، طالبی، کیوی و همه این سبزیجات بهاره، منابع عالی ویتامین C برای شما محسوب میشن.

مکمل هاشو چیکار کنیم؟ ببینید ما درسته که ویتامین سی گفتیم یه ویتامین محلول در آب هست، ولی بالای ۲ هزار میلی‌گرم دریافتش برای ما آسیب زننده هست. خانواده‌ هایی که خیلی به مصرف مکمل‌ ها روی می‌آورند و چندین مکمل را با هم استفاده می‌کنند، دقت کنید اگر دز ویتامین C بالای ۲ هزار میلی‌گرم داره، می‌تونه برای شما ایجاد مشکل بکنه و در واقع هر چی شما دریافت ویتامین C تون بیشتر از نیاز بدن باشه، بدن قدرت جذبش رو میاره پایین و درصد کمتری از اون رو جذب می‌کنه و در بیشتر واقع دفع میشه، مکمل های ویتامین سی در دز های متنوعی مانند: ۲۵۰ میلی گرمی ۵۰۰ میلی گرمی ۱۰۰۰ میلی گرمی در بازار وجود دارند و بهتر هستش که حتما با مشورت پزشک استفاده کنیم، چون می‌تونه تاثیر بعضی از دارو ها را بالا و پایین بکنه، دز های بالاش در افرادی که در واقع دارو های شیمی درمانی استفاده می‌کنند حتما باید با نظارت پزشک باشه و از مصرف سرخود در دز های بالای ویتامین سی حتما پرهیز کنید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x